İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Ambulans Şöförü Alımı 2020 – Ambulans Şöförü Nasıl Olunur?

En stresli mesleklerden birisi olmasına rağmen günümüzde fazlasıyla rağbet gören ambulans şoförlüğü, büyük dikkat ve beceri isteyen bir meslektir. Kadrolara başvuran adaylar arasından alanında en başarılı isimlerin seçildiği bu meslekte ileri sürüş teknikleri konusunda başarılı olmak, ilk yardım konusunda yeterli bilgi ve beceriye sahip olmak son derece önemlidir. Bir sağlık çalışanı olarak görev yapan ambulans şoförleri, taşıdıkları hasta ve yaralıların bir ölçüde hayatından sorumlu oldukları için son derece kutsal bir görev yaptıklarının farkında olmalıdırlar. Dolayısıyla böylesine önemli bir meslekte alım kriterleri de sıkıdır.

Her ne kadar özel sektörde esnek kriterler söz konusu olsa da kamuda ambulans şoförü olarak çalışmak isteyenlerin kriterlere tam anlamıyla uyum sağlamaları ve mesleki anlamda kendilerini geliştirmeleri gerekir.

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Tüm meslek gruplarında olduğu gibi ambulans şoförü olabilmek için de bazı şartların sağlanması gerekir. Ambulans şoförü alım şartlarını genel olarak aşağıdaki başlıklar altında incelemek mümkündür:

a) Eğitim durumu

Ambulans şoförü olarak çalışmak isteyen bir adayın en az lise mezunu olması gerekir. Genelde başvuru esnasında diplomanın aslı ya da noter onaylı fotokopisi talep edilir. Az sayıda da olsa bazı ilanlarda ilkokul mezunu olanların da ambulans şoförü kadrolarına başvuru yapması mümkündür.

Diğer taraftan üniversitelerin ön lisans bölümleri arasında yer alan “acil tıp teknisyenliği” programından mezun olan adayların ambulans şoförü alımlarında ciddi bir avantaja sahip olduğunu söylemek mümkündür.

b) Sürücü belgesi

Tüm şoför kadrolarında olduğu gibi ambulans şoförü kadrolarına yapılan alımlarda da en önemli kriterlerden birisi sürücü belgesidir. En az B ya da E sınıfı ehliyete sahip olan ve bu ehliyet sınıflarında ilana göre değişen koşullarda en az iki ya da en az beş yıl deneyime sahip olanlar ambulans şoförü alımlarına başvuru yapabilirler. Bazı ilanlarda iki yıllık tecrübe yeterli sayılırken bazı ilanlarda ise en az beş senelik tecrübe şartı aranır. Dolayısıyla burada ilanın özel şartlarını incelemek gerekir.

c) Sertifikalar

Ambulans şoförü olmak isteyenlerin sahip olması gereken bazı sertifikalar vardır. Örnek vermek gerekirse; ilk yardım sertifikası, ileri sürüş ve güvenli sürüş teknikleri belgesi, psikoteknik sertifikası, SRC gibi sertifikalara sahip olmak ambulans şoförü olmak isteyenlerin tercih edilme şansını yükseltir.

Ambulans Şoförü Olmak İçin Hangi Belgeler Gerekir?

112 ambulans şoförü alımında istenen bazı belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Diplomanın aslı ya da noter onaylı örneği
 • Ambulans kullanımına uygun, en az B sınıfı sürücü belgesi
 • İleri sürüş teknikleri ve psikoteknik testlerde başarılı olunduğuna dair sertifika
 • Acil durumlarda müdahale edebilme bilgisine ve yeteneğine sahip olunduğuna dair acil yardım ve ilk yardım sertifikaları

Ambulans şoförü kadrolarına günümüzde çok sayıda başvuru yapıldığı için sertifika ve belge sayısı ile bu belgelerde yer alan başarı dereceleri ne kadar fazla olursa kadrolara yerleşme ihtimali de o kadar artar. Örnek vermek gerekirse ileri sürüş teknikleriyle ilgili alınan sertifikalar ve başarı dereceleri, ehliyetteki sürücü sınıfının daha üst seviyede olması, ilk yardım sertifikasının türü gibi konular, işe başvuran adayların ön plana çıkmasını sağlayan unsurlardır.

