İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

PMYO Polis Alımı 2018 Başvuru Şartları Nelerdir?

2018 yılı, Polis Meslek Yüksek Okulu başvuruları başladığı andan itibaren heyecanla polis olmayı bekleyenler, başvuru heyecanı yaşadılar. Polis Akademisi internet sitesinde yayınlanan duyuruya göre, kadın ve erkek olmak üzere, toplamda 2500 kişi alınacaktır. Bu alımlardan 2.250 kişi erkek ve 250 kişi bayan öğrenci olmak üzere alım gerçekleşecektir.

2500 polis alımı için başvuru kılavuzu yayınlandı. Bu kılavuz sadece internet üzerinden yayınlanmaktadır. www.pa.edu.tr adresinden yayınlanan kılavuzu inceleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz. Hazırlanan kılavuzda yer alan ve sonradan değiştirilmesi gereken tarih veya kural olacak olursa, bu adresten güncel bilgiler duyurularak yayınlanacaktır.

2018 PMYO Başvuruları İçin Neler Gerekli?

Herkesin heyecanla beklediği PMYO 2018 başvuru kılavuzu, www.pa.edu.tr adresinde yayınlandı. Polis Meslek Yüksek Okulunda verilen eğitim 2 yıl olmakla beraber, okulu başarı ile bitirenlere, ön lisans PMYO diploması verilmektedir. Aday memur olarak atanabilmek için, eğitimi başarı ile bitirmenin yanı sıra, başkanlığın yaptığı sınavları geçebilmek gerekmektedir. Kişi şahsen veya internet üzerinden yaptığı başvuruda, çağırılan adaylardan istenen belgeler şu şekilde sıralanmıştır:

 • Sınav başvuru dilekçesi,
 • Kimliğinizin aslı,
 • Sınav başvuru tarihi yayınlandıktan sonra pa.edu.tr adresinde yayınlanan, fiziki yeterlilik sınavına katılmasında bir engel sağlık durumunun olmadığına dair belge,
 • Öğrencinin diploması veya son sınıfta ise, son sınıfta olduğuna dair, öğrencinin onaylı belgesi,
 • Askerlik yaptığınızı gösteren belge,
 • Sınav ücretinin ödendiğini gösterir ilgili banka dekontu.

Tüm bu belgeler tamamlandığında, çağrılan adaylar bu belgeleri yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Başvuru ile ilgili değişiklik veya güncel bilgiler, www.pa.edu.tr adresinde yayınlanacaktır.

PMYO GÖZ ŞARTLARI 2018

Ülkemizde yüz binlerce genç polis olmak için çaba sarf etmektedir. Bu soylu ve zorlu koşullara sahip olan bir meslekte çalışabilmeleri için polis adaylarının oldukça fazla zorlu aşamadan başarılı bir şekilde geçmeleri gerekir. Bu zor aşamalardan en önemlisi de sağlık taramasıdır. Polislik mesleği oldukça zor koşullar altında çalışılan zorlu ve tehlikeli bir meslektir. Bu sebeple bu meslekte çalışacak gençlerin oldukça sağlıklı ve dirençli birer birey olmaları gerekir.

Göz Muayenesi Ve Şartları

Polis Meslek Yüksek Okulunda eğitim almak isteyen polis adaylarının göz muayeneleri ve kontrolleri mülakat yapıldığı gün yapılmaktadır. Mülakat tarihinde yapılacak olan göz muayenesi ve göz kontrolü çok fazla kapsamlı olmamakla birlikte sadece polis adaylarının renk körü olup olmadığına bakılmaktadır. Eğer ki aday renk körü ise maalesef bir sonraki aşamaya gelemeden elenecektir. Eğer aday renk körü değil ise sonraki aşamalara geçmeye hak kazanır. Adayların diğer sınav ve mülakatları  başarılı bir şekilde geçmeleri durumunda intibak eğitimi sırasında adaylar yeniden ayrıntılı bir şekilde göz taraması uygulamasına tabi tutulurlar.

