Ambulans Şöförü Alımı 2020 – Ambulans Şöförü Nasıl Olunur?

En stresli mesleklerden birisi olmasına rağmen günümüzde fazlasıyla rağbet gören ambulans şoförlüğü, büyük dikkat ve beceri isteyen bir meslektir. Kadrolara başvuran adaylar arasından alanında en başarılı isimlerin seçildiği bu meslekte ileri sürüş teknikleri konusunda başarılı olmak, ilk yardım konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmak son derece önemlidir. Bir sağlık çalışanı olarak görev yapan ambulans şoförleri, taşıdıkları hasta ve yaralıların bir ölçüde hayatından sorumlu oldukları için son derece kutsal bir görev yaptıklarının farkında olmalıdırlar. Dolayısıyla böylesine önemli bir meslekte alım kriterleri de sıkıdır.

Her ne kadar özel sektörde esnek kriterler söz konusu olsa da kamuda ambulans şoförü olarak çalışmak isteyenlerin kriterlere tam anlamıyla uyum sağlamaları ve mesleki anlamda kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Tüm meslek gruplarında olduğu gibi ambulans şoförü olabilmek için de bazı şartların sağlanması gerekir. Ambulans şoförü alım şartlarını genel olarak aşağıdaki başlıklar altında incelemek mümkündür:

a) Eğitim durumu

Ambulans şoförü olarak çalışmak isteyen bir adayın en az lise mezunu olması gerekir. Genelde başvuru esnasında diplomanın aslı ya da noter onaylı fotokopisi talep edilir. Az sayıda da olsa bazı ilanlarda ilkokul mezunu olanların da ambulans şoförü kadrolarına başvuru yapması mümkündür.

Diğer taraftan üniversitelerin ön lisans bölümleri arasında yer alan “acil tıp teknisyenliği” programından mezun olan adayların ambulans şoförü alımlarında ciddi bir avantaja sahip olduğunu söylemek mümkündür.

b) Sürücü belgesi

Tüm şoför kadrolarında olduğu gibi ambulans şoförü kadrolarına yapılan alımlarda da en önemli kriterlerden birisi sürücü belgesidir. En az B ya da E sınıfı ehliyete sahip olan ve bu ehliyet sınıflarında ilana göre değişen koşullarda en az iki ya da en az beş yıl deneyime sahip olanlar ambulans şoförü alımlarına başvuru yapabilirler. Bazı ilanlarda iki yıllık tecrübe yeterli sayılırken bazı ilanlarda ise en az beş senelik tecrübe şartı aranır. Dolayısıyla burada ilanın özel şartlarını incelemek gerekir.

c) Sertifikalar

Ambulans şoförü olmak isteyenlerin sahip olması gereken bazı sertifikalar vardır. Örnek vermek gerekirse; ilk yardım sertifikası, ileri sürüş ve güvenli sürüş teknikleri belgesi, psikoteknik sertifikası, SRC gibi sertifikalara sahip olmak ambulans şoförü olmak isteyenlerin tercih edilme şansını yükseltir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

112 ambulans şoförü alımında istenen bazı belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Diplomanın aslı ya da noter onaylı örneği
 • Ambulans kullanımına uygun, en az B sınıfı sürücü belgesi
 • İleri sürüş teknikleri ve psikoteknik testlerde başarılı olunduğuna dair sertifika
 • Acil durumlarda müdahale edebilme bilgisine ve yeteneğine sahip olunduğuna dair acil yardım ve ilk yardım sertifikaları

Ambulans şoförü kadrolarına günümüzde çok sayıda başvuru yapıldığı için sertifika ve belge sayısı ile bu belgelerde yer alan başarı dereceleri ne kadar fazla olursa kadrolara yerleşme ihtimali de o kadar artar. Örnek vermek gerekirse ileri sürüş teknikleriyle ilgili alınan sertifikalar ve başarı dereceleri, ehliyetteki sürücü sınıfının daha üst seviyede olması, ilk yardım sertifikasının türü gibi konular, işe başvuran adayların ön plana çıkmasını sağlayan unsurlardır.

Kamu ve Özel Sektör Ambulans Şoförü Alım Şartları Farklı mıdır?

Ambulans şoförü alımının hangi kuruma yapılacağına göre şartlar farklılık gösterebilir. Bu konudaki en büyük farklılık özel sektör ile kamu arasındaki alımlarda ortaya çıkan farklı şart talepleridir. Örnek vermek gerekirse kamuda ambulans şoförü olarak çalışacak bir kişiden en az ön lisans mezunu olması, adli sicil kaydının temiz olması, tüm sertifikalara sahip olması gibi şartları sağlaması beklenirken özel sektörde şartlar daha esnek tutulabilir. Genelde özel sektörde lise mezunu olma ve ehliyete sahip olma gibi şartlar aranır. Ambulans şoförlüğü ile ilgili sertifika ve belgeler işe alımdan sonra kurumsal eğitimlerle verilir. Fakat bu belgelere sahip olunması ve nitelikli bir personel adayı olunması, özel sektöre yapılacak alımlarda diğer adayların önüne geçmeye olanak sağlar.

Benzer konular:

Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır?

