İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

KPSS’de Hiç Matematik Yapmadan Sınav Kazanılabilir Mi ?

Ülkemizde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS ), milyonların memur ve personel olarak devlet kurumlarında çalışmak için girdikleri önemli bir sınavdır. Yapılan sınavda belki de adayların en fazla zorlandığı ve zamanın yetmediği test ise, matematik. Bu durum da matematik testlerinde zorlanan adayları “Hiç matematik yapmasam olur mu? KPSS’de matematik yapmak şart mı? KPSS’de matematik yapmadan kaç puan alınır?” sorularıyla başbaşa bırakıyor.

Adayların çok büyük bir kısmı matematik sorunlarında oldukça zorlanıyor ve sınava hazırlık aşamasındaki KPSS matematik çalışmaları bile bazen işkence gibi geliyor. Peki, hiç matematik yapmadan kpss kazanılır mı? Matematik yapılmadan da yüksek puan alınabilir mi? KPSS’den matematiksiz 80 ve üzeri puan almak mümkün mü? İşte tüm bu soruların yanıtları için sizlere bu makaleyi hazırladık. Eğer siz de matematik olmadan KPSS kazanılır mı diye merak ediyor ve matematik yapmadan KPSS kazananlar kervanına katılmak istiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Matematik Olmadan KPSS Kazanılır mı? KPSS’de Matematik Zorunlu mu?

KPSS’de matematik yapmadan alacağınız puanlarla da elbette tercih yapabilirsiniz. Yani bugüne kadar yapılan sınavlarda matematiksiz kpss kazananlar da var. Örnek vermek gerekirse; KPSS’den zabıt katipliği, gardiyanlık ya da polislik için tercihte bulanacaksanız sizlere en az 70 puan gerekmekte. Mesela polislik için KPSS lisans oturumundan 65 puan almak gerekiyor. Bahsedilen bu puanlara erişmek için de KPSS’de matematik yapmak zorunda değilsiniz. Çok az bir netle ve hatta hiç mtematik yapmadan bile en az 65 puan alabilirsiniz. Tabii bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Matematik yapmadan KPSS sonucunuzu yüksek tutmak istiyorsanız, diğer bölümlere ağırlık vermeniz gerekiyor. 

KPSS’de Matematik Yapamayanlar Ne Yapmalı?

KPSS matematiksiz kaç puan getirir diye düşünüyor ve KPSS’den matematik yapmakta zorlanıyorsanız, genel yetenek ve genel kültür sınavlarında yer alan diğer derslerden fule yakın yapmanız gerekiyor. Yani matematik çözmeden kpss kazanılır mı sorusunun yanıtı yapacağınız diğer bölümlerdeki başarınızdan geçiyor. Eğer siz de “KPSS matematik yapmadan kazanılır mı?” sorusuyla boğuşuyorsanız, aşağıda verilen bölümlere yoğunlaşmalısınız:

 • Türkçe
 • Coğrafya
 • Tarih
 • Vatandaşlık

Bu saydığımız bölümlere yoğunlaşır ve hiç yanlış yapmazsanız gerçekten yüksek puan alabilir ve tercih yapmaya hak kazanabilirsiniz.

Yani KPSS’de Sadece Sözel Yapmak Mümkün mü? Matematiksiz KPSS Kazanılır mı?

Evet, hiç matematik sorusu yapmadan yalnızca sözel soruları çözerek KPSS’yi kazanabilirsiniz. Ama biraz önce de dediğimiz gibi, KPSS’de matematik yapmak gibi bir niyetiniz yoksa diğer derslere yoğun bir şekilde yüklenmeniz gerekiyor. Soru kaçırmamanız sizin açınızdan iyi olacaktır.

Burada bir noktayı daha belirtmekte fayda var. KPSS’de Türkçe ve diğer derslerden çıkan soruların bir çoğunu eğitim bilimlerine girecek olanlar da yapıyor. Yani sayısalcılar da sözel çözüyor. Hatta çoğu zaman sayısalcılar sözelcilerden daha iyi Türkçe yapabiliyorlar. Durum böyle olunca da sınavdan yüksek puan alan sayısı artıyor ve matematiğin önemi ortaya çıkıyor. Yani size önerimiz en azından birkaç matematik sorusu çözmeniz olacak. Hiç yapmamaktan iyidir. Çünkü matematikten yapmış olduğunuz 5-6 net bile sizin matematik yapmayan diğer adaylardan daha yüksek puan almanızı sağlar ve kazanmanızı kolaylaştırır. 