Ayrıntılı bir şekilde yapılan göz taraması sırasında adayların herhangi bir görme problemi olup olmadığı, eğer problem varsa gözlerinin görme dereceleri  incelemektedir. Ayrıntılı göz taraması esnasında adayların gözlerinin 1 derecenin üstünde olmaması gerekir. Aksi takdirde, 1 dereceyi geçen bir değer ise sonraki aşamaya geçme hakkı yoktur. Anlaşılacağı gibi adayların göz kontrolü sınav ve mülakatlarda 2 defa muayene ediliyor. İki muayenede de sorun çıkmadığı takdirde son aşamaya gelebiliyor.

PMYO 2018 BAŞVURU ÜCRETİ

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasıyla gerçekleşen, Polis meslek yüksek okulu başvuruları, tüm hızıyla devam etmektedir. Başvurular açıklandığı andan itibaren, heyecanla polis olmayı bekleyen adaylar, başvuru için gerekli şartları ve ücret konusunu sorgulamaya başladılar. Başvuru için www.pa.edu.tr adreslerinden, e devlet üzerinden başvuru yapabileceklerdir. Başvuru için verilen adrese girilerek, kimlik bilgilerinin eksiksiz doldurulması gerekmektedir. E devlet şifreniz yoksa en yakın PTT müdürlüklerine giderek temin edebilirsiniz. Sınav başvuru ücretleri, 75 TL olarak belirlenmiştir. PMYO Giriş sınavı başlıklı hesaba 75 TL yatırarak sınav başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Lise veya dengi okullardan mezun kişilerin Polis meslek yüksek okuluna başvuru süreci başladı. 2500 polis adayı alacak olan Polis meslek yüksek okulu, 2250 erkek aday ve 250 bayan aday alacağını www.pa.edu.tr adresinde yayınladı. Başvuru heyecanını yaşayan polis adayları, ücretlerin ne kadar olacağı merek konusu oldu. Yeni yapılan düzenleme ve değişikliklere göre polis meslek yüksek okuluna alınacak adayların sayısı ve adayların puanlarının 260 puana kadar düşürülmesi, polis meslek yüksek okuluna başvuran kişi sayısının artmasına neden oldu.

Ayrıca, 15 Temmuz sonrası yaşanan olaylardan dolayı, alınan yeni kararlar doğrultusunda, polis meslek yüksek okulu eğitim sürecinin kısaltılması ile polis açığının kapatılması çalışmaları gündeme geldi. Başvuru sürecini heyecanla bekleyen adaylar, 75 TL başvuru ücretini verilen hesaba yatırarak, sınava girme hakkı kazanmış olacaklardır. Adaylar,  www.pa.edu.tr adresinden, e devlet işlemleri ile giriş başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Başvurular yapıldıktan sonra, bankaya yatırılan 75 TL sınav giriş ücreti ile kayıt tamamlanmış olmaktadır. Bankaya yatırdığınız dekontu mutlaka saklamayı unutmayınız.

PMYO EĞİTİM SÜRESİ 2018

15 Temmuz sonrası yaşanan ihraç ve açığa alımların artmasından dolayı, polis açığı oluşmuştur. Bu yüzden, Polis meslek eğitim merkezlerine bakıldığında, eğitim süresini kısaltılarak, polis açığı kapatılmaya çalışılmıştır. Polis eğitim merkezlerinde 6 ay eğitim verilirken, 4 ay eğitim verilmeye başlanmıştır. Polis meslek yüksek okullarında da aynı durum geçerli olmakla beraber, eğitim süreleri kısaltılmıştır. 2 yıllık bir eğitim sonunda başarılı olan öğrencilere PMYO ön lisans diploması verilmektedir. PMYO eğitim süresini başarıyla tamamladıktan sonra, başkanlığın çıkardığı sınavları başarıyla geçmek gerekmektedir.

PMYO Eğitim Süresinde Hangi Eğitimler Verilir?

