İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

AÖF Adalet Mezunları Hukuk Fakültesine Geçişleri

27.03.2015

AÖF Ön Lisans Adalet Mezunları Hukuk Bölümüne Geçmek

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde bildiğiniz üzere Açık Öğretim Fakültelerinde en fazla tercih edilen bölümler arasında yer alan Adalet Meslek Yüksek Okulu şimdi yeni bir karar ile gündeme geldi. Bildiğiniz üzere Ön lisans olarak bitirilen bu bölümden Hukuk Fakültesine geçişler çok zor hatta imkansız hale getirilmişti. Büro-Sen tarafından açılan iptal davası kabul edildi ve Danıştay yürütmeyi durdurma kararı aldı. Peki bu ne anlama geliyor ? Adalet Mezunları hemen Hukuk Fakültelerine geçiş yapabilecek mi ?Adalet Myo Haberleri Elbette hayır. Şuan için sadece İptal kararı aldındı ve yürütme durduruldu. Şimdi daha fazla ayrıntı verelim sizlere.Büro-Sen tarafından açılan bu dava Milyonlarca öğrenciyi sevindirdi.

Ön Lisans Açık Öğretim Adalet Bölümü okuyan öğrencilerin bir nevi Hukuk Fakültelerine geçmelerinin önü açılması amaçlanmaktadır. Durum şuan nasıl bilmeyenler için özet geçmek istiyoruz.AÖF Mezunları Dikey Geçiş Sınavı ile Hukuk Fakültelerine girme şansları var evet ama nasıl.? Bu DGS ile kazanılan bölümlere başvuruların yarısı sadece Örgün Öğretim Mezunları yapabilmekteydi. Kalan diğer yarısı için ise Hem AÖF Mezunları hem de yine Örgün Öğretim okuyanlar başvuru yapabiliyordu.

Durum yukarıdaki gibi olunca AÖF Mezunları için Hukuk Fakültelerine girme şansları epey bir azalmaktaydı. Açılan bu davanın kabul edilip durdurulma kararının alınması Öğrenciler tarafından sevindirici bir haber olarak görüldü. Büro-Sen tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

AÖF Adalet mezunu olan arkadaşlarımıza uygulanan Dikey Geçiş sınavı Kota Uygulamasına karşın açtığımız dava sonucu Danıştay Yürütmeyi Durdurma kararı vermiştir. Gerekçeli karar alındıktan sonra ayrıca duyurulacaktır

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.