KPSS’den Matematik Yapmadan Kaç Puan Alınır?

Gelelim KPSS matematik yapmadan kaç puan alınır sorusunun cevabına. Evet, matematik yapmadan KPSS kazanmak mümkün. Ama bildiğiniz gibi KPSS’de her bölümün puanı değişiyor. Bu da matematiğin önemli olduğu bölümler var demek oluyor.

matematik yapmadan kpss

Mesela önceki bölümlerde “Polislik için matematik şart mı?” sorusuna “Hayır” olarak yanıt vermiştik. Çünkü polislik 65 puan istiyor. Ama KPSS’den 80 almak veya daha üzeri puan yapmak için en azından birkaç matematik sorusu çözmek gerekiyor.

Peki, KPSS’de Hiç Matematik Yapmadan Kaç Puan Alınır?

KPSS’de matematik yapmadan alacağınız puan sizin tercih edeceğiniz kurumlara göre değişiklik gösterecektir. Yani en az 70 alsam bana yeter diyorsanız KPSS’den çok az bir matematik ile bu puana erişebilirsiniz. Ancak gözünüz yükseklerdeyse matematik yapmadan yüksek puan almanız neredeyse imkansız. 

Eğer KPSS’den yüksek puan almak gibi bir amacınız varsa ve bunu matematiksiz gerçekleştirmek gibi bir hayale kapıldıysanız bu düşüncenizden bir an önce kurtulmanızı öneririz. Çünkü KPSS’den matematik yapmadan yüksek puan almak çok ama çok zor. Matematikten ne kadar çok net yaparsanız puanınız da o kadar fazla olacaktır.

KPSS’de Matematik Yapmadan Puan Hesaplanır mı?

Aslında KPSS matematik yapmadan kaç puan alınır konusunu anlatırken bu noktaya da değinmiş olduk. Ama yine de KPSS’de matematik yapamayanların merak ettiği bu hususu daha iyi açıklayalım. Çünkü birçok kişi matematik yapmazsa puanının hesaplanmayacağını düşünüyor. 

Matematik yapmazsanız da KPSS puanınız hesaplanıyor. Daha önce de dediğimiz gibi KPSS’de hiç matematik yapmadan bir noktaya kadar gelmek mümkün. Yani hiç matematik sorusu çözmemek puanın hesaplanmasına engel değil. Ama bir yerden sonrası için mutlaka matematikten netinizin olması gerekiyor, o da ayrı bir konu.

KPSS’de Matematik Bu Kadar Önemli mi ?

KPSS’de matematik gerçekten küçümsenmeyecek kadar önemli. Standart sapma durumunda matematikten yapmış olduğunuz netler sizi diğer adaylardan ayrıacak ve sıralamanızın  yükselmesine yardımcı olacaktır. Sizin yapmış olduğunuz bir soruyu yapan kişi az olursa o sorudan aldığınız puan da bir o kadar yüksek olur. Böyle olunca da matematik gibi zor bir dersten en az 10-15 net yapmak hayalini kurmuş olduğunuz puanı almanıza yardımcı olacaktır.

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

KPSS A Grubu ve B Grubu Kadroları Ne Anlama Geliyor ?

Bir önceki yazımız olan KPSS'de Düşük Puanla Atanan Bölümler Hangileri? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. İlayda dedi ki:

  Herhangi bir bölümden mezun olup KPSS sonrası aldığımız puanla polis olabiliyor muyuz yani poem de okumadigimiz halde kafam karıştı

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba,

   Polis eğitim merkezlerinde okumadan polis olmanız mümkün değildir.

 2. metin dedi ki:

  matematik yapmadan yüksek puan almanız İMKANSIZ
  Allah mısın imkansız demişsin geleceği görüyor adam.