İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Ameliyathane Hizmetleri Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nasıl?

Sağlık alanındaki ön lisans programları arasında yer alan en popüler bölümlerden birisi ameliyathane hizmetleridir. Üniversite sınavından sonra bu bölümü tercih edip ameliyathane hizmetleri alanında eğitim almaya hak kazanan öğrenciler, mezun olduktan sonra ameliyat ortamlarında çalışır ve cerrahi operasyonlarda kritik bir görev üstlenirler. Ameliyathane hizmetleri mezunları hem özel sektörde hem de kamuda kendilerine iş bulabilirler.

Ameliyathane Hizmetleri Nedir?

Ameliyat ortamında kullanılan bütün cerrahi malzemeleri hazırlayan, ameliyat esnasında bu malzemelerin kullanılmasını sağlayan, tüm ameliyat ekiplerinde direkt olarak yer alan, cerraha ameliyat boyunca destek sunan ve multidisipliner şekilde sağlık bilimlerinin diğer kollarında da pratik ve teorik donanıma sahip yardımcı eleman yetiştirme amacıyla kurulan bir bölümdür.

Ameliyathane hizmetleri bölümü TYT puanı ile alım yapan ve toplamda dört dönemlik bir alandır. Yani bu bölüm öğrencileri üniversitede iki yıllık bir eğitim alırlar. Ameliyathane hizmetleri okuyanlar, üniversite yaşamları boyunca çeşitli derslerde birçok teorik bilgi alırken diğer taraftan da staj programları ve laboratuvar ortamındaki uygulamalar sayesinde bol bol pratik yapma imkanına da sahip olurlar.

Ameliyathane hizmetleri bölümü hakkında bilgilendirmeye devam etmek gerekirse; hem kamu hem de özel sektörde çalışacak personel yetiştiren bir alan olduğunu söylemek mümkündür. Dolayısıyla hastanın olduğu ve cerrahi müdahalenin gerektiği her ameliyat ortamında ameliyathane hizmetleri bölümünden mezun olmuş bir elemana ihtiyaç vardır. Dolayısıyla iş olanağının yüksek olduğu bir alandır.

Ameliyathane Hizmetleri Dersleri Nelerdir?

Üniversitelerin ameliyathane hizmetleri bölümünde eğitim gören öğrenciler genelde benzer dersleri alsalar da bazı durumlarda ders programları üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterebilir. Fakat genel müfredatta yer alan ve çoğu üniversitenin programında yer verdiği ameliyathane hizmetleri ders listesinin şu şekilde olduğunu söylemek mümkündür:

 • Temel anatomi ve fizyoloji
 • Temel mikrobiyoloji
 • Üniversite kültürü
 • Türk dili
 • İngilizce
 • Cerrahi hastalıklar bilgisi
 • Biyomedikal teknolojisine giriş
 • Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi
 • Pozitif psikoloji ve iletişim becerileri
 • Sağlık hizmetleri yönetimi
 • Sterilizasyon ilkeleri
 • Anesteziye giriş İlk yardım
 • Ameliyathane uygulamaları
 • Hasta güvenliği
 • Sağlık hukuku
 • Kalite güvencesi ve standartları
 • Meslek etiği
 • Egzersiz ve vücut geliştirme

Ameliyathane Hizmetleri Mezunu Ne İş Yapar?

Ameliyat ortamında etkin bir şekilde rol alan ameliyathane hizmetleri teknikerleri, genelde doktorlara bağlı olarak çalışır ve onların direktiflerine uygun olarak hareket ederler. Ameliyathane hizmetleri programlarından mezun olanların genel olarak iş hayatlarındaki sorumluluk alanları şu şekildedir:

 • Ameliyat öncesinde ameliyat masasını ve operasyon sırasında kullanılacak aletlerin hazırlanmasını sağlamak
 • Ameliyat esnasında ameliyat ekibine gerekli durumlarda destek olmak
 • Ameliyatın ardından operasyon sırasında kullanılmış olan aletlerin sterilizasyonunu, yani mikroptan arındırma işlemini gerçekleştirmek ve bu aletlerin muhafazasını sağlamak
 • Ameliyat ortamında yer alan tüm cihaz ve aletlerin temizliğini, bakımını, tedariğini ve korunmasını sağlamak
 • Ameliyat kayıtlarının tutulmasını sağlayıp ameliyata giren hastanın giriş ve çıkışında ona yardımcı olmak, hastayı yönlendirmek
 • Ameliyat ortamının temiz tutulmasını ve steril olmasını sağlamak

Ameliyathane teknikerinin çalışma şartlarına değinmek gerekirse; mesleğin stresli olduğu söylenebilir. Zira doğrudan ameliyat ile ilgili bir meslek olduğu için hem çalışma şartları yorucudur hem de meslekte hataya yer olmadığı için stres seviyesi yüksektir. Bazı durumlarda ameliyathane teknikerleri de en az doktor kadar çaba harcamak durumunda kalabilir.

