İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

CNC Operatörü Nasıl Olunur Maaşları Ne Kadar?

23.06.2017

CNC Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Atölyelerde önemli işlerin kilit görev yapan kişiler olan CNC operatörleri, üretilecek olan malzemelerin ve parçaların kodların makinelere girerek seri üretimi kolaylaştırmaktadırlar. Teknik bilgi gerektiren meslek olan CNC operatörleri genellikle liselerin ilgili meslek ile alakalı bölümlerinden mezun olmaktadırlar. Parçaların imalat öncesi görüntülerini izlemek de önemli görevleri arasında yer almaktadır.

CNC operatörlerinin ne iş yaptıkları hakkında detaylara değinmeden önce CNC nedir onu bilmek operatörlerin görevlerini anlamak açısından önemli bir rol oynamaktadır. CNC, mekanik işlemler için; delme, boyama, kazıma gibi işlemleri operatörlerden gelen komutlar doğrultusunda otomatik olarak yapan makinelere verilen isimdir. Bu yüzden CNC operatörü teriminin de çok farklı anlamları da olabilmektedir.

Çünkü her CNC makinesinin farklı işlevleri vardır. Dolayısıyla her makine için farklı teknik bilgi gerekebildiği için CNC operatörleri de kendi aralarında; CNC Freze, CNC Torna gibi farklı aletlere göre unvanlara sahip olabilmektedirler.

CNC Operatörleri genellikle otomotiv, kalıpçılık ve makine sektörlerinde çalışmaktadırlar. Bunun yanı sıra teknik liselerde CNC eğitimi alınabileceği gibi sonradan yani özel kurslar aracılığı ile de bu mesleğin erbabı yani CNC operatörü olmak mümkündür. Günümüzde vakıflar ile özel eğitim kurumları CNC Operatörlüğü eğitimi vermektedir. Bu nedenden ötürü 2002 yılında 3 yıl teknik eğitim aldıktan sonra CNC Operatörü olmak mümkündü ancak şimdi 1 haftada sertifika almak mümkündür.

Bu işi yapan CNC operatörü maaşları ise değişiklik göstermektedir. Maaşları belirleyen temel kriterler arasında; çalıştığınız yer, iş tecrübeniz, CNC bilgi düzeyi gibi faktörler bulunmaktadır. Yeni başlayan CNC operatörü maaşları 1.800 TL ile 2.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nihay dedi ki:

    Mesleki eğitim yeterlilik belgesi ne de ış yeriliyormusunuz

  2. Nihay dedi ki:

    Merhaba mesleki eğitim yeterlilik belgesi için ış veriliyormu?