İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

A101’de Çalışmak: Maaşları, Şartları ve Çalışma Saatleri

Türkiye’nin pek çok bölgesinde, oldukça fazla sayıda şubesi bulunan A101 marketler zincirinin potansiyel müşteri kitlesi günden güne artıyor. Özellikle, tüketicilere sunduğu indirim kampanyaları ile kitlelere dokunmayı başarabilmesi, bu markayı daha da tercih edilen bir market yapıyor. Yaklaşık 10 bin şubesi ile kalitesinden ödün vermeden hizmet sunan A101’in bu başarısında elbette çalışanlarının katkısı da çok büyük.  Birbirinden farklı meslek gruplarında ve pozisyonlarında çalışan binlerce personelin alıyor oldukları maaş ise haliyle merak edilen konulardan. Ülkemizin istihdamına büyük katkılar sağlayan ve günden güne devleşen A101’de çalışmak isteyenler işçi maaşları ve çalışma koşulları gibi konularda bilgi sahibi olup iş başvurusu yapmak ya da yapmamakla ilgili karar vermek istiyorlar.

A101 Çalışma Şartları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

81 ilin, yüzlerce ilçesi ve binlerce mahallesi ile köyünde faaliyet gösteren A101’e, pek çok kişi iş başvurusunda bulunuyor. Başvuruda bulunmadan önce ya da başvuru sonrası değerlendirme aşamasında ise iş arayanlar A101 çalışma koşullarına dair detaylı bir araştırma içerisine giriyorlar, ki bu araştırmayı yapma konusunda oldukça haklılar. Çünkü; Türkiye’nin en fazla müşteri çeken marketlerinden biri olan A101’in çalışma şartları oldukça ağır. Binlerce personel çalışsa da; tüm mağazalarında, her gün ciddi oranlarda kalabalık yaşandığı için personel yetersizliğinin söz konusu olduğunu söyleyebilmek bile mümkün.

Peki izin süreçleri nasıl diye merak ediyorsanız yıllık izin, günlük mola izni ve haftalık izin olmak üzere üç farklı izin türü olduğunu söylemek mümkündür.

 • A101 marketlerinde çalışan ve 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş personellerin yıllık izin hakkı 14+2’dir.
 • Yıllık iznin yanı sıra; haftanın belirlenen 1 gününde izin veriliyor; ancak haftalık izin günü, mağazanın personel sayısına ve müşteri yoğunluğuna göre değişiklik gösterebileceği için belli değildir.
 • Günlük doldurulması gereken mesai saati 9’dur. Bu süre içinde kullanılabilen 1 saatlik çay ve yemek molası hakkı vardır. Yemek, firma tarafından karşılanıyor; ancak servis imkanı bulunmuyor.

A101 Çalışma ve Vardiya Saatleri Nasıldır?

A101 mağazaları; uzun saatler boyunca açık olduğu için mağazada çalışan personeller, vardiya sistemi ile çalışırlar. 

 • 08.30-17.30,
 • 13.00-22.00,
 • 09.00-18.00 olmak üzere 3 farklı vardiya arasında; binlerce A101 çalışanının, değişimli olarak görev aldığını söyleyebiliriz.

Market çalışanlarının vardiya saatleri, mağaza müdürleri tarafından belirlenir. Önemli bir konuyu hatırlatmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Mağazalardaki yoğunluk nedeniyle; standart 9 saatlik mesaiden, çok daha fazla çalışılması gereken durumlar olacaktır. Örneğin, bazen; 9 saatin, 10-12 saatlere kadar çıkabileceğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Pozisyonlarına Göre A101 Maaşları 

A101 personel maaşları ile bilmeniz gerekenleri paylaşmaya geçiyoruz. A101 marketlerde, birbirinden farklı pozisyonlarda çalışan, binlerce personel bulunuyor. Pozisyonlar için belirlenen sabit maaş tutarlarının yanı sıra; personelin hizmet yılı da zamanla maaşa artı olarak etki ediyor. En düşük maaş tutarını asgari ücret olarak veren markette A101 işçi maaşları ve pozisyonları şu şekilde:

 • A101 bölge sorumlusu maaşı 4.000 TL ile 5.000 TL arasında değişiyor.
 • A101 mağaza müdürü; 2.750 TL ile 3.000 TL arasında bir maaş ile çalışıyor.
 • A101 mağaza sorumlusu maaşları 3.000 TL’ye kadar maaş alıyor.
 • A101 mağaza sorumlusu yardımcısı maaşları 2.500 TL civarındadır.
 • A101 reyon görevlisi, reyon sorumlusu, şarküteri görevlisi ve şarküteri sorumlusu maaşları; 2.250 TL civarındadır.
 • A101 kasiyer maaşları; 2.250 TL ile 2.500 TL arasında değişiyor.

A101 maaş ne zaman yatar?

A101 maaşları çalışılan şubenin yer aldığı bölgedeki maaş ödeme takvimine göre yatırılır. Bu ödeme takvimi iş görüşmesi esnasında başvuru yapan adaylara verilir ve yeni çalışan, iş görüşmesinden sonra maaşını hangi gün alacağını bilir.

A101’de Part Time Çalışma Mümkün müdür?