Ameliyathane Hizmetleri Mezunlarının İş Alanları

İki senelik ameliyathane hizmetleri programından mezun olanlara “ameliyathane hizmetleri teknikeri” unvanı verilir. Ameliyathane hizmetleri teknikerleri, ameliyat ortamına sahip olan tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışabilir. Bu bağlamda ameliyathane hizmetleri programlarından mezun olmuş kişilerin devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, şehir hastanelerinde ve bunlara benzer nitelikte ameliyat gerçekleştiren diğer sağlık kuruluşlarında çalışma imkanı olduğunu söylemek mümkündür.

Ameliyathane hizmetlerinden mezun olanlar, kamu kurumlarında işe girebilmek için KPSS’ye girmek zorundadırlar. KPSS’de yeterli başarıyı gösteren ameliyathane teknikerleri, ameliyathane hizmetleri atamaları başladığında tercihleri ve puanları doğrultusunda herhangi bir kamu kurumunda görevlendirilirler. Merkezi alımlarda ameliyathane hizmetleri mezunu bir teknikerin yapması gereken tek şey KPSS’den yeterli puan almak iken mülakatın olduğu alımlarda ise KPSS’ye ek olarak mülakat komisyonundaki kişileri işle alakalı liyakate ve birikime sahip olduğuna ikna etmeleri de gerekir. Mülakata çağrılacak kişiler KPSS puanına göre belirlendiği için Kamu Personeli Seçme Sınavı bu noktada da önemli olacaktır.

Özel sektördeki işlerde ise KPSS şartı aranmaz. Üniversite eğitimlerini tamamlayan teknikerler ameliyathane hizmetleri iş ilanlarına bakarak herhangi bir özel sağlık kuruluşuna başvuru yapabilirler. Buralarda işe alıma yönelik değerlendirme, kurumun politikasına göre değişiklik gösterebilir. Bazı kurumlar genç çalışanlar isterken bazıları daha deneyimli ve yaşça olgun kişileri tercih edebilirler.

Ameliyathane Hizmetleri Maaşları Nasıl?

Ameliyathane teknikerlerinin maaşları, çalıştıkları işin durumuna göre farklılık gösterir. Bu konudaki farklılığın en büyük bileşeni kamu ve özel ayrımıdır. Kamuda çalışan, yani devlete bağlı bir hastanede işine devam eden ameliyathane hizmetleri teknikerlerinin ortalama 3800-4100 Türk Lirası seviyesinde maaş aldıklarını söylemek mümkündür. Bu maaşa döner sermayeden ve diğer ek ödeneklerden gelen ödemelerin de eklendiği durumlarda teknikerin maaşı yükselir. Ayrıca kamuda çalışarak geçirilen sürede maaş artmaya devam eder.

Özel sektör maaşlarına baktığımız zaman kamudaki kadar yüksek ödemelerin olmadığını söylemek gerekir. Genelde yeni mezun ameliyathane teknikerlerine asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üzerinde maaş verilir. Ameliyat teknikerlerinin iş yükü diğer teknikerlere kıyasla biraz daha fazla olduğu için maaşlarda biraz artış olsa da beklentinin kamudaki kadar yüksek tutulmaması faydalı olacaktır. Ortalama bir tutar belirtmek gerekirse özel sektördeki teknikerlerin 2400-2700 TL arasında başlangıç maaşı aldıkları söylenebilir. Daha deneyimli ve alanında ilerlemiş teknikerler ise 3000 TL civarında maaş alırlar. Özel sektörde maaş tamamıyla kurumun inisiyatifinde olduğu için ücretler, verdiğimiz tutarlardan yukarıda veya aşağıda olabilir. Burada maaşın ana belirleyicisinin kurumun fiyat politikası olduğunu söylemek gerekir.

Ameliyathane Hizmetleri Taban Puanları Nasıl?

2019’da üniversite sınavına giren ve tercih aşamasında olan pek çok öğrenci ameliyathane hizmetleri bölümünün taban puanlarını ve başarı sıralamasını merak ediyor.

Aşağıdaki listeden ameliyathane hizmetleri bölümünün yer aldığı ilk 30 üniversitenin 2018’deki üniversite sınavından sonra ortaya çıkan yerleştirme puanlarına ve başarı sıralamalarına ulaşabilirsiniz:

2019 ÖSYM kılavuzundan bütün üniversitelerin ameliyathane hizmetleri taban puanı ve başarı sırasını incelemek için TIKLAYINIZ

Sağlık alanında tercih edebileceğiniz farklı ön lisans programları hakkında bilgi almak için: 

Odyometri Nedir? Odyometri Mezunları Ne İş Yapar? İş Olanakları Nelerdir?

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş Olanakları Neler?

Bir önceki yazımız olan 2019 - 2020 Lise ve Ortaokul Devamsızlık Hakkı - Sınırı Kaç Gün? başlıklı makalemizde 11 Gün Devamsızlığım Olursa Sınıfta Kalır Mıyım?, Lise Özürsüz Devamsızlık Hakkı 2018 ve Raporlu Devamsızlık Kaç Gün Lise 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.