İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2020-2021 Lise ve Ortaokul Devamsızlık Hakkı – Sınırı Kaç Gün?

28.05.2020

Ortaokul ve lise düzeyinde eğitim hayatlarını sürdüren öğrenciler için en önemli konulardan birisi de devamsızlıktır. Bir yandan ağır sınav koşullarıyla başa çıkmaya çalışan öğrenciler, diğer taraftan devamsızlık sınırını aşmamak için de önemli bir çaba gösterirler. Özellikle lisede devamsızlık konusu, ilkokul ve ortaokula kıyasla daha önemlidir ve devamsızlık sınırının aşılması durumunda ortaya çıkabilecek sonuçlar daha ağır olabilir. Sınıf tekrarı yaşamak istemeyen öğrenciler de bu sebeple özürlü ve özürsüz devamsızlık gün sayılarına dikkat etmekle yükümlü olurlar. Herhangi bir sebeple devamsızlık sınırının aşılması ve bu sınırın aşılmasıyla ilgili ikna edici bir mazeretin olmaması halinde öğrencinin bir senesi boşa gider ve aynı sınıfı tekrar okumak durumunda kalır. Bu sebeple devamsızlık limitiyle ilgili son derece dikkatli olmak ve kabul edilebilir bir mazerete sahip olmadıkça özürsüz devamsızlık yapmamak gerekir. Ayrıca öğrencinin sağlık ve yasal konularla ilgili ciddi meseleler yüzünden yapacağı devamsızlıkları da raporlayarak okul yönetimine sunması, ileride devamsızlık sınırını aşması halinde ortaya çıkabilecek sorunların önlenmesine yardımcı olabilir.

Lisede Kaç Gün Devamsızlık Hakkı Var?

Lise devamsızlık hakkı toplamda 30 gündür. Öğrenciler, bu 30 günlük devamsızlık hakkının toplamda 10 gününde mazeretsiz devamsızlık yapabilir, geriye kalan 20 gün için ise mazeret bildirmek ya da rapor sunmak durumundadır. 30 günlük toplam lise devamsızlık sınırını geçen ya da mazeretsiz devamsızlık limitini aşan öğrencilerin sınıf tekrarı yapması gerekebilir. Fakat geçerli bir mazereti olan öğrenciler için istisnalar söz konusudur.

Lise son sınıf devamsızlık hakkı ise normal koşullarda diğer lise sınıflarıyla aynı şekildedir ama özellikle üniversiteye hazırlık sürecinde okula gidemeyen çok sayıda öğrenci olduğu için dönem dönem devamsızlık afları çıkabilmektedir. 2019-2020 öğrenim döneminden örnek vermek gerekirse derslerinde başarılı olan ama devamsızlık sınırını aşmış olan öğrenciler için bir af çıkarılmış ve bu af sayesinde devamsızlık limitini dolduran öğrencilerin sınıf tekrar problemiyle karşı karşıya kalmalarının önüne geçilmişti.

Ortaokul Devamsızlık Sınırı Nedir?

Ortaöğretimde eğitimlerini sürdüren öğrenciler için net bir devamsızlık sınırı belirlenmemiştir. Fakat ortaöğretim devamsızlık hakkının belirlenmemiş olması, öğrencilerin çok sayıda devamsızlık yapabileceği anlamına gelmez. Ortaokul seviyesinde eğitim alan öğrenciler, 20 günden fazla devamsızlık yapmaları halinde sınıf tekrarı ile karşı karşıya kalabilirler. 20 günden uzun süre devamsızlık yapan öğrencinin okul yönetimine mazeret bildirmesi ve yönetimin bu mazereti kabul etmesi gerekir. Dolayısıyla mazereti geçerli olan öğrenciler için devamsızlık konusunda bir problem yaşanmazken keyfi gerekçelerle okulunu aksatan ve 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrenciler başarısız kabul edilip sınıf tekrarı yapabilirler.

2020-2021 Yılında Devamsızlıktan Sınıfta Kalma Olacak mı?

Önceki yıllarda lisede özürlü devamsızlığı 20 günü geçen öğrenciler, yani 21 gün ve üzerinde özürlü devamsızlık yapan öğrenciler, istisnai durumlar dışında sınıfta kalırlar ve sınıf tekrarı yaparlardı. Hatta geçtiğimiz sene devamsızlık sınırını aşan öğrencilerin velilerine para cezası uygulaması da yürürlüğe girmişti. Ancak son dönemde hayatları etkileyen pandemi dolayısıyla bu uygulamalar askıya alındı. Yani 2020-2021 eğitim öğretim yılında hiçbir öğrenci devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarı yapmak zorunda kalmayacak.

Özürlü Devamsızlık 20 Gün Oldu Kalır mıyım?

