İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Memurların Doğum İzni 2019 Yılında Kaç Gün?

Doğum izni herkesin merak ettiği ve sürekli konu olarak güdeme gelen bir konudur. Bu anlamda öncelikle belirtmek gereken bir konu var ki işçilerin ve memurların bu anlamda ayrı yasalar ile izinler almasıdır. Yani memur statüsündeki kişi ile işçi statüsündeki kişinin aynı şartlarda olmadığıdır. Devlet memuru olan anneler doğum izni için şartlar ve kaç gün olduğunu bilmek isteyenler yazımızda bunu öğrenebilirler.

Memur Annelerin Gebelik ve Doğum İzinleri

Tabi doğum izninin öncesinde de annelere izin süreci verilmektedir. Hamilelik raporunu sunan anne adayı doğuma 8 hafta kala izne çıkar ve doğum sonrası da 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izne ayrılacaklar. Yani toplamda 112 gün izinli anne olacaklar. Eğer ki doğumda çoklu bebek sahibi ( ikiz, üçüz, dördüz gibi) ise o zaman anne 8 hafta gebelik sonu 10 hafta da doğum izni kullanmayı hak eder.

Aynı zamanda eğer ki anne adayı doğumdan önceki gebelik iznini kullanmamış ise o zaman kullanmadığı izinler direk olarak doğum iznine aktarılacaktır. Yine aynı şekilde erken doğum ile doğum yapan annelerin gebelik izinler annelik iznine eklenmektedir.

Doğum sonrası izni uzatmak isteyen anneleri ücretli olarak 2 yıl süre ile izin kullanabilirler. Yine önemli bir ayrıntı olan bir kural daha var ki bu anneler için oldukça önemlidir. Doğum sonrası bebeğin okul çağına kadar ki yaşına kadar anneler yarım zamanlı olarak çalışabilirler.

Bu yasalar ile anne adayları oldukça rahatlamış ve bebeklerine daha fazla zaman ayrıma avantajı kazanmıştır. Özellikle annelerin izin sürelerini uzatabilmesi ve aynı zamanda yarım zamanlı olarak çalışabilmesi anneler için oldukça avantaj sağlamıştır.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.