İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Tespit Komisyonu 3. Kez Toplandı! Asgari Ücret Ne Zaman Belli Olacak?

2019 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarının belirlenmesi için toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısını gerçekleştiriyor. TÜRK-İŞ’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda asgari ücretin belirlenmesi için görüşler ortaya koyulacak. Bu toplantıda TÜİK verileri de paylaşılacak.

TÜİK Verileri Belirleyici Olacak

TÜİK, bir işçinin geçinebilmesi için gerekli olan tutarı komisyon ile paylaşacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılacak bu veri üzerinden görüşmeler devam edecek. Yaklaşık 7 milyona yakın asgari ücretli çalışanın ise gözü kulağı toplantılardan çıkacak sonuçta. Toplantılara Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık yaparken, işçi tarafı için TÜRK-İŞ, işveren kesimi içinse Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) katılım sağlıyor.

İkinci Toplantıda Görüşülenler

Asgari Ücret Komisyonu daha önce iki kere toplandı. İkinci toplantı işverenlerin yani TİSK’in ev sahipliğinde yapılmıştı. Başkan ise yine Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’di. TÜRK-İŞ Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat işçi tarafının başkanlığını, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise işveren kesiminin başkanlığını yürütmüştü. Asgari ücretle çalışan Gülden Görmez ise TÜRK-İŞ heyeti ile toplantılara katılmıştı.

Toplantılar ile ilgili açıklamalar ilk olarak Nurcan Önder tarafından gelmişti. Önder, bütün kesimlerin dinleneceğini ve kararın açıklanan görüşlerin ardından verileceğini dile getirmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan, geçtiğimiz yıla ait ekonomik veriler ile gelecek yılın beklentilerinin de göz önünde bulundurulacağını eklemişti. Her iki bakanlık toplantılar sırasında sunumlarını ve raporlarını sunmuştu.

Her Kesimin Talebi Farklı

Asgari ücrete yapılacak zam ile ilgili bütün kesimlerden farklı bir görüş ortaya atılmakta. İşçi temsilcileri geçim şartlarını ve enflasyon verilerini ortaya koyarak 2.000 TL, hatta üzerinde bir rakam talep etmekte. TÜRK-İŞ tarafından sunulan formüllerden bir tanesi de zammın 2.000 lira baz alınarak yapılması. Türk-İş’in taleplerinin kabul edilmesi halinde asgari ücret en az 2.000 TL olacak. İşveren kesimi ise, maliyetlerin artması halinde istihdamın olumsuz etkileneceğini savunmakta. Bu nedenle devletin kendilerine destek olması gerektiğini savunuyorlar. Hükümet kanadı ise çıkacak sonucun herkesi memnun etmesi için uğraştıklarını belirtirken, yapılan sunumların ve raporların dikkate alınacağını ifade etmekte. Önümüzdeki günlerde asgari ücret zammı netleşecek.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İnfaz Koruma Memuru - Gardiyan Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Önlisans Mezunu İnfaz Koruma Maaşı 2018 ve Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.