İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Engelli Memur Atamalarında Son Durum Ne?

29 Kasım 2018 tarihinde başlayan, 7 Aralık 2018 tarihinde biten engelli memur alım tercihlerinden sonra atamaların ne zaman yapılacağı merak konusu oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk 2504 engelli memur alımı yapılacağını açıklamıştı. EKPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak, EKPSS son dakika haberleri yazının devamında.

Sınav 22 Nisan’da Yapılmıştı

EKPSS, 22 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştı. EKPSS sonuçları açıklandıktan sonra tercihler için kadro açılması bekleniyordu. Engelli memur adayları için önemli bir dönüm noktası olan bu sınavın ardından tercihler tamamlandı ve atama aşaması kaldı. TBMM Genel Kurulu’nda 2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında atamalar ile ilgili açıklama yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapıldı. Atamalar için ise tarih belli oldu, 24 Aralık itibariyle engelli memur atamaları gerçekleşecek. Atamalar bu tarihte kura ile yapılacak. Selçuk açıklamalarında aynı zamanda kamuda yapılan engelli istihdamına da dikkat çekti. 2018 Eylül ayı itibariyle memur statüsünde çalışan engelli vatandaşların sayısının yaklaşık olarak 54 bin olduğunu yani 2002 yılınan oranla 9 kat bir artış sağlandığını dile getirdi. Aralık ayında alınacak 2.500 memur ile de bu katsayının daha da artacağını ifade etti. Ayrıca engelli işçi sayısında da önemli bir yükselme olduğunu sözlerine ekledi. 14 bin 782’si kamuda işçi, 125 bin 885’i ise özel sektörde olmak üzere 136 bin 667 engelli istahdamının gerçekleştirildiğini açıkladı.

Tercih Sistemi

2.504 kişilik kadronun 999 kişisi lisans, 773 kişisi önlisans, 534 kişisi ortaöğretim, 198’i ise ilköğretim alanlarına ayrıldı. Tercih kılavuzu ÖSYM tarafından açıklandıktan sonra tercih işlemleri başladı. 2016-EKPSS veya 2018-EKPSS sonuç puanları ile 2016-Kura veya 2018-Kura sonuçlarına göre www.osym.gov.tr üzerinden tercihler tamamlandı.

EKPSS’de Yaşanan Değişiklikler

EKPSS ile ilgili yapılan en önemli değişiklik sınav geçerlilik süresinin uzatılması. Geçmişte 2 yıl olan süre artık 4 yıla çıkartıldı. Bu değişiklik ile birlikte EKPSS 2018/2 sınavına giren engelli vatandaşlar önümüzdeki dört yıl boyunca açılan bütün engelli kadrolarına, sınav puanları doğrultusunda başvuru yapabilecekler. Sınav süresinin uzatılması ile ilgili yapılan değişikliği Binali Yıldırım duyurmuştu.

EKPSS Yerleştirme Sonuçları Nasıl Öğrenilecek?

Sınav sonrasında tercih işlemlerini tamamlayanlar için bir de kura sistemi var. EKPSS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? Kura çekilişi 24 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla saat 14.00’te düzenleniyor. Daha sonra yerleştirme sonuçları, KPSS tercih sonuçları gibi ÖSYM’nin internet sitesinden ilan edilecek. Bunun dışında adaylara posta ya da telefon ile herhangi bir şekilde erişim sağlanmayacak. Adaylar mevcut şifreleri ile sisteme giriş yapabilecekler. Yerleştirmesi tamamlanmış adayların ilgili kurumun istediği evrakları tamamlayarak hangi tarihe kadar teslim edecekleri bilgisi ise o kurumdan öğrenilecek.

 

 

Bir önceki yazımız olan Ambulans Şöförü Alımı 2020 - Ambulans Şöförü Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.