Kamu ve Özel Sektör Ambulans Şoförü Alım Şartları Farklı mıdır?

Ambulans şoförü alımının hangi kuruma yapılacağına göre şartlar farklılık gösterebilir. Bu konudaki en büyük farklılık özel sektör ile kamu arasındaki alımlarda ortaya çıkan farklı şart talepleridir. Örnek vermek gerekirse kamuda ambulans şoförü olarak çalışacak bir kişiden en az ön lisans mezunu olması, adli sicil kaydının temiz olması, tüm sertifikalara sahip olması gibi şartları sağlaması beklenirken özel sektörde şartlar daha esnek tutulabilir. Genelde özel sektörde lise mezunu olma ve ehliyete sahip olma gibi şartlar aranır. Ambulans şoförlüğü ile ilgili sertifika ve belgeler işe alımdan sonra kurumsal eğitimlerle verilir. Fakat bu belgelere sahip olunması ve nitelikli bir personel adayı olunması, özel sektöre yapılacak alımlarda diğer adayların önüne geçmeye olanak sağlar.

Ambulans Şoförü Sertifikası Nasıl Alınır?

Ambulans şoförü olabilmek için ileri sürüş teknikleri sertifikası almak isteyen adaylar, birtakım uygulamalı ve teorik eğitimlerden geçerler. Bu eğitimleri başarıyla tamamlayanlar ambulans şoförü olma hakkına sahip olurlar. Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının iş birliğinde düzenlenen ambulans sürüş teknikleri eğitimine adayların katılım göstermesi ve eğitimden sonra yapılan sınavlarda başarılı olması gerekir.

Sağlık Bakanlığı tarafından normal yol sürüşü, araç tanıma, sürüş tekniklerinin uygulanması gibi konularda verilen eğitimler sonunda adayın göstermiş olduğu performans, sertifikanın alınmasında son derece önemlidir.

Ambulans Şoförü Maaşları Ne Kadar?

Ambulans şoförlerinin maaşlarını belirleyen birtakım faktörler bulunur. Bu faktörlerden bazıları:

 • Hangi şehirde çalışıldığı
 • Çalışma saatleri
 • Gece çalışma saatleri
 • Hafta sonu ve tatillerde çalışılıp çalışılmadığı
 • Haftalık ya da aylık çalışma süreleri

Bu kriterlere göre maaşların seviyesi değişiklik gösterebilir. 2020 yılı itibarıyla en düşük ambulans şoförünün maaşı yaklaşık 3000 TL seviyesindedir. Alanında deneyimli olup maaş skalasını yüksekte tutan bir kurumda çalışan ambulans şoförü bu seviyenin üstünde maaş alabilir.

Ambulans Şoförü Çalışma Saatleri Nasıldır?

112 ambulans şoförleri 12/36 sisteminde çalışma hayatlarını sürdürürler. Yani 12 saat kesintisiz çalışır, 36 saat izin yapıp tekrar 12 saat kesintisiz çalışırlar. Özel sektördeki ambulans şoförleri için bu durum farklılık gösterebilir. Kurumun belirlemiş olduğu mesai politikasına göre daha esnek ya da daha sıkı bir çalışma saati söz konusu olabilir.

Ambulans Şoförü İş İlanları

Ambulans şoförü alım başvurusu yapacak olan kişiler, iş ilanlarını çeşitli mecralardan inceleyebilirler. Sınavlarda başarılı olan ve sertifikalarını almış bir ambulans şoförü adayı Sağlık Bakanlığının duyurularını takip ederek ilanlara başvuruda bulunabilir.

Özel sektörde ise İŞKUR ambulans şoförü alımı ile ilgili ilanlar ve kariyer sitelerinde yer alan ilanlar son derece önemlidir. Özel sektörde çalışmak isteyen şoför adayları buralarda yayımlanan ilanları takip etmeli ve kendilerine uygun gördükleri ilanlara başvuru yapmalıdır.

