İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), STS Tıp Doktorluğu Başvuruları Başladı

ÖSYM tarafından 2019 yılında uygulanacak olan 1. dönem STS Tıp Doktorluğu ve Tıpta Uzmanlık Sınavı için 3 Ocak 2019 tarihi itibarıyla başvurular alınmaya başladı. 24 Şubat 2019 tarihinde uygulanacak olan sınav için başvuruda bulunacak adayların 3 Ocak 2019 tarihinden itibaren yapacakları başvurular 10 Ocak 2019 tarihinde son bulacak. Başvurular elektronik ortamda alınıyor.

ÖSYM Başvuru Kılavuzlarını Yayımladı

ÖSYM tarafından uygulanan, Tıp Doktorluğu Alanında Yurt Dışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı anlamına gelen 2019 STS Tıp Doktorluğu 1. dönem sınavı ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak tanımlanan 2019 TUS 1. dönem sınavları için başvurular alınmaya başladı. ÖSYM iki sınav için de daha önceden başvuru kılavuzlarını yayımlanmıştı. Adayların sınav başvurularını gerçekleştirmeden önce kılavuzları detaylı bir şekilde incelemeleri gerekiyor.

2019-Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-TUS) Kılavuzu

2019-Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2019-STS Tıp Doktorluğu) Kılavuzu

Kimler TUS Başvurusunda Bulunabilir?

Aşağıdaki şartları karşılayan adayların tamamı TUS için başvuru yapma imkanına sahip. 2019 TUS 1. dönem sınavı başvurusu için adaylarda aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Doktor statüsünde mesleğini icra ediyor ya da bu alanlarda eğitimine devam ediyor olmak
  • Tıp dışı meslekler için veteriner, kimyager ya da eczacı olarak mesleğini icra ediyor ya da bu alanlarda eğitimine devam ediyor olmak
  • 2527 sayılı kanun kapsamında bulunmak
  • Mesleğini icra etmesine engel teşkil edebilecek bedensel ya da ruhsal bir hastalığı bulunmamak
  • Mecburi hizmetlerini sınavın ardından 3 ay içerisinde bitirebilecek durumda olmak

TUS ve STS Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖSYM, TUS ve STS sınavları için yalnızca elektronik ortam üzerinden başvuru kabul ediyor. ÖSYM’nin resmi internet adresi üzerinden yapılacak olan başvuruların 10 Ocak’a kadar tamamlanması gerekiyor.

  • TUS veya STS sınavlarından birine başvuru yapmak için öncelikle yazının devamında bağlantıya tıklayın.

  • Aşağıdaki bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsünde örneğini gördüğünüz sayfa çıkacak. Bu sayfada ÖSYM tarafından uygulanan sınavlar yer alıyor. Burada başvuru yapmak istediğiniz sınavın üzerine tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

  • Başvuru yapmak istediğiniz sınavın ismine tıkladıktan sonra karşınıza bu şekilde bir sayfa çıkacak. Bu sayfadaki başvuru yap butonuna tıkladıktan sonra sistem sizden T.C. kimlik numarnaızı ve aday işlemleri sistemi şifrenizi girmenizi isteyecek. Sisteme bu şekilde giriş yaptıktan sonra adımları takip edebilir, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

ÖSYM üzerinden sınav başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki yazımız olan KPSS 2018/2 Tercih Kılavuzu Yayımlandı! Başvuru Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde 2018/2 KPSS tercih, KPSS 2019 tercih kılavuzu ve KPSS lisans tercih tarihleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.