İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Bursluluk Sınavı Cevap Anahtarı! Bursluluk Sınavı PDF’i

2 Haziran’da gerçekleştirilen, kısaca Bursluluk Sınavı olarak bilinen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın sonuçları merakla beklenirken adaylar, daha da büyük bir heyecanla sınav sorularının ve cevaplarının açıklanmasını bekliyorlar. Önceki yıllarda sınavın gerçekleştirildiği tarihten birkaç gün sonra açıklanan sorular ve cevap anahtarı, bu yıl sınavın ardından bayram tatilin denk gelmesi sebebiyle oldukça sarktı. Peki İOKBS sınav soruları ne zaman açıklanacak?

Bursluluk Sınavı Soruları Açıklandı mı?

Bursluluk Sınavı soruları ve cevap anahtarıyla ilgili henüz resmi sitelerden bir açıklama yapılmış değil. Önceki yıllarda sınavın gerçekleşmesinden oldukça kısa bir süre sonra sınav soruları ve cevap anahtarı resmi kanallar aracılığıyla öğrencilerle paylaşılmıştı. Ancak 2019 yılında, 2 Haziran’da gerçekleştirilen sınavın hemen ardından bayram tatiline gidilmesi ve resmi kurumların kapanması sebebiyle bu süreç uzadı.

Bursluluk Sınavı soruları ve cevap anahtarının birkaç gün içinde açıklanması bekliyordu. Yetkililer bayram tatilinden hemen sonra, 10 Haziran’da sınav sonuçlarının açıklanacağını ümit ettiyse de şu an için bir duyuru yapılmış değil.

Bursluluk Sınavı’nda Neler Soruldu?

2 Haziran’da gerçekleştirilen sınavda öğrencilere;

  • Türkçe,
  • Matematik,
  • Fen Bilimleri,
  • Sosyal Bilgiler,
  • İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarından, 4 seçenekli toplam 100 soru soruldu.

Adaylara bu 100 soruyu yanıtlamaları için 120 dakika süre verildi. Sabah 10:00’da gerçekleştirilen sınava öğrenciler kayıt işlemleri sırasında kendilerine verilen belge ve fotoğraflı nüfus cüzdanı veya kimlik kartıyla katılım sağladı. Bu belgelerden biri yanında olmayan öğrenciler sınava alınmadı.

Bursluluk Sınavı Sonucu Ne Zaman Açıklanacak?

Bazı kaynaklarda Bursluluk Sınavı sonucunun 22 Temmuz’da açıklanacağı belirtilse de MEB tarafından konuyla ilgili resmi bir bilgi verilmiş değil. Ancak önceki yıllarda gerçekleştirilen sınavların da Temmuz ayı ortası ve sonlarına doğru sınav sonuçlarının açıklandığı düşünülecek olursa, belirtilen tarihin gerçekçi olduğunu söylemek mümkün.

Kazanan Öğrencilerin Bursu Ne Zaman Yatacak?

Henüz sınav sonuçları açıklanmamışken bazı öğrenciler kesin bilgi alabilmek ve mağdur olmamak adına bursların yatırılacağı tarihi de araştırmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığından yapılan resmi açıklamaya göre, Ekim ayı içerisinde öğrencilerin bursları yatırılacak.

Burs sürecinde ilk önce Milli Eğitim Bakanlığı sınava girip, burs hakkı kazanan öğrencinin ilgili evrakını e-Burs modülü üzerinden okul müdürlüklerine aktarıyor. Okul müdürlüklerinin ilgili evrakları aldığını onaylaması için 30 Eylül 2019 tarihine kadar süresi bulunuyor. Evrak onaylarının modül üzerinden tamamlanmasıyla birlikte öğrenciler 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren burslarını almaya başlıyorlar.

Bir önceki yazımız olan 2019 - 2020 Lise ve Ortaokul Devamsızlık Hakkı - Sınırı Kaç Gün? başlıklı makalemizde 11 Gün Devamsızlığım Olursa Sınıfta Kalır Mıyım?, Lise Özürsüz Devamsızlık Hakkı 2018 ve Raporlu Devamsızlık Kaç Gün Lise 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.