İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

MEB Devletten Özel Okul Parası Alma Şartlarında Değişiklik

23.07.2015

Devlet Özel Okul Parası Alma Şartları Nelerdir 2015 Yılı

Merhaba Sayın Okurlarımız. Milli Eğitim Bakanlığı bildiğiniz üzere öğrencisini özel okullarda (anaokulu-ilköğretim-ortaöğretim-lise) okutmak isteyen velilere devletten verilen “Devlet Desteğinden Yararlanma Şartları” değişti.Eğer çocuğunuzu özel okulda okutmak istiyorsanız ve devletten bir miktar destek parası almak istiyorsanız başvurular 2015 Ağustos ayında başlayacaktır.Belirtelim ki herhangi bir sebepten dolayı farklı bir okula nakil yaptıranlar için bu destek parası kesilecektir.MEB yapmış olduğu açıklamada bu yıl için başvurular MEBBİS ve e-Okul üzerinden yapılacaktır. Öğrenciler arasında geçmiş yıllarda yedek öğrenci alımı yapılırken bu sene öyle bir uygulama yapılmayacak. Devletten para alacak öğrenciler yedek değil asil olacaktır.

MEB Öğrenciye Destek Parası Şartları

MEB yapmış olduğu açıklamada daha önce devletten eğitim desteği alan yani özel okul için para yardımı alan ailelere farklı bir yere taşınması ya da sağlık sebeplerinden dolayı nakil istedikleri zaman parayı alabiliyorlardı fakat artık herhangi bir nedenle nakil olanlar destek alamayacak hakkı kaybedecektir.

BURSLU ÖĞRENCİLERE DESTEK VERİLECEK

MEB daha önce eski yönetmelikte burslu okuyan öğrencilere destek yardım parası vermiyordu. Bunda da bir değişiklik oldu ve özel okullarda yüzde 51’in altında burslu okuyan öğrencilere de artık burs verilecektir.

RESMİ GAZETEDE YÖNETMELİK DETAYLARI

♦Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanmak isteyen okullar ve öğrenciler Ağustos ayı içerisinde MEBBİS ve e-Okul üzerinde oluşturulan modül üzerinden müracaat ederler. Eğitim ve öğretim desteği verilecek asil öğrenciler, Eylül ayı içerisinde Ek-12’ye göre tespit edilir. Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanacak okullar ve öğrenciler Genel Müdürlük internet sayfasında duyurulur.”

♦Eğitim ve öğretim desteğinden yararlanacak öğrenciler, e-Okulda oluşturulan modül üzerinden tercihlerine uygun okula yerleştirilir. Eğitim ve öğretim desteği kapsamında destekten faydalanan öğrenciler, Eylül ayı içerisinde başka bir okula nakil olmaları halinde eğitim ve öğretim desteği hakkını kaybederler.”

♦Öğrencinin, eğitim ve öğretim desteğinden yararlanabilmesi için, Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama E-Kılavuzunda belirtilen başvuru ve yerleştirme takvimine göre Eylül ayı içerisinde okula kaydının veya naklinin yapılmış olması gerekir. İle ayrılan eğitim ve öğretim desteği alacak öğrenci sayısının tamamının kullanılmaması durumunda Genel Müdürlük iller arasında kontenjan dağılımını düzenleyebilir.”

♦Bu Yönetmeliğin Ek-1 inci maddesi kapsamında eğitim ve öğretim desteği verilen okullar ile ücretsiz veya kurumun ilan ettiği yıllık ücretin %51’i ve fazlası oranında burslu okutulan öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği verilmez.”

♦Ek-12’deki forma göre yapılacak değerlendirmede eşitlik olması durumunda, öncelikle bir önceki yılın yılsonu başarı puanı yüksek olan, eşitliğin bozulmaması durumunda özürsüz devamsızlığı az olan yerleştirilir. Eşitliğin yine bozulmaması halinde ise yaşı küçük olan öğrenci yerleştirilir.”

♦Eğitim ve öğretim desteği kapsamında inceleme soruşturma geçirip ikinci kez ceza alan özel öğretim kurumları bir yıl süreyle eğitim ve öğretim desteği kapsamı dışında tutulur.”

MEB Puanlama Sistemi

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.