İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

YÖK’ten “Tekniker Unvanı” Verilen 2 Bölüm Açıklandı

04.08.2015

YÖK İtfaiye ve Sivil Savunma Ön Lisans Mezunlarına İyi Haber

Merhaba Sayın Okurlarımız.Yükseköğretim Kurulu tarafından bugün yapılan açıklama Önlisans Mezunu olan Teknikerleri sevindirdi. Yapılan açıklamaya göre artık Önlisans Sivil Savunma Mezunları ile İtfaiye Önlisans Mezunları için Tekniker Unvanı kullanılabilecektir.Yapılan açıklamanın ayrıntılarına geçeceğiz ve verilen resmi yazının tüm detaylarını aktaracağız. Ancak önlisans mezunu olup tekniker unvanı alamayan mezunlar için bu ne anlama geliyor. Bu konuda detay vermek istiyoruz.YÖK Eğitim Öğretim Dairesi Başkanlığı, Mülkiyeti Koruma ve Güvenlik Bölümü Sivil Savunma ve İtfaiyecilik önlisans programı mezunlarının “Tekniker” unvanını artık kullanabileceğini söyledi. Bu bölüm mezunlarını bu açıklama heyecanlandırırken açıklama aşağıdaki gibi olmuştur.

yök tekniker unvanı açıklaması

YÖK’ten Tekniker Unvanı Kullanma Açıklaması

Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’nın diplomalara unvan yazılmaması konusunda 03/06/2005 tarihli Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından yapılan toplantıda görüşülmüş ve Kanunun 2880 sayılı kanunla değişiklik 43/b maddesi uyarınca 2005-2006 eğitim öğretim yıllarından itibaren uygulanmak üzere diplomalara unvan yazılmaması,öğrenim görülen programın adının ve derecesinin  yazılması uygun görülmüştür.

Meslek Yüksek Okulları Çalışma Grubunun görüşü ile meslek yüksek okullarının ilgili bölümlerinden mezun olan öğrencilere verilecek olan unvan konusu 12/09/2012 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelenmiş ve kurulun bu görüşü dikkate alınarak 2547 sayılı kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 43/b maddesi uyarınca Mülkiyeti Koruma ve Güvenlik Bölümü Sivil Savunma ve İtfaiyecilik önlisans programı mezunlarının “TEKNİKER” unvanı kullanması uygun görülmüştür.

Bu yukarıda yer alan açıklama YÜKSEKÖĞRETİM KURULU tarafından yapılmıştır.Yani atamalarda artık bu bölüm mezunları tekniker unvanı aldıklarından dolayı tekniker kadrolarına atama için başvuru yapabilecekler diyebiliriz. Detaylar geldikçe sizlere bu konuda ayrıntı vermeye devam edeceğiz.

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.