İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Biyokimya Nedir, Ne İş Yapar? Biyokimya Maaş ve İş Olanakları

Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesiyle beraber hayatımıza yeni yeni kavramlar ve meslekler giriyor. Günümüzde pek çok farklı bilim dalında binlerce insan çalışıyor. Özellikle; kozmetik, tıp, çevre, gıda gibi insan yaşamını etkileyen bilim dalları ve dallardan gelen meslekler her geçen gün gelişmeye devam ediyor. İşte biyokimya bölümü de bu mesleklerden biri. Birçok kişinin adını bile bilmediği ama aslında hayatımızda çok büyük bir öneme sahip olan biyokimya bölümü son yıllarda üniversite sınavına girecekler arasında popülerleşti. Biz de sizlere meslekleri tanıtarak tercih döneminde akıllarda oluşan soruları cevaplamak istediğimiz yazılarımıza biyokimya nedir ne iş yapar maaşı ne kadardır konusunu açıkladığımız bu makaleyle devam etmek istedik. Siz de “Biyokimya nedir? Biyokimya okuyan ne olur? Biyokimya mezunları ne iş yapar?” diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu rehberi inceleyebilirsiniz.

Biyokimya Bölümü Nedir?

Biyokimya okumak isteyen herkesin öğrenmesi gereken ilk şey, biyokimya mühendisliği nedir sorusunun cevabı ve bu bölümün detaylı açıklamasıdır. Çünkü kulaktan dolma bilgiler biyokimya meslekleri hakkında yanlış duyumlara sebep olabilir. Bu da mesleği tercih eden kişilerin hayal kırıklığına uğrasına ve ömür boyu yapacağı işte mutsuz olmasına neden olabilir.

Biyokimya, biyolojik sistemlerin kimyasını moleküler düzeyde inceleyen bilim dalıdır. Biyolojik kimya olarak da adlandırılır. Yani biyokimya hem canlı bilimi hem de kimya bilimi ile ilgili bir daldır. Canlıların kimyasını araştıran bir disiplindir de diyebiliriz.

Biyokimya Mesleği Nedir?

Biyokimya bölümü ne iş yapar konusuna geçmeden önce mezunların ne olarak adlandırıldığını da öğrenelim. Biyokimya bölümünden mezun olanlar “Biyokimyager” veya “Biyokimya Mühendisi” unvanı alırlar. Bu unvanlar biyokimya bölümünde verilen tüm dersleri başarıyla geçen öğrencilere verilir.

Biyokimyager Nasıl Olunur?

Biyokimya bölümü okumak isteyen kişilerin önlerinde iki tercih vardır. Birincisi 4 yıllık lisans biyokimya bölümü, ikincisi ise 2 yıllık ön lisans biyokimya bölümü. Şunu belirtmek gerekir ki, şu an ülkemizde sadece 4 üniversitede biyokimya bölümü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Ege Üniversitesi
 • Dumlupınar Üniversitesi
 • Cumhuriyet Üniversitesi
 • Selçuk Üniversitesi

Bir de şu noktayı belirtelim. Ön lisans programından mezun olan kişiler mühendis unvanı alamazlar. Yalnızca biyokimyager olarak anılırlar.

Biyokimya mühendisi ne iş yapar sorusuna geçmeden önce bir de eğitim süresince verilen derslerin kapsamından bahsedelim. Böylece biyokimyager ne yapar sorusuna yanıt getirmeye başlayabiliriz. Biyokimya bölümündeki dersler: 

 • Enzimoloji,
 • Biyofizikokimya,
 • İlaç kimyası,
 • Beslenme,
 • Toksikoloji,
 • Atık değerlendirilmesi,
 • Genetik,
 • Klinik Kimya,
 • Fermantasyon teknolojisi,
 • Endüstriyel hijyen,
 • Arıtma yöntemleri şeklinde sıralanabilir.

Biyokimyager olmak isteyen kişilerin; kimyasallara karşı alerjileri olmaması, dikkatli ve sabırlı olmaları, ekiple birlikte çalışabilmeleri, rapor tutma yetisine sahip olmaları oldukça büyük önem taşımaktadır.