2018 yılı eğitim alanında birçok değişiklikler gelmiştir. Özellikle yaşanan 15 Temmuz olayları sonrası, polis açığının oluşması, eğitimde kısaltmaya gidilmeye yol açmıştır. Kısa sürede tamamlanan eğitimler sayesinde, polis olunabilmektedir. 2 yıllık bu polis eğitimi yatılı şekilde gerçekleşmektedir. 28 haftalık ders 4 dönemde verilerek tamamlanmaktadır. Okulda verilen dersler kredili sistem olarak verilmektedir. Eğer, tamamlanamayan krediler olursa, ek bir yıl süre verilerek, okul uzatılabilmektedir.  Polis meslek yüksek okulunda verilen eğitim 2 yıl olmaktadır. Polis memuru olabilmek içinse, lise mezunu veya dengi okullardan mezun olunması gerekmektedir.

Bu iki yıllık eğitim sürecinde polislere; polisin görev ve yetkilerini, halkla ilişkiler konusunda gerekli davranışları, atış dersleri, silahlar, mermiler hakkında bilgi, ceza hukuku ve Atatürk ilke ve inkılapları konularında eğitimler verilmektedir. Polis memuru olmadan önce bu eğitimlerin başarıyla tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca başkanlığın çıkardığı sınavlarda da başarılı olunduktan sonra, polis memuru olma hakkına sahip olabilirsiniz.

PMYO 2018 YILINDA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

Polis meslek yüksek okulu 2017-2018 eğitim öğretim yılında 2500 aday alacağını yayınladı. www.pa.edu.tr adresinden girerek başvuru sürecini ve istenen belgeleri takip edebilirsiniz. Genel olarak bakıldığında, eğitim süreçleri ve bazı bölümlerde yıllara göre memur alımlarında değişiklik gözlenmiştir. İhtiyaca göre kontenjan sayıları giderek artmış veya azalmıştır.

Polis meslek yüksek okulu, 2500 aday alacağını yayınladığı andan itibaren, polis olma heyecanı yaşayan binlerce kişi, başvuru yapmak için adeta yarıştı. Bu yılki verilere bakıldığında 30-40 bin civarında polis meslek yüksek okuluna başvuru yapıldığını görmekteyiz. Yıllara göre başvuru sayısındaki artışa bakıldığında, puanların 260’a kadar düşmesi etkili olmuştur. Bu puana sahip çok fazla kişinin olması, adayların polis olma umudunu arttırmıştır.

PMYO Başvuran Kişi Sayısının Yıllara Göre Dağılımı Ve Nedenleri

Polis meslek yüksek okulu başvurularının, yıllara göre dağılımına bakıldığında, 2011 yılında, 8900 polis alımı yapılırken, başvuran kişi sayısı 56 bin kişidir. 2012 yılında, 7772 alım ile 68 bin kişi başvuru yapmıştır. 2013 yılında da, 2012 yılındaki rakamlarda alım ve başvuru sayısı aynı şekilde devam etmiştir. 2014, 2015 ve 2016 yıllarında polis alım sayısı 3000’lere düşerken, başvuran kişi sayısı 55 bin olarak değişiklik göstermemiştir. Son olarak 2017 yılında ve 2018 yılı polis meslek yüksek okuluna başvuran kişi sayısı, 30 bin civarında gerçekleşmiştir.

Ayrıca 2250 erkek aday ve 250 bayan aday alımı, polis adaylarını sevindirmiştir. Gündemdeki son yaşanan olaylardan dolayı, polis meslek yüksek okullarının eğitim süreleri düşürülerek, kısa sürede polis memuru olabilme şansı doğmuştur. Ayrıca alım puanlarının düşürülmesinden dolayı da, polis meslek yüksek okuluna başvuran aday sayısı artmıştır.

Bir önceki yazımız olan Polislikten Komiser Yardımcılığına Geçiş Şartları 2018 başlıklı makalemizde Komiser Yardımcılığı 2017 Sınavı Ne Zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İbrahim dedi ki:

  Hangi oturumdan alım yapacak lütfen bu soruya cevap verirmisiniz

 2. Ramazan dedi ki:

  MPYO polis alımı 2018 için başvuru yapamıyorum . nasıl ve nerde yapabilkirim yardımcı olurmusunuz. tşk ederim .