İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 2019- YDS/1 Ne Zaman Açıklanacak?

Binlerce kişinin girdiği ve sonuçların ne zaman açıklanacağını merakla beklediği YDS’nin açıklanma tarihi Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan açıklamayla belli oldu. “YDS ne zaman açıklanacak?”, “Başarılı olamayanlar için bir sonraki Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ne zaman?”, “YDS sonuçları nereden öğrenilecek?” gibi soruların cevapları için konunun detaylarını haberimizden öğrenebilirsiniz.

Ülkemizdeki merkezi sınavlarla ilgilenen kurum olan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 2019 tarihli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (YDS) sonuçlarının ne zaman açıklanacağını duyurarak binerce kişinin merakla beklediği haberi verdi. 19 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak olan sınav sonuçlarının ardından kişilerin almış olduğu puanlar farklı alanlarda değerlendirilecek.

YDS Sonucu Nereden Öğrenilir?

19 Nisan 2019 tarihinde açıklanacak olan sınavın sonuçları ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan https://sonuc.osym.gov.tr/ üzerinden öğrenilebilecek. Adaylar sisteme girdiklerinde karşılarına çıkacak sorgulama ekranına TC kimlik numaralarını ve aday şifrelerini yazdıktan sonra sonuçları öğrenebilecek.

YDS/2 Ne Zaman Yapılacak?

2019 yılının birinci döneminde yapılan YDS’den düşük puan alan ya da bazı nedenlerden dolayı sınava katılamayan kişiler şanslarını ikinci döneminde de değerlendirebilecek. ÖSYM’nin açıklamış olduğu sınav takvimine göre YDS/2’nin başvuruları 16-24 Temmuz arasında olacak. YDS/2 8 Eylül 2019 tarihinde yapılacak.

YDS Nedir? YDS’ye Kimler Girebilir?

YDS her yıl iki kere Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan yabancı dil sınavıdır. Sınav tek oturumdan oluşur ve sınav giren kişilerin yabancı dil bilgisini ölçen sorular sorulur. YDS’nin ilkbahar döneminde Almanca, Fransızca, Çince, Danimarkaca, Japonca, İngilizce, Korece, Lehçe gibi yirmi üç dil yer alırken; güz döneminde Almanca, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri bulunur. Yabancı Dil Sınavı 80 sorudan oluşmaktadır ve adaylara 150 dakikalık süre verilmektedir. Sınav, adayların birçok becerisini ölçmek amacıyla yapıldığından çok kapsamlıdır. Okuduğunu anlama soruları, çoktan seçmeli test soruları ve özellikle kelime bilgisini ölçen sorular yer alır. YDS’ye kimlerin girebileceği sorusu da pek çok kişi tarafından merak edilmekte.

 • Lisans programlarından mezun olan ve yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar,
 • Yüksek lisansını tamamlamış üzerine doktora yapmak isteyen adaylar,
 • Doçentler,
 • Lisans programlarının son sınıfında ya da son sınıfından bir önceki sınıfta okuyan öğrenciler,
 • Kamu kurumunda çalışan ve yurtdışında göreve gidecek olup yabancı dil seviyesini belirlemek isteyen kişiler,
 • Tıpta Uzmanlık Sınavı ya da Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına girecek olan adaylar YDS’ye girebiliyor.

YDS Baraj Puanı Nasıl Hesaplanıyor?

YDS’deki baraj puan sistemi adaylar açısından farklılık gösteriyor. Doçent adaylarının 100 puan üzerinden en az 55 almaları bekleniyor. Öte yandan doktora için başvuran kişilerin de yine en az 55 almaları gerekiyor. Üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olup, yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için YDS’den almaları gereken puan başvuru yapacakları üniversiteye göre değişkenlik göstermekte. Kimi üniversite yönetimleri en az 55 almaları gerektiğine kanaat getirirken, kimileri ise 70’in altında puan alan öğrencileri kabul etmiyor.

Sınav çoktan seçmeli sorular şeklinde uygulanıyor. Optik okuyucu ile okunuyor ve değerlendiriliyor. Sınav soruları değerlendirilirken yanlış cevaplar göz önünde tutulmuyor ve yalnızca doğru cevap sayısına göre puan veriliyor. Sınav sonrasında ÖSYM Başkanlığı tarafından iptaline karar verilen sorular olursa, bu sorular değerlendirme dışı bırakılıyor. Sınavda soru yanlışlığı gibi olaylar adayların taleplerine göre bağlı olarak da iptal edilebiliyor. Adaylar 100 tam puan üzerinden değerlendiriliyor. Adayların yabancı dil seviyelerine göre 100 puan üzerinden;

 • 50-59 arasında puan alanlar E seviyesi,
 • 60-69 arasında puan alanlar D seviyesi,
 • 70-79 arasında puan alanlar C seviyesi,
 • 80-89 arasında puan alanlar B seviyesi,
 • 90-100 arasında puan alanlar ise A seviyesi kapsamında kabul ediliyor.

Adaylar YDS’de en yüksek puan seviyesine ulaşmaya çalışıyorlar. Aldıkları puanları ana konuları üzerinde değerlendirmeye sokabiliyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı), STS Tıp Doktorluğu Başvuruları Başladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.