A101’de part time olarak çalışabilmek de mümkün. Özellikle; öğrencilerin tercih ettiği bu çalışma şekli genellikle; kasa, depo ve reyon kısımları için oluyor. Bu görevleri üstlenen A101 part time çalışanları, bazı şubelerde manav reyonu olduğu için bu pozisyonda da görev alabilirler. A101 part time maaş konusu merak eden okuyuculara, 2018 yılında verilen maaşın 1.150 TL olduğunu söyleyebiliriz.

A101 İş Başvuru Şartları Nelerdir?

A101 marketlerinde çalışan personellerin bazı özellikle sahip olması istenir. Bu şartlardan en önemlisi; eğitim düzeyinizin en az lise ve dengi olmasıdır. Lise mezunu olan kişiler; mağazalarda reyon sorumlusu ya da kasa görevlisi gibi pozisyonlara başvuru yaparlarsa, yüksek bir ihtimal ile bu görevlerden birine kabul edilirler. Eğer, eğitim seviyeniz; ön lisans ve lisans düzeyinde ise mağaza sorumlusu ya da mağaza müdürü gibi daha üst pozisyonlar için başvuru yapabilirsiniz.

A101 İş Başvuru Süreci İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İş başvuru sürecinizde ya da bu sürecin olumlu tamamlanarak işe kabul edilmeniz durumunda; sizden bazı belgeleri getirmeniz istenecek. Bu belgelerin; eksiksiz bir şekilde temin ve teslim edilmesi, işe girebilmeniz açısından oldukça önemlidir. Mağaza tarafından, talep edilecek belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sağlıklı olduğunuza dair rapor
 • Birden fazla kimlik fotokopisi
 • 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Sicil kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Diploma örneği

A101 İş Başvurusu Yapmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Türkiye’nin dört bir yanında şubeleri  bulunan A101 market zincirinde binlerce kişinin çalıştığından söz ettik. Peki, başvuru süreci nasıl ilerliyor? A101 marketlerde çalışmak istiyor; ancak nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız A101 iş başvuru süreci için izleyebileceğiniz birden fazla yolu aşağıda detaylı bir şekilde izah ettik.

İnternet üzerinden başvuru

İş başvurunuzu, internet kanalını kullanarak; kariyer.net ve A101’in resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Tarafınıza dönüş sağlanma süresi ortalama olarak 5 iş günüdür.

Kariyer.net’in internet sitesine gitmek için TIKLAYINIZ!

A101’in internet sitesi üzerinden bilgilerinizi firma ile paylaşmak için TIKLAYINIZ!

Genel merkezden başvuru

A101 Lojistik ve İnsan Kaynakları departmanlarının bulunduğu Genel Merkez olarak tabir edilen adresi ziyaret ederek, iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu yöntem ile İnsan Kaynakları departmanı ile yüz yüze görüşme şansı elde etmiş olursunuz.

Mağazalardan başvuru

Üç başvuru yöntemi içerisinde önerilen başvuru şekli genellikle budur. Herhangi bir satış mağazasını ziyaret ederek, iş başvurunuzu kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Süreç; size bir iş başvuru formunun verilmesi, sizin bu formu doldurmanız ve mağaza sorumlusuna teslim etmeniz ile tamamlanır. Mağaza sorumlusu ise doldurmuş olduğunuz bu formu bölge sorumlusuna teslim eder ve değerlendirmesi için kendisinden dönüş bekler. Daha sonrasında bölge sorumlusu da sizinle görüşür ve işe uygun olup olmadığınıza karar verir. Tüm bu süreç yaklaşık 1 hafta kadar sürebilir.

Güncel Fırsatlar:

İzmir Belediyesi İş İlanları

Yurtdışı İnşaat İş İlanları

Bir önceki yazımız olan Zara'da Çalışmak: Maaşları, Şartları ve Diğer Tüm Detaylar başlıklı makalemizde Zara 2017 Yılı İş İlanları, Zara Kasiyer Maaşları 2017 ve Zara Mağaza Müdürü Maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. pnr dedi ki:

  a101 elemanlarini kole gibi calistiriyor…mesai..kasa eksileri..yemek vermemeleri..dogru durust dinlenme yok..calismak isteyenlere tavsiye etmem..

 2. Ela dedi ki:

  Kimse yalan konuşmasın A101 anca köle gibi çalıştırıyor

 3. Fatma dedi ki:

  Merhabalar ben Denizli den Fatma A 101 markete çalışabilirim deneyimim var daha önce küçük bir markette 4 ay çalıştım sigorta yapmadıkları için bıraktım daha sonra 1,5 yıl bir …..markette çalıştım işyerinin kapanışı dolayısıyla şuan işsizin
  Kasiyerlik
  Reoncu
  M anavci
  Şarküteri olmak üzeri her türlü deneyimim var
  Şu an işe ihtiyacım var dönerseniz sevinirim

  1. Fatma dedi ki:

   Denizli merkezefendi ilbade mahallesi Fatma

 4. Uğur altınsoy dedi ki:

  Foklift oparatör yüm iş arıyorum

 5. Hatice dedi ki:

  Elaman lazimmi esim uc aydir bosta bikgisayar teknizyeni elinden her is geliyor

 6. Ayse dedi ki:

  İşe nasıl başvuru yapabilirim