Biyokimya Ne İş Yapar?

Birçok kişi tarafından bilinmeyen bu meslekle ilgili akla gelen ilk sorulardan biri de, “Biyokimya okuyanlar ne iş yapar?”dır. Elbette böyle bir konuyu merak etmek çok doğal. Tercih yapacak her öğrencinin ilk adımda biyokimya mezunu ne iş yapar, biyokimya ne yapar diye araştırması ve sonuçları irdelemesi oldukça önemli. Peki, biyokimya uzmanı ne iş yapar?

Daha önce de dediğimiz gibi biyokimya; biyolojik canlıların sistemlerinin, fonksiyonlarının moleküler şekilde incelenmesi üzerinde çalışan bir bilim dalıdır. Biyokimya mezunları da canlı organizmaların kimyasını inceler ve hücrelerde meydana gelen farklılıkların moleküler bazda araştırmasını yapar. 

Biyokimya Nerede Çalışır? Biyokimya İş Olanakları Neler?

Biyokimya iş alanları sanıldığından daha geniştir. Bizler genelde kimya ve biyoloji denildiği zaman yalnızca sağlık kuruluşlarını düşünürüz. Ama aslında biyokimya çalışma alanları çok daha geniştir.

2 yıllık biyokimya bölümü iş imkanları ve çalışma yerleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sağlık sektörü
 • Kozmetik laboratuvarları
 • Çevre araştırma merkezleri
 • Zirai ilaç üretim tesisleri
 • Gıda üretim yerleri

4 yıllık biyokimya bölümü mezunları ise gıda kuruluşları, ilaç şirketleri, tıbbi kimyasalların üretildiği yerlerde ve laboratuvarda görev alırlar. Aslında bakıldığı zaman biyokimya iş imkanı ön lisans ve lisans programları için çok değişmez. Ama genelde 4 yıllık lisans mezunları ön lisans mezunlarının üssü olarak çalışır.

Peki, bu tesislerdeki biyokimyacılar ne iş yapar? Biraz da ona bakalım. Biyokimya mühendislerinin çalıştıkları yerlerde aşağıdaki görevlerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Gerekli analizleri ve ölçümleri yapmak
 • Yeni ürünler geliştirmek.
 • Geliştirilen ürünlerin testlerini yapmak.
 • Ürünlerle ilgili incelemeleri raporlamak.

Biyokimyanın çalışma alanları genellikle laboratuvalardır. Ama dileyen mezunlar üniversiteden sonra akademisyen olmayı ya da formasyon alarak çeşitli okullarda öğretmenlik yapmayı da tercih edebilirler.

Biyokimyagerlere sadece özel sektörde değil, devlet kadrolarında da ihtiyaç vardır. Bu nedenle KPSS sınavından yeterli puanı alabilen biyokimya mezunları atandıkları yerde de biyokimyager olarak mesleklerinde devam edebilirler.

Biyokimyager ve Biyokimya Mühendisliği Maaşları Ne Kadar?

Biyokimya iş imkanları ve maaşları en çok merak edilen noktalardan biri. Biz de size iş alanlarından bahsettik. Son olarak biyokimya maaş aralıkları hakkında bilgi verelim.

2 yıllık ön lisans programı mezunu biyokimyagerler genel olarak özel sektörde çalıştıkları için maaşları da çalıştıkları şirkete göre değişir. Özel sektörde çalışan biyokimyager maaşları asgari ücretten başlar ve 3.000 – 4.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

Devlette çalışan biyokimyagerler ise normal bir devlet memuru ile aynı ücreti almaktadır. Yani maaşları ortalama 3.500 – 4.500 TL civarındadır.

Biyokimya mühendisliği maaş aralığı ise 2 yıllık mezunlara göre oldukça farklıdır. Özel sektörde iyi bir firmada çalışan biyokimya uzmanı maaşı 14.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Nasıl Psikolog Olunur?

Bir önceki yazımız olan Trafik Zabıtası Nedir? Belediye Trafik Zabıta Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.