İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Polislik İçin Hangi KPSS’ye Girilmeli? Polislik KPSS Puan Türü

Polislik ülkemizde en çok rağbet gören mesleklerden biri. Birçok genç polis teşkilatına katılmak ve bu mesleği icra etmek istiyor. Tabii bunun için öncelikle polis olmak için gerekenler hakkında bilgi sahibi olmak ve nasıl polis olunur sorusunun yanıtını bilmek gerekiyor.

Polis olmak isteyenler liseden sonra akademide eğitime devam edebiliyor. Bunun yanında 4 yıllık üniversite mezunları da polis olmak için gereken şartlar sağlandığında polisliğe başlayabiliyorlar. Fakat Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı’nın istihdam ettiği 4 yıllık lisans mezunu polis alımlarına başvuru yapabilmeniz için polislik KPSS sınavına girmeniz gerekiyor. POMEM için KPSS sınavına girenler P3 puan türü üzerinden değerlendiriliyor ve puanı uygun olan adaylar eğitim ve meslek programına kabul ediliyor. 

İşte biz de bugün bu yazımızda akıllarda soru işaretleri yaratan “Polisler KPSS’ye girer mi? Polis olmak için hangi sınavlara girmek gerekir? Polislik KPSS hangi puan türü hangisidir?” sorularının yanıtlarını vereceğiz. Böylece siz de KPSS lisans polislik konusu hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. 

Polis Olmak İçin Hangi Sınava Girilir?

“Polis olmak için hangi sınavlara girilir?” sorusuna yanıt vermeden önce genel olarak oluşan kafa karışıklıklarını gidermek istiyoruz. Çünkü liseden sonra polislik okumak isteyen birçok kişi polis olmak için hangi sınavlara girmek gerekir, KPSS’ye girmeden polis olunur mu gibi sorular sebebiyle kafa karışıklığı yaşıyor. 

Polis Akademisi mezunlarının KPSS’ye girmesi gerekmiyor. Bu kişiler liseden itibaren polislik eğitimi alıyor ve ona göre de atanıyorlar. Fakat 4 yıllık lisans programı sonrası polislik için KPSS şartı aranıyor. Yani aslında POMEM programıyla üniversiteden mezun olan kişilere KPSS’den polis olmak gibi bir hak tanınıyor. Polis olmak için KPSS sınavına giren ve başarılı olan adaylar önce bir eğitim programına alınıyor sonra da göreve başlatılıyor. 

POMEM İçin Hangi KPSS’ye Girmeliyim?

Halk arasındaki genel yanılgıyı çözüme kavuşturduğumuza göre polislik için hangi KPSS’ye girilmeli konusuna geçebiliriz.

KPSS lisans polislik puanı P3 olarak isimlendirilen puan türü üzerinden hesaplanıyor. Ön lisans polislik KPSS puanı ise P93 olarak adlandırılıyor. Peki, POMEM hangi sınavla alıyor? Daha doğrusu polis olmak için KPSS hangi oturum sorularını çözmek gerekiyor? Biraz da bu konulara bakalım. 

KPSS polislik için hangi oturum sorusunun cevabı: KPSS B grubudur. Eğitim bilimleri sınavına girilmesine gerek yoktur. Yani, polis olmak için girilen sınavlar arasındaki KPSS’den sadece Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarının olduğu KPSS B Grubuna girerek polislik başvurusu yapabilirsiniz. 

KPSS P3 için hangi sınava girmeliyim diye düşünenlerin çözecekleri testler şunlardır:

 • Türkçe
 • Matematik
 • Coğrafya
 • Vatandaşlık Bilgisi
 • Tarih

Yani KPSS polislik sınavı kapsamı bu şekildedir. Polislik KPSS puan türü bu testlerdeki net sayısına göre hesaplanır. 

KPSS Polislik Puanı Kaçtır? Polislik Kaç Puan İstiyor?

Polislik taban puanları 2020 yılı için de diğer yıllarla aynıdır. Bakanlık tarafından belirlenen polislik KPSS puanı ise şu şekildedir:

 • 4 yıllık lisans mezunu için KPSS P3 polislik puanı, 60’tır.
 • Ön lisans programlarından mezun olanlar için KPSS polislik puanları en az 65 olarak belirlenmiştir.

KPSS polis alımı için yukarıda belirtilen taban puanları tutturmanız gerekiyor. Tabii siz kendinizi polis puanları konusunda en düşük değere şartlandırmayın. Çünkü KPSS’den almış olduğunuz puan ne kadar yüksek olursa size mülakatta o kadar yardımcı olacaktır ve sıralamanız yükselecektir. Yani polislik için ön başvurularda bile KPSS’den alınmış olan puanın önemi oldukça fazladır. 

Peki, Polis Olmak İçin Şartlar Neler? KPSS Dışında Polis Olmak İçin Ne Gerekir?

KPSS’den yeterli puanı alarak POMEM başvurusu yapacak kişilerde başka şartlar da aranıyor. Adaylarda aranan diğer polis olma şartları şu şekilde özetlenebilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Belirlenen alım ilanındaki yaş aralığına uygun bir yaşta olmak.
 • İstenilen vücut kitle endeksine uygun bir beden yapısına sahip olmak.
 • Herhangi bir suçtan dolayı ceza almamış, hüküm giymemiş olmak.
 • Herhangi bir siyasi parti ya da kuruluşa üye olmamış olmak.

Nasıl Polis Olunur?

Polis Maaşları Ne Kadar?

Polis Özel Harekat Olmak İçin Boy Kilo Şartları ve Yaş Kriteri

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Hiç Matematik Yapmadan Sınav Kazanılabilir Mi ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. alican dedi ki:

  Peki iki yılda bir mi kpssye girebiliriz p3 puanını almak için yoksa tek yıllarda yapılan kpss ile de başvuru yapabilir miyiz ?