İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Genel Sağlık Sigortası Borç Ödemesi Uzatıldı

GSS Prim Borcu Ödemesi Uzatıldı 2015 Yılı

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere daha önce haberini yapmış Genel Sağlık Sigortası kapsamında artık tüm insanların sigortalı kapsamına alındığını ve henüz gelir testi yaptırmayanların bir an önce gelir testi yaptırmalarını son tarihin ise 31 Mart 2015 yani bugün sona ermesi bekleniyordu fakat yapılan yeni bir düzenleme ile  bu borcu ödemeyenler ve gelir testi yaptırmayanlar için müjdeli bir haber geldi 6 ay uzatıldı ve 2 ay taksit imkanı getirildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 53 üncü maddesinde yer alan başvuru süresi maddede belirtilen sürenin bitiminden itibaren altı ay uzatılmıştır” ibaresi yer aldı. Bu ne anlama geliyor ? Prim Borcu Ödemek isteyenlerin 6 ay daha imkanı var diyebiliriz.

GSS Borçları Uzatıldı

Gelir testinizi yaptırarak sizlerde borçlarınızı bilmeniz gerekmektedir. Aksi halde eğer gelir testi yaptırmazsanız borçlarınız en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanmakta ve size ağır bir borç çıkarılabilmektedir.

18 yaşını dolduran fakat sigortalı olmayan birisi ise Türk vatandaşının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları(SYDV) aracılığı ile yardım alarak yapabilmektedir.Bu gelir testi sonucunda borçlar azalma ya da tamamen silinme işlemine alınabilmektedir.

Peki kimler Genel Sağlık Sigortası Kapsamında ayda 48 TL ödemek zorunda bu da en fazla merak edilen bir konudur.Haneye giren toplam gelirden, kişi başına bölünmekte ve buna göre kişi başına düşen miktar asgari ücretin üçte birinden ya da asgari ücrete kadar geliri olanlar ayda en az 48 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödemesi gerekmektedir. Ayrıca her ay daha fazla ödemekle yükümlü olanlarda var.

Kişi başına gelen  geliri asgari ücretin iki katı olanlar kişi başına ödenmesi gereken prim 144 TL,  bu tutar ise  asgari ücretin iki katından fazla olanların kişi başına ödenecek aylık prim de 288 TL ödemesi gerekmektedir.

Ayrıca GSS Prim Borcu Nasıl Silinir öğrenmek için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan 4 Bin Sporcuya Asgari Ücrete Kadar Destek Verilecek başlıklı makalemizde 2015 Yılı 4 Bin Sporcu Asgari Ücret Alımı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Parasal Destek ve Hangi Sporculara Asgari Ücret Verilecek hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.