Bir önceki bölümde de bahsedildiği gibi bu sene devamsızlıktan sınıf tekrarı diye bir uygulama yok. Fakat pandemi süreci bittiğinde okulların eski düzenlerine geri dönmesi bekleniyor. Bu nedenle normalde uygulanan devamsızlık hakkı ve sınıf tekrar prosedürünü detaylarıyla açıklamakta fayda görüyoruz.

Eğer öğrencinin özürsüz devamsızlık hakkı bulunuyorsa 20’nin üzerindeki özürlü devamsızlıkların günleri, özürsüz devamsızlık kotasına devredilir ve sınıf tekrarı söz konusu olmaz. Bir başka deyişle özürlü ve özürsüz toplam devamsızlık hakkı 30 gündür ve bu hakkın aşılması halinde istisnai bir durum söz konusu olmadığı durumlarda öğrenci sınıf tekrarı yapar.

Bir örnekle daha açık hale getirmek gerekirse; 22 gün özürlü devamsızlık yapan ve 8 gün de özürsüz devamsızlığı olan bir lise öğrencisini ele alalım. Bu öğrencinin 10 günlük özürsüz devamsızlık limiti henüz dolmamıştır ve 2 günlük devamsızlık hakkı bulunur fakat 20 günlük özürlü devamsızlık hakkı dolmuş, limit 2 gün aşılmıştır. Dolayısıyla buradaki 2 günü 2 günlük özürsüz devamsızlık kotasına saymak mümkün olduğu için sınıf tekrarı söz konusu olmaz.

Diğer taraftan özürsüz devamsızlığı 10 gün olan bir öğrenci, benzer bir durumla karşı karşıya kalırsa sınıfı geçebilmek için yönetimden istisnai durumlara ilişkin uygulamaların devreye alınması talep etmelidir.

Ortaokul öğrencileri hakkında bilgi vermek gerekirse; ortaokul düzeyi için bir devamsızlık kotası uygulanmaz. Yani öğrencinin devamsızlıktan kalması çok rastlanan bir durum değildir. Fakat bu durum, yani ortaokul devamsızlık limitinin olmaması, öğrencinin okula gelmeden sınıfı geçebileceği anlamına gelmez. 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrenci ya da bu öğrencinin velisi okul yönetimine yapılan devamsızlıkların mazeretini bildirmelidir. Yönetim mazeretleri kabul ederse devamsızlık yapan öğrenci sınıfı sorunsuz bir şekilde geçebilir. Eğer yönetime sunulan mazeretler kabul edilemeyecek nitelikteyse kurul kararı ile öğrenci sınıf tekrarına tabi tutulabilir.

Örnek vermek gerekirse iki ay boyunca okula gidemeyen bir ortaokul öğrencisini ele alalım. Bu öğrenci sağlık sorunu ya da ailevi meseleler yüzünden eğitimine iki aylık bir ara vermek zorunda kaldıysa raporlar ya da aile beyanlarıyla bu durum yönetime aktarılır. Okul yönetimi ve ilgili kurul konuyu görüşür ve öğrencinin kabul edilebilir bir mazereti olduğuna karar vererek notların yeterli olması halinde sınıfı geçmesine izin verir. Fakat bu öğrenci keyfi sebeplerden devamsızlık yaptıysa sınıf tekrarı ile ilgili yaptırım uygulanabilir.  

Kaç Günlük Devamsızlık Hakkı Kaldığı Nasıl Öğrenilir?

Bir öğrencinin ne kadar devamsızlık yaptığı ve devamsızlık hakkından geriye kaç gün kaldığı, okul yönetiminden ya da e-okul sisteminden öğrenilebilir.

 • E-okul veli bilgilendirme sistemi aracılığıyla devamsızlık hakkı ile alakalı bilgi almak istiyorsanız ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.
 • E-okul giriş sayfasını açtığınız zaman veli bilgilendirme sistemi alanındaki boşluklara resimdeki güvenlik kodunu, öğrencinin T.C. kimlik numarasını ve okul numarasını yazıp “giriş” butonuna tıklayın.
 • Resim ve bilgi doğrulamasını gerçekleştirdikten sonra sisteme giriş yapmış olursunuz.
 • E-okul sistemine giriş yapınca sol menüdeki “devamsızlık bilgisi” yazısına tıklamanız halinde öğrencinin yıl içinde ne kadar devamsızlık yaptığını görebilirsiniz. Buradaki devamsızlık gün sayısından yola çıkarak da geriye kalan devamsızlık hakkının tespitini yapmanız mümkündür.

