İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Öğrenim Kredisi 5 Yıl Ödenmezse Zaman Aşımına Uğrar Mı

KYK Öğrenim Kredisi ve Danıştay Kararı

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere üniversitede okuyan öğrenciler okudukları dönem boyunca devlet tarafından yani Kredi Yurtlar Kurumundan almış oldukları Öğrenim Kredileri okul bittikten 2 sene sonra ödemeleri gerekiyor. Yani bu paraları alan öğrenciler devlete yeniden ödenmeyecek hissine kapılıp almış olduğu paraları ilerde daha fazla miktarda ödemeleri gerektiği unutulmamalıdır. Çoğu zaman okul bittikten sonra öğrencilerin korkulu rüyası haline gelmiş olan geri ödemeli öğrenim kredileri için Danıştaydan çıkan karar ise öğrencileri hem sevindirci hem de şaşırttı. Çünkü çıkan kararda “5 yılda tahsil edilemeyen öğrenim kredileri zaman aşımına uğrar” şeklinde bir karar alındı. Bu durumda eğer öğrenci aldığı öğrenim kredisini 5 yıl ödemezse zamanaşımı ilkesi mi devreye girecek aktaralım.

ÖĞRENİM KREDİSİ EMSAL KARAR

ÖĞRENİM KREDİSİ ZAMAN AŞIMINA UĞRAR MI ?

Üniversite öğrencisi mezun olduktan sonra öğrenim kredisini ödemesi gerekiyor. Bir vatandaş mezun olduktan sonra son taksidini ödemediğinden dolayı kendisine icra takibi başlatılmış ve bu yüzden de yeniden bir ödeme emri çıkartılmıştır. Borçlunun ise bu durum üzerine açtığı dava reddedilmiştir.

Danıştay başsavcılığı kararı kanun yararına temyize taşındı ve 10. Daire daha önce taksitlendirilen ve son taksit tarihini izleyen takvim yılı başından 5. yılın sonuna kadar tahsil edilmeyen borcun zamanaşımına  uğradı yönünde bir karar aldı. Durum böyle olunca da öğrenim kredisini ödemeyen öğrenciler içinde bu karar bir ilk niteliği taşımış oldu.

DANIŞTAYIN KARARI

“Davacının almış olduğu öğrenim kredisinin geri ödeme tablosunda her bir taksidin geri ödeme vadesi belirlenmiştir. Vadesi belirlenen alacak, evvelce tahakkuku yapılan alacaktır. Evvelce tahakkuk etmiş alacağın vergi dairesi tarafından yeniden tahakkuk ettirilerek tahakkuk fişi ile vade tarihinin yeniden belirlenmesine ve bu şekilde yapılan işlemin, evvelce oluşan hukuki durumu etkilemesine hukuken olanak bulunmamaktadır.

Bu bakımdan, dava konusu ödeme emrine konu kamu alacağının, öğrenim kredisi borcunun, en geç son taksit tarihini izleyen takvim yılı başından itibaren beşinci yılın sonuna kadar tahsil edilmesi gerekirken, bu süre geçirildikten sonra yapılan takibatta tahsil zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu durumda, dava konusu ödeme emrine konu alacağın tahsil zamanaşımına uğradığı görülmekte olup; dava konusu ödeme emrinde hukuka uyarlık, davanın reddine ilişkin İdare Mahkemesi kararını onayan Bölge İdare Mahkemesi kararında ise hukuki isabet bulunmadığından, mahkeme kararının kanun yararına bozulması gerekmektedir.”

Bir önceki yazımız olan Polis Özel Harekat Olmak İçin Boy Kilo Şartları ve Yaş Kriteri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.