İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İmam Hatip Lise Mezunları Askeri Okullara Alınacak Mı

06.05.2015

İHL Mezunu Öğrenciler Askeri Okullara Alınması Çalışması

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde bildiğiniz üzere geçmiş yıllardan günümüze kadar sürdürülmekte olan bir yasak var ve bu yasak İmam Hatip Lisesi Mezunu olan öğrencilerin Askeri Okullara girmesini engelliyordu. Durum böyle olunca da AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Ailelerin bu durumlara üzüldüğünü, İmam Hatip Liselerinde okuyan öğrencisini asker olarak görmek isteyen,askeri okullara göndermek isteyen ailelerin sorunlarını dile getiren Milletvekili, AKP Hükumeti olarak iktidara geldiğimizden bu yana  önceki dönemlerden kalma bir çok yasağı kaldırdıklarını ve kaldırmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Bu durumda 7 Haziran 2015 tarihinden sonra İmam Hatip Lisesi Mezunları Türk Silahlı Kuvvetlerinde Subay ya da Astsubay Olmasının öncü açılacak diyebiliriz.

İHL Mezunlarına Vaatler

Malatya Milletvekili şuan için İmam Hatip Mezunları için yasakların büyük bir bölümününü kaldırıldığını, demokratik bir ülkede yaşadığımızı ve bu durumdan dolayı Eğitimde İmam Hatip Mezunlarının askeri liseler ya da polis okullarında okuması gibi haklarından mahrum edilemeyeceğini söyledi.

Ayrıca 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra bu eskiden kalma yasakların kaldırılması için Anayasa’da değişikliklere gidileceğinin müjdesini verdi. İmam Hatip Lisesi Mezunu olan onbinlerce kişi hayalini kurduğu askeri okula ya da polis okuluna gitmesi ona hayal den öteye gidemiyordu. Ancak Milletvekilinin söylediğine göre Genel Seçimlerden sonra çalışmalar yapılacağı yönde.

Son olarak konu ile ilgili açıklamayı Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu yaptı.İmam Hatip Liseleri bu ülkenin Lise standartlarında ve müfredatında yer aldıysa bu liselerden mezun olan kardeşlerimizin eğitim fırsatlarından her alanda eşit oranda faydalanması gerektiğini ve geri kalınmış bu uygulamayı düzeltmek için üzerimize düşeni yapmaya hazırız dedi.

Sonuç olarak Haziran 2015’den sonra ülkemizde halen AK Parti Hükumeti iktidarda kalırsa İmam Hatip Liselerinden mezun olanlara da askerlik ve polislik kapıları açılacak gibi görünüyor.

Kaynak
Kaynak

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. Ebrar akin dedi ki:

  Ben imam hatip lisesi 11 sınıf öğrencisiyim asker olmak istiyor bunun derslerle bi ilişkisi varmı acaba

 2. Eyüp Demirdöğen dedi ki:

  Bosuna heveslenmeyin beyler olmaz . Yol yakinsa hemen birakin o okulu sonra pisman olursunuz

 3. numan dedi ki:

  açıköğretim liselierde astsubay olabilecekmi

 4. ali eren dedi ki:

  Ben imamhatip okulunu okuyorum ama bi türlü başvuru yapamiyorum nasl başvuru yapabilirim