İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Endüstri Mühendisliği İş İmkanları Olanakları

Türkiye’nin çok sayıda üniversitesinde mühendislik fakültesi bulunmaktadır. Dolayısıyla mühendislik bölümlerine olan ilginin oldukça fazla olduğunu söylemek doğru olacaktır. Endüstri mühendisliği de bu bölümler arasında yer almaktadır.

Bölümün adı genel bir kavramı içerdiği için insanlar arasında Endüstri Mühendisi Mezunu Ne İş Yapar? gibi sorular şekillenmektedir. Biz de sizler için bölüm mezunlarının ne iş yaptıklarını, bölümde hangi derslerin okutulduğunu ve bu bölümden mezun olduktan sonraki iş imkanları hakkında kapsamlı bir şekilde araştırdık.

Endüstri mühendisliği, bir diğer adıyla sanayi mühendisliği olarak da tanımlanmaktadır. İnsan, malzeme, makine ve enerjinin yer aldığı sistemlerle ilgilenen bir bilim dalıdır.

Üniversitelerin dört yıllık lisans bölümü olan endüstri mühendisliği bölümünde; fizik, endüstri mühendisliğine giriş, cebir, matematik, teknik resim, ekonomi, iş hukuku, programlama, istatistik, üretim planlama ve kontrol, sistem analizine giriş gibi dersler okutulmaktadır.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR?

Özellikle liseden yeni mezun olacak ve endüstri mühendisliği bölümüne ilgi duyan öğrenciler tarafından sık sık sorulan sorulardan biri olan endüstri mühendislerinin ne iş yaptığı sorusunun yanıtını sizler için detaylı bir şekilde hazırladık.

Bölüm mezunları pek çok alanda ve farklı departmanda çalışma imkanlarına sahiptir. Endüstri mühendislerinin hangi bölümlerde ne iş yapabileceklerini yazımızın devamından okuyabilirsiniz.

Üretim Planlama Mühendisi: Fabrikada üretim planlama mühendisi olarak görev yapan endüstri mühendisleri genel olarak çalıştıkları yerlerdeki üretimden sorumlu olan kişilerdir. Üretim konusundaki teknik hususlarla ilgilenmektedirler.

Kalite Mühendisi: Üretim yapılan yerdeki ürünün ya da hizmetin kalitesinden sorumludurlar. Üretim yapan her fabrikada sorumlu olarak bulunurlar.

İş Geliştirme Uzmanı: Bir iş yerinin çalışma düzenini daha verimli hale getirmekle sorumlu kişilerdir. Aynı zamanda gerekli matematiksel hesaplamaları yaparak işletmenin tasarruf yapmasını da sağlayabilir. Makinelerin hangi devirde çalışması gerektiğini, nasıl bir üretim bandından geçmesi gibi çok sayıda şeyi hesaba katarak iş ve üretim sürecinin geliştirilmesinde büyük katkı sahibi olmak temel görevlerinden biridir.

Bunun dışında da firmaların ya da fabrikaların ihtiyaçları doğrultusunda insan kaynakları müdürü, lojistik müdürü, satın alma mühendisi, finansal planlama uzmanı gibi çok sayıda departmanda ve unvanda görev almaları mümkündür.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ İŞ İMKANLARI

Bu bölümde okuyan ya da okumayı düşünen öğrenciler bölümden mezun oldukları zaman hangi alanlarda çalışabileceği konusunda merak içindedirler. Bölüme başlayanlar bu konularda daha fazla bilgi sahibi olsa da bölüme yeni başlamayı düşünenler genellikle tercih yapmadan önce endüstri mühendisliği iş olanakları 2018 gibi konularda daha net bilgi sahibi olmak istemektedirler.

Endüstri mühendisleri hem kamuda hem de özel sektörde bir çok iş imkanına sahiptir. Kamuda; KOSGEB, BTK, EPDK, Rekabet Kurumu ve bakanlıklara bağlı kurum ile kuruluşlar gibi devlet birimlerinde çalışma imkanlarına sahiptirler. Özel sektörde ise; makine ile üretim yapan fabrikalar, otomotiv sektörü, finans ve yazılım sektörü, lojistik ve depo yönetimi gibi geniş bir yelpazede iş bulma olanakları vardır.

Bir önceki yazımız olan Lise Takdir Teşekkür Hesaplama 2018 (9. 10. 11. 12. Sınıf) başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ergün bsllı dedi ki:

    Varsa vize güre iş biz hazırız hep hazır kıta