İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

1ooo Gelir Uzman Yardımcısı Personel Alım Detayları

Gelir İdaresi Başkanlığı kendi bünyesinde çalışmak üzere 1000 gelir uzman yardımcısı personeli alınacağını açıkladı. Duyuruya göre, İstanbul’da 250, Ankara’da 72,  Bursa’da 25, Eskişehir’de 10, Denizli’de 17, Adana’da 8, Erzurum’da 17, Van’da 17 olmak üzere ülke bazında toplamda 1000 gelir uzman yardımcısı ataması gerçekleştirileceği belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı duyuru ile bakanlık içerisinde 2000, kurum içi özel sınav ile 3000 kadro ataması yapılacağını belirtmesi üzerine gelir uzman yardımcılığı sınav başvurusunun nereden ve nasıl yapılacağını, gelir uzman yardımcılığı sınav başvurularının ne zaman başlayacağını ve başvuru şartlarını, gelir uzman yardımcısının görev ve sorumluluklarını sizler için araştırdık. Detaylar haberimizin devamında.

Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Uzman Yardımcısı Alım Detayları

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yayınladığı ilana göre, ülke bazında ataması yapılacak 1000 gelir uzman yardımcılığı giriş sınavı başvurularının 9 Kasım ile 20 Kasım 2020 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden “hmb.gov.tr” adresinden yapılacağı belirtilmiştir.  Gelir uzman yardımcılığı sınavına hak kazanan kişilerin yazılı sınavlarının Ankara’da yapılacağı ve sınav girişine hak kazanan adayların ve sınava giriş yerlerinin sınavdan 10 gün önce açıklanacağı belirtilmiştir.

Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavına Kimler Başvurabilir?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 12 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek olan sınav ilanına göre gelir uzman yardımcılığı sınavına başvuru şartları;

  • Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen şartları taşıyan kişiler
  • 35 yaşını doldurmamış kişiler
  • Hazine ve Maliye Bakanlığının başvuru kılavuzunda tabloda belirttiği bölümlerden mezun olan kişiler
  • Yabancı Dil Sınavından ya da dengi bir sınavdan 70 puan üzeri aldığına geçerli bir belgesi olan kişiler
  • 2019 veya 2020 KPSS sınavına girip belirtilen bölümlerden en az 75 puan alan kişiler

Olarak duyurulmuştur. Sınav sonuçlarının Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden açıklanacağı belirtilmiştir.

Gazi Üniversitesi Tarafından 7 Sözleşmeli Personel Alımı Yapılacak – 2020

Gelir Uzman Yardımcılığı Nedir ve Nasıl Olunur?

Gelir uzman yardımcısı, vergi dairelerindeki işleyişi takip eden, analizler yapıp analizleri neticesinde önerilerde bulunan, görev tanımı çerçevesinde rapor haline getirdiği sonuçları sorumlu olduğu birime bildiren, liyakatinin ve temsil kabiliyetinin yüksek olması beklenen kamu personelidir.

Gelir uzman yardımcısı, Sicil ve yoklama biriminde, vergi mükellefi olan kişiler ile iş başlama, ara verme, iş bırakma gibi durumlarda vergi kaydı oluşturma, vergi kaydını kapatma gibi standart işlemleri yapabilir. Gelir uzman yardımcısı ihtilaflı işler biriminde ise mükelleflerin içerisinde olduğu hukuki uyuşmazlıklarda, dava dosyası açabilir, itiraz dilekçesi ya da vergi teknik raporu gibi raporları hazırlar. Vergi dairesinin muhasebe biriminde görevli ise evrak kayıtlarının tümü ile ilgilenebilir, dosyaları tutmakla görevlendirilebilir. Gelir uzman yardımcısı, satış biriminde görevli ise, vergi mükelleflerinin icra işlemlerinden sonra kamuya geçen mallardan, maddi kaynak elde etmesi yönünde çalışmalar yapar. Kamunun vergi alacakları ile ilgili müzakereler hazırlanması ve gerekli dosyaların işlemlerini yönetme sorumluluğunu ise İcra Birimi’nde çalışan gelir uzman yardımcıları üstlenmektedir.

“Gelir Uzman Yardımcısı” ünvanı alabilmek için;

  • 4 yıllık İşletme, İktisat, Hukuk ya da Siyasal Bilimler Lisans bölümlerinden mezun olmak,
  • Gelir Uzman Yardımcılığı sınavından 70 ya da üzeri puan almak
  • KPSS sınavından başvuru için belirtilen notu almak

gerekmektedir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir?

Bir önceki yazımız olan Gazi Üniversitesi Tarafından 7 Sözleşmeli Personel Alımı Yapılacak - 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.