İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Konsolosluklarda Çalışmak Üzere 40 Yeni Memur Alımı İlanı

Dışişleri bakanlığı resmi internet sayfasından yayınladığı duyuru ile 2021 yılında yurt dışı konsolosluklarda çalışmak üzere sınav ile en az 40 meslek memuru alınacağını açıkladı. Son başvuru tarihi 6 Kasım 2020 olan sınav ve meslek hakkında detaylar, başvuru şartları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Meslek Memurluğu Hakkında

Meslek memurları, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde çalışan, kadrolu memurlardır. Yönetici statüsünde olmaları sebebi ile görevini icra edip sorumluluk alabilecek kalifiyede insanlar tarafından seçilen kişilerdir.

Uluslararası ilişkilerin, ticaretin farklı noktalara geldiği bu zamanlarda devletlerin diplomasi özellikleri de hassas ve önem arz eden bir nokta olmuştur. Bu mesleği icra eden diplomatlardan siyasi konuların dışında, ekonomik, sosyal, toplumu doğrudan ilgilendiren bilim, kültür, sanat gibi alanlarda da önemli rol üstlenmeleri beklenmektedir. Meslek memurluğu hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Dışişleri Bakanlığı’nın resmi http://www.mfa.gov.tr/ sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Giriş Sınavı

Dışişleri bakanlığının ilanına göre, Aday Meslek Memuru unvanı ile en az 40 personellik kadro açılacağı belirtilmiş ve alımlar sınavdaki başarı sıralamasına göre gerçekleştirileceği belirtildi.

Sınava girecek aday hem yazılı hem sözlü sınava tabi tutularak, yazılı sınavın 21-22 Kasım 2020 tarihinde yapılacağı ilanda duyuruldu.

Giriş sınavına hak kazanmasına rağmen, sınava herhangi bir sebepten dolayı katılamayanlar, aynı memurluk sınavının sonraki dönemin sınavında, sınava kabul edilmeyecekleri belirtildi.

Sınav Başvuru Şartları

 • Sınava başvurabilmek için,
 • Türk vatandaşı olmak,
 • 35 yaşını doldurmamış olmak,
 • Üniversitelerin en az dört yıllık lisans programlarından veya yurt dışı üniversitelerden diploma denkliği YÖK tarafından onaylanmış, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, finans, çalışma ekonomisi, iktisat, işletme, maliye, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler, psikoloji bölümler veya müfredatı %80 oranında benzerlik taşıyan diğer bölümler veya hukuk fakültesinden mezun olmak
 • Sosyal bilimler alanında YÖK’ün belirlediği kapsamlarda veya mühendislik fakültelerinden 4 yıllık lisans mezunu olup, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi, siyaset bilimi, hukuk ve iktisat alanlarında yüksek lisans eğitimi almış olmak
 • 2018, 2019 veya 2020 yıllarında gerçekleşen YDS veya e-YDS sınavlarında aşağıdaki tabloya göre adayların başvuruları dikkate alınacak, farklı yabancı dil kategorisinden de alım yapılabileceği belirtildi.
KategoriYabancı DilAsgari YDS PUANIKontenjanYazılı Sınava Kabul Edilecek Aday Sayısı
1İngilizce8520400
2Almanca8510200
Fransızca
3Rusça75240
4Arapça75240
Farsça
5İspanyolca85360
İtalyanca
Portekizce
6Çince75240
Japonca
7Yunanca75120
TOPLAM40800

Başvuru Aşamaları

06 Kasım 2020 tarihinde saat 18:00’da sona erecek Meslek Memurluğu giriş sınavı başvuruları, e-Devlet üzerinden elektronik ortamda yapılacağı belirtildi. Başvuru için gerekli olan bilgi ve belgeler,

 • TC kimlik numarası
 • YDS veya E-YDS veya eşdeğerliği ÖSYM tarafından kabul edilen sınav sonuç belgesi
 • Diploma (Yabancı üniversite mezunuysa diplomanın yanında YÖK onaylı denklik belgesi)
 • Vesikatlık fotoğraf
 • Varsa yüksek lisans diploması

Meslek memurluğu iş ilanı ve giriş sınavı hakkında daha detaylı bilgi alıp gözden kaçırabileceğiniz bilgi olmaması adına Dış İşleri Bakanlığının duyuru sayfasından inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 1ooo Gelir Uzman Yardımcısı Personel Alım Detayları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.