Ambulans şoförü olabilmek için ileri sürüş teknikleri sertifikası almak isteyen adaylar, birtakım uygulamalı ve teorik eğitimlerden geçerler. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanlar ambulans şoförü olma hakkına sahip olurlar. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının iş birliğinde düzenlenen ambulans sürüş teknikleri eğitimine adayların katılım göstermesi ve eğitimden sonra yapılan sınavlarda başarılı olması gerekir.

Sağlık Bakanlığı tarafından normal yol sürüşü, araç tanıma, sürüş tekniklerinin uygulanması gibi konularda verilen eğitimler sonunda adayın göstermiş olduğu performans, sertifikanın alınmasında son derece önemlidir.

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar?

Ambulans şoförlerinin maaşlarını belirleyen birtakım faktörler bulunur. Bu faktörlerden bazıları:

 • Hangi şehirde çalışıldığı
 • Çalışma saatleri
 • Gece çalışma saatleri
 • Hafta sonu ve tatillerde çalışılıp çalışılmadığı
 • Haftalık ya da aylık çalışma süreleri

Bu kriterlere göre maaşların seviyesi değişiklik gösterebilir. 2020 yılı itibarıyla en düşük ambulans şoförünün maaşı yaklaşık 3000 TL seviyesindedir. Alanında deneyimli olup maaş skalasını yüksekte tutan bir kurumda çalışan ambulans şoförü bu seviyenin üstünde maaş alabilir.

Ambulans Şoförü Çalışma Saatleri Nasıldır?

112 ambulans şoförleri 12/36 sisteminde çalışma hayatlarını sürdürürler. Yani 12 saat kesintisiz çalışır, 36 saat izin yapıp tekrar 12 saat kesintisiz çalışırlar. Özel sektördeki ambulans şoförleri için bu durum farklılık gösterebilir. Kurumun belirlemiş olduğu mesai politikasına göre daha esnek ya da daha sıkı bir çalışma saati söz konusu olabilir.

Ambulans Şoförü İş İlanları

Ambulans şoförü alım başvurusu yapacak olan kişiler, iş ilanlarını çeşitli mecralardan inceleyebilirler. Sınavlarda başarılı olan ve sertifikalarını almış bir ambulans şoförü adayı Sağlık Bakanlığının duyurularını takip ederek ilanlara başvuruda bulunabilir.

Özel sektörde ise İŞKUR ambulans şoförü alımı ile ilgili ilanlar ve kariyer sitelerinde yer alan ilanlar son derece önemlidir. Özel sektörde çalışmak isteyen şoför adayları buralarda yayımlanan ilanları takip etmeli ve kendilerine uygun gördükleri ilanlara başvuru yapmalıdır.

 • İŞKUR sitesinden ambulans şoförü ilanlarını incelemek için TIKLAYINIZ!
 • Kariyer sitesinden ambulans şoförü ilanlarını incelemek için TIKLAYINIZ!

İŞKUR Profil Oluşturma

İŞKUR Başvurusu ve Gerekli Belgeler

Zabıta Memuru Nasıl Olunur? Şartlar ve Maaşlar

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (33)

 • Mrb ben hakkarideyim 5 yıldır ehliyetim var servis şoförüyüm yolcu taşıyorum piskoteknik belgen var src belgem var

 • slm ben mehmet hasta yaşli hizmetleri örencisiyim belgem var ilk yardim kimlik kartim var d sinifi ehliyetim mevcut ambulans şöfürluğü aramaktayim

 • Merhaba ismim anıl 1 senedir ehliyetim var 5 yıldır aktif araç kullanıyorum yaş 19 paramedik okuyorum 1.sınıf bitti Psikoteknik belgem ilk yardım sertifikam ve src belgem var

 • Sene 1994 ca2 ehliyetimi aldım özel şöferlik ve ögrenci servisinde çalıştım Galatasaray şahinbeyde oturuyorum src belglerim mevcuttur ambulans şöferligi yapmak istiyorum

 • merhaba d sınıfı ehliyetim var 8 yıldır şöförlüğüm var ambulans şörlüğüne yapmak istiyorum

  • Kardeşim bende ambulans şoförü olmak istiyor un alım varmış.simdi ama ne yapmalıyım yardımcı olursan sevinirim.eyupte ikamet ediyorum.istanbul.

 • Merhaba ismim mustafa milii evitim müdürlügünde kadrolu işçiyim daha önce valilik görevlendirmesi ile 5 yıl ambulans şöförlügü yaptım yatay geçiş yapamadım görevlendirmem bitti şimdi makam arabası kullaniyorum ambulansta çalışmak isterim ilgilenen olursa mustafa bal

 • Mrb ismim mahmut ehliyetim e sınıfı olmaktadır aktifen 15 yıldır araç kullanıyom ve daha wosvogen crafter üzerinde şöförlüge devam etmekteyimmm psikoteknik var src baş vurdumm evraklarım hepsi var her hangi bi sıkıntım yoktur

 • Ismim bilal askerligimi sihiye olarak yaptim sivil ambuns soforuydum 300 gun ambulans kullandim b sinifi ehliyetim var 5 yillik ehliyetim var trafikte fazlasiyla iyiyim ve dikkatliyimdir lise megzunuyum meslek lisesi ambulans kullandima dair belgelerim var.

 • Ismim murat b sınıf ehliyetim ve ilk yardim belgem vat 10 yıldır aktif araç kullaniyorum ambulans şoförü isi arıyorum ist esenlerde oturuyorum

1 2 3 4
Benzer Konular