E-okul sisteminden devamsızlık bilgisi öğrenmek için TIKLAYINIZ

MEB Devamsızlık Yönetmeliği

Milli Eğitim Bakanlığı belirli aralıklarla devamsızlıkla ilgili yönetmelik yayımlar. Kapsamlı bir şekilde hazırlanan bu yönetmelik sayesinde devamsızlık konusundaki tüm kafa karışıklıklarını ve soru işaretlerini ortadan kaldırmayı amaçlar. Lise devamsızlık yönetmeliği ve diğer sınıflardaki devamsızlık koşullarıyla ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan devamsızlık yönetmeliklerini inceleyebilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığının son paylaştığı devamsızlık yönetmeliği toplam 89 sayfadan oluşur ve istisnai durumlar dahil devamsızlıkla ilgili karşılaşılabilecek bütün meseleleri kapsar.

Milli Eğitim Bakanlığının devamsızlık yönetmeliğini incelemek için TIKLAYINIZ

Lise Takdir ve Teşekkür Durumu Hesaplama

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Devamsizligim toplam 30 kalirmiyim yoksa 30 u gecerse mi kalirim

 2. Doğru davranış dedi ki:

  Arkadaşlar 10 günü özürsüz devamsızlık yaparsanız kalırsınız bu kadar basit.

 3. Hasan Karacan dedi ki:

  9.Sınıfa gidiyorum ve 13 gün devamdızlığım var ben 2.dönrmdeyim artık devamsızlık yapmasam sınıftan kalırmıyım. Lütfen yardım.

 4. İlayda Şeker dedi ki:

  Birinci dönem ve ikinci dönem toplamı mı 10 gün yoksa birinci dönem 10 ikinci dönem 10 mu

 5. Efsane Diyebiliriz dedi ki:

  buradan herkeze duyuru yapıyorum dikkatle okuyun arkadaşlar.
  ben 11. sınıfa gidiyorum raporsuz (özürsüz): 10 gün raporlu (özürlü): 20 gün devamsızlığım var.
  ve şuan kalmadım toplam 30 gün hakkın var. herkez yazmış 10 günü geçince direk otamatik kalırmıyız diye
  heralde dalğa geçiyonuz :))) öyle bişey yok benim 15 gündü raporsuz yani özürsüz devamsızlığım
  10 a çektiler ve kalmadan devam ama belli bir sildirme süresi vardır her okula göre değişir bu durum.
  bizde 5 iş günü sınır yani bir hafta diyebiliriz hafta sonuyla beraber.
  sınır toplamı 30 dur özürlü özürsüz benim şimdi hiç hakkım kalmadı seve seve olmasada
  zorla gidiyoruz işte yarım gün bile hakkım kalmadı toplam özürlü özürsüz 30 günüm var
  toplam 45 gün hakkın yok. burada yanlış bilgi var. ben daha hiçbir okulda böyle bişey duymadım.
  dedigim gibi sildirirseniz skıntı yok 10 günü geçincede sildirebilirsiniz. belli bir süre geçmesin
  yoksa silmezler yıl sonu gelincede otamatik kalırsınız. okadar yazdım faydalı olabildiysem ne mutlu bana :/ pf devamsızlığım doldu :/

  1. Çavuşoğlu dedi ki:

   Selamun aleyküm kardeşim benim ki özürsüz tam 10 gün ama bana müdür kaldın diyor ama yine de gel diyor af falan vurabilirmiş öyle diyor ne yapacağımı şaşırdım özürlü 18.5 böyle kalıyormuyum

  2. Esra dedi ki:

   Yani senin suan toplam 30 ama kalmiyorsun degilmi cunku 29,30 yapilabiliniyor saniyordum otuz olunca kaliniliyor zannediyordum

 6. Mert dedi ki:

  Eğer babam izin yazıpta özürlü devamsızlık 26 gün olursa sınıfta kalır mıyım

  1. Es dedi ki:

   Kaldın mı ?

 7. Furkan dedi ki:

  benim 12 gün özürsüz devamsızlık 🙁

 8. Ela dedi ki:

  Özürlü özürsüz toplam 19 gün mü?

  1. Ela dedi ki:

   10 gün

   1. Efsane Diyebiliriz dedi ki:

    Güzel kardeşim toplam 30 gün sen ne içtin adamı neden korkutuyon nasıl bi kafanız var sizin yaa alalh aşkına

 9. metehan dedi ki:

  diyelim 1o günlük devamsızlık hakkımı doldurmdum 11. gün gitmedim izin kagıdı aldım annemden müdüre verdim kalıyormuyum

 10. Fatma dedi ki:

  10 gun devamsızlik olursa belge alamıyor muyum

  1. Ahmetsssss dedi ki:

   Sınıfta kaldın belge Gerekli mi ?

   1. Efsane Diyebiliriz dedi ki:

    10 günde devamsızlıktan kalıyormu acaba nasıl bi cevaptır 10.5 ta kalır bi gidin işinize bide yapmacık cevaplar veriyolar kav..

    1. Erencan dedi ki:

     12 13 gün devamsızlık yaptıktan sonra zaten aileni ariyolar yani bizde öyle

  2. Efsane Diyebiliriz dedi ki:

   alırsın çünki kalmadın. kalmanda 10 günle ztn