İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

MEB’den Dershanelere Kayıt Muamması Devam Ediyor

17.07.2015

Dershaneler Kayıt Alacak Mı Almayacak Mı ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere Anayasa Mahkemesi Dershanelerin Kapatılması için yasayı iptal etti ve dershanelerin öğrenci kaydı alabilmesinin yeninden önü açıldı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise velileri ‘Şimdilik kayıt yaptırmayın’ diye uyarıda bulunuyor. Peki şimdi ne olacak ? Dershaneler öğrenci kaydı yapacak mı yoksa MEB tarafından Anayasa Mahkemesine yeniden bu yürütmenin durdurulması için başvuruda mı bulunulacak bekliyoruz. MEB yapmış olduğu açıklamada öğrencileri yeniden dershanelere kayıt yaptırılması durumunda aceleci davranmamaları konusunda Velileri uyardı. Şimdi hem öğrenciler hem de aileler ne yapacaklarını bilmeden beklemeye koyuldu. Eğitim öğretim yılının başlamasına kısa bir süre kala halen bu konuda bir belirsizlik devam ediyor.

Dershanelerin Kapatılması Haberi Güncel

MEB KAYIT YAPTIRMAK İÇİN ACELE ETMEYİN DİYOR

MEB yaptığı açıklamalarda gerekçeli bu kararın açıklanmasının ardından yeni bir yasal düzenleme yapılabileceğini bu yüzden bir mağduriyet yaşanmaması için dershane kayıtları için acele edilmemesi konusunda uyarıyor. Çünkü dershanelerin sisteme tekrar dahil edilip edilmeyeceğine göre mevzuat düzenlemesi yapılacak deniyor. Elbette yasal düzenlemenin de yapılabilmesi için tahmin edeceğiniz üzere yeni hükumetin kurulması gerekmektedir. Bu yüzden bir süre daha beklemek gerekmektedir.

MEB DERSHANELERİN AÇILMASI KONUSU

Anayasa Mahkemesinin bu konuda verdiği kararın zamanlamasının kötü olduğu düşüncesinde olan bazı eğitimciler bu noktada MEB’in önemli bir yeri olduğu ve MEB dersahanelerin yeniden açılması için kanun bazında yeni bir düzenleme yapmadığı sürece eski dershaneler otomatikman kurulmaz deniliyor.

DERSHANE DÖNÜŞÜMÜNDE GERİ DÖNÜŞ OLMAZ

Alınan kararla dershaneden özel okullara dönüşen dershanelerin tekrar dershane gibi faaliyet göstermesi gibi bir konu olmayacağını,çünkü dershaneler kanunun iptal ettiği hükümler gerekçeli karar yayınlanıp yürürlüğe girdikten sonra yollarına yürüyebileceklertir. Bunun için de MEB’den dershane için yeniden ruhsat alınması gerekmektedir. Yani şöyle söyleyebiliriz ki bu konuda MEB tarafından bir açıklama yapılması gerekiyor. Bir yasal düzenleme olursa dershaneler yeniden faaliyete geçer.

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.