 • İŞKUR sitesinden ambulans şoförü ilanlarını incelemek için TIKLAYINIZ
 • Kariyer sitesinden ambulans şoförü ilanlarını incelemek için TIKLAYINIZ

İŞKUR Profil Oluşturma

İŞKUR Başvurusu ve Gerekli Belgeler

Zabıta Memuru Nasıl Olunur? Şartlar ve Maaşlar

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 35 YORUM
 1. Hayrettin dedi ki:

  Mrb ben hakkarideyim 5 yıldır ehliyetim var servis şoförüyüm yolcu taşıyorum piskoteknik belgen var src belgem var

 2. mehmet dedi ki:

  slm ben mehmet hasta yaşli hizmetleri örencisiyim belgem var ilk yardim kimlik kartim var d sinifi ehliyetim mevcut ambulans şöfürluğü aramaktayim

 3. Anıl dedi ki:

  Merhaba ismim anıl 1 senedir ehliyetim var 5 yıldır aktif araç kullanıyorum yaş 19 paramedik okuyorum 1.sınıf bitti Psikoteknik belgem ilk yardım sertifikam ve src belgem var

 4. Abdullah Erdem dedi ki:

  Sene 1994 ca2 ehliyetimi aldım özel şöferlik ve ögrenci servisinde çalıştım Galatasaray şahinbeyde oturuyorum src belglerim mevcuttur ambulans şöferligi yapmak istiyorum

 5. uğur taş dedi ki:

  merhaba d sınıfı ehliyetim var 8 yıldır şöförlüğüm var ambulans şörlüğüne yapmak istiyorum

 6. Oguz dedi ki:

  112 sürücüyüm ek nobet e gelirim

  1. Hasan dedi ki:

   Kardeşim bende ambulans şoförü olmak istiyor un alım varmış.simdi ama ne yapmalıyım yardımcı olursan sevinirim.eyupte ikamet ediyorum.istanbul.

 7. Mustafa bal dedi ki:

  Merhaba ismim mustafa milii evitim müdürlügünde kadrolu işçiyim daha önce valilik görevlendirmesi ile 5 yıl ambulans şöförlügü yaptım yatay geçiş yapamadım görevlendirmem bitti şimdi makam arabası kullaniyorum ambulansta çalışmak isterim ilgilenen olursa mustafa bal

 8. Mahmut dedi ki:

  Mrb ismim mahmut ehliyetim e sınıfı olmaktadır aktifen 15 yıldır araç kullanıyom ve daha wosvogen crafter üzerinde şöförlüge devam etmekteyimmm psikoteknik var src baş vurdumm evraklarım hepsi var her hangi bi sıkıntım yoktur

 9. Bilal dedi ki:

  Ismim bilal askerligimi sihiye olarak yaptim sivil ambuns soforuydum 300 gun ambulans kullandim b sinifi ehliyetim var 5 yillik ehliyetim var trafikte fazlasiyla iyiyim ve dikkatliyimdir lise megzunuyum meslek lisesi ambulans kullandima dair belgelerim var.

 10. Murat arslan dedi ki:

  Ismim murat b sınıf ehliyetim ve ilk yardim belgem vat 10 yıldır aktif araç kullaniyorum ambulans şoförü isi arıyorum ist esenlerde oturuyorum

 11. Onur Burgaz dedi ki:

  Merhabalar ismim onur deneyimli sürücüyüm , 25 yaşındayım askerliğimi yaptım ambulans sürücüsü olmak istiyorum ilk olarak hangi sertifikayı nerden almam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

 12. Vedat özkan dedi ki:

  Arkadaşlar lise son sinif ogrencisiym ambulans şoforu olmak istiyorum nasıl basvurabilirim ne gerekli bilginiz varmi

 13. Murat dedi ki:

  Ağrı merkez murat TEKDAL ben src2 ve pisiko teknik belgem ve 3 yıl makam şoförlüğü tecrübem olup 112 acil ambulans için yeterli olduğumu düşünüyorum siz makam sahipleri büyüklerime beyan ederim saygılar

 14. Faruk karakus dedi ki:

  Ambulans şoförü olmak istiyorumm hayalim deki iş

 15. Mesut dedi ki:

  Merhaba benim src 2-4 ve piskoteknik belgem var b sinifi ehliyetim var 2013 yilinda aldim ortaokul mezunuyum bu is benim hayalim diyebilirim cok seviyorum bu meslegi o yuzden ambulans soforu olmak istiyorum yardimci olurmusunuz.

