İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kamuya Alınacak 74 BİN Personel Hangi Kurumlarda Olacak

2016 Yılı 74 BİN Memur Personel Alımı Hakkında.

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere Kamu kurumlarına 2016 yılında yeni 74 BİN Personel alımı yapılacağının müjdesini Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vermişti. Gelecek yıl için devlet kurumları için ayrılmış olan kadro sayısı hakkında bilgiler veren Bakan ayrıca hangi kurumlar için ne kadar kadro verileceğini,en fazla personel alımının hangi alanlarda olacağına dair önemli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda kamu kurumlarında istihdam edilecek olan personellerin hangi alanlara alınacağı konusunda kesin bilgiler veren Şimşek önümüzdeki yıl birinci önceliklerinin öğretmen alımı olduğunu belirtti. Bu demek oluyor ki 2016 yılında en fazla eğitim alanında personel istihdamına gidilecek. Yani daha önce de yapmış olduğumuz haberlerde bu 74 BİN personel alımında 50 BİN Öğretmen Ataması olacağını düşünecek olursak geriye 24 BİN Kadro kalıyor.

74 BİN PERSONEL ALIMI DAĞILIMI

SAĞLIK VE EĞİTİM ALANINDA PERSONEL ALINACAK

Maliye Bakanı yapmış olduğu açıklamalarda 2016 yılında en fazla personel alınacak olan alanın ise Sağlık olduğunu belirtti.Mehmet Şimşek yaptığı açıklamalarda ülkenin doktor açığı olduğunu ve şuan için 100 BİN Doktor mezun olsa 100 BİN doktoru da işe alacaklarını belirtti. Ancak bunun yerine hemşire ve hasta bakıcı kadrolarında alım yaptıklarını dile getirdi.

Kamuda bir diğer personel açığı hasta bakıcı ve hemşire kadrolarında olduğunun altını çizen Bakan yaptığı açıklamalarda kadro dağılımlarının yeni hükümetin kurulmasından sonra olacağını söyledi.

74 BİN PERSONEL ALIMININ DAĞILIMI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yapılan açıklamalardan yola çıkacak olursak 50 BİN öğretmen atama kadrosunu 74 bin alımdan çıkartırsak geriye 24 BİN kadro kalacak. Bu 24 BİN Kadrodan ne kadar sağlık personeli alımı yapılacak rakam vermedi. Ancak sağlık personeli istihdamından sonra geriye hala kamuda atama bekleyen yerleşme bekleyen mezun var.

ADALET MEZUNLARI UNUTULMAMALI 

Devletten kadro bekleyen 400 BİN Adalet Mezunu var. Bu mezunlar içinde geniş bir kadro ayrılması gerekmektedir. Devletin zabıt katibi, ve adalet ön lisans mezunlarına yeni iş kadroları vermesi gerekmektedir.

İİBF MEZUNLARI DA MAĞDUR

2016 yılında unutulmak istemeyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunları zaman zaman yapılan alımlara başvuru yapsalar da önleri sürekli kesilmektedir. Bu mezunların alımları da arttırılmalıdır.

SONUÇ : Yani uzun lafın kısası bu verilmiş olan 74 bin kadro hangi bir alana yetecek düşündürücü. 2016 yılında plan bütçe komisyonunun yeniden gözden geçirilmesi ve 2016 yılı için özellikle de genç istihdamı arttırılmalı,yeni mezunlara,eski mezunlara kadro verilmelidir.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.