 16. Muzaffer taş dedi ki:

  slm Hakkari il ve ilçelerde ambulans şöförlüğü yapmak istiyorum ehliyetimi 2004 yılında aldım herhangi bir vukuatım yoktur 5 nüfuzlu aileye sahibim gerekeni siz değerli sağlık müdürlüğüne sunuyorum

 17. Oğuzhan GÜNER dedi ki:

  Ben onlisans sağlık kurumları işletmeciliği mezunum Ayrıca 2 senelik ehliyet ve askerligimi sıhhiyeçı olarak yaptım.Ambulans soforu nasıl olabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim

 18. Abdi dedi ki:

  Ben ambulans şoförü olmak istiyorum Lütfen bana yardımcı olur musunuz b sınıf ehliyetim var ilk yardimci selfikam var 10 yıl dır sürekli araç kullanıyorum vanda yaşıyorum yaş 26 askerlik yaptım saygılar

 19. Yunus çiftçi dedi ki:

  Bende düşünüyorum

 20. Ahmet ersan dedi ki:

  Ahmet ersan 16 yıldır taksi şöförüyüm lise mezunuyum istanbul çağlayanda ikâmet etmekteyim112 sağlık Ambulansta şöförlük yapmak istiyorum.

 21. Hüseyin akyol dedi ki:

  İki yıl makam şoförlüğü yaptım tüm illeri gezdim.
  İlkyardım ve pisikotenik belgem var. Ambulans şöförlüğü arıyorum .Ankara’da bir-iki hastaneye talep üzeri müracaat ettim.Dürüstce konuştuğum için ,olumsuz oldu.Hem ambulans şöförü arıyorlar, müracaat ettiğinde de,önünüze ,engeller çıkarıyorlar.Çaresizlik bunlara zevk veriyor.

 22. Abdi dedi ki:

  Ben ambulans şoförü olmak istiyorum Lütfen bana yardımcı olur musunuz b sınıf ehliyetim var ilk yardimci selfikam var 10 yıl dır sürekli araç kullanıyorum vanda yaşıyorum yaş 26 askerlik yaptım saygılar

 23. Tugay dedi ki:

  10yillik münibüs söförüyüm ambulans söförü olmak cok istiyorum ne yapmam gerekiyor bizim gibi tecrubeli soforlere neden hak taninmiyor

 24. emin dedi ki:

  söylenen belgelerin hepsi mevcut mesleğim zaten söförlük

 25. İsa özgil dedi ki:

  Baş vuru nezaman

 26. Osman dedi ki:

  Src 1 2 mi lazim yoksam farketmiyormuu

 27. Abdi dedi ki:

  Ben ambulans şoförü olmak istiyorum Lütfen bana yardımcı olur musunuz b sınıf ehliyetim var ilk yardimci selfikam var 10 yıl dır sürekli araç kullanıyorum vanda yaşıyorum yaş 26 askerlik yaptım saygılar

 28. Murat dedi ki:

  Nasıl baş buru yapabiliriz. Kriterlerin hepsi mevcut ama başvu nasıl yapılıyor

 29. Şuayıp atmaca dedi ki:

  Gerekli olan tüm belgelere sahibim tecrübemde var iş olursa hemen başlayabilirim. Teşekkür ederim.

 30. Cengiz dedi ki:

  Lise mezunu tir soforuyum ayrıca src 12345 ve gaz tankeri ehliyeti defansit sürüş 40 yaşındayım

 31. Yunus dedi ki:

  Ben ozel ambulans soforuyum 112 ye gecmek istiyorum ortaokul mezuyum ilk yardim sertifikam mevcuttur basvuru yapabilirmiyim alma ilhtimalleri varmi acaba