İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Emekli Maaşı Zammı Kapıda! En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

05.04.2019

Ocak ayında yapılan zamla bir nebze olsun rahatlayan emekliler için ikinci zam kapıda. Temmuz ayında gelecek zamla birlikte, maaşlarla birlikte her ay ödenen, maaşın %4-5’i oranındaki ek ödeme tutarları da artacak. Ayrıca bu tutar emeklilerin yeni maaşı üzerinden hesaplanacağı için fark daha yüksek olacak.

Enflasyon Oranında Zam

Memur emeklileri, SSK ve BAĞ-KUR emeklileri sabırsızlıkla Temmuz ayının gelmesini bekliyor. Çünkü 2019 yılının ilk yarısındaki enflasyon oranına göre emekli maaşlarına zam yansıtılacak. %5’lik toplu sözleşme artışı haricinde eğer senenin ilk yarısındaki enflasyon oranı %4’ü geçerse, fark oranında zam da yine maaşlara yansıtılacak.

Ek Ödemeler Artacak

Temmuz ayından itibaren, yapılan ek ödeme tutarlarında da değişiklik olacak. %5 ek ödemeden yararlanmak için tespit edilen gelir sınırı yükselecek. 1.224,81 TL’nin altında maaş alanların yararlanmakta olduğu ek ödemeler, yeni zam üzerinden hesaplanacak. Bu hesaba göre sınır en az 1.286,5 TL olacak. Fakat bu durum enflasyon farkının oluşmadığı senaryo için geçerli. Eğer enflasyon farkı oluşursa zam oranı yükselirse, %5’lik ek ödeme sınırı daha da yükselecek.

Türkiye Emekliler Derneği, ek ödeme oranının en az %8-9 olmasını talep ediyor ancak bu konuyla ilgili henüz kesin bir karar alınmış değil. Bu taleple ilgili kararın en kısa sürede verilmesi ve emeklinin yüzünün güldürülmesi planlanıyor. Eğer Türkiye Emekliler Derneği’nin talebi onaylanırsa emeklilerin almakta olduğu ek ödeme tutarında da hatırı sayılır bir artış meydana gelecek.

Zamda Enflasyon Belirleyici Faktör

Her geçen gün yaklaşan Temmuz zammıyla ilgili memurlar ve emekliler gün sayıyor. Enflasyon oranına göre zam alacak olan emekliler bu nedenle enflasyonu yakından takip ediyor.
Çünkü enflasyon oranında beklenenin üzerinde bir fark olursa emekliler bu fark oranı kadar fazla zam alacak. Hali hazırda toplu sözleşme kapsamında %5 zam alacak olan memurlar ve memur emeklileri, senenin ilk yarısındaki enflasyonun %4’ü aşması halinde fark oranı kadar zam alacak. Bu oran memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı olacak.

TÜİK Verilerine Göre Enflasyon %2.27

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamasının ardından ilk üç aylık enflasyon oranı belli oldu. TÜİK’in verilerine göre senenin ilk çeyreğindeki enflasyon oranı 2.27 olarak belirtildi. Bu bağlamda eğer Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında enflasyon oranında belirgin bir fark meydana gelmezse memurlar ve memur emeklileri %2.27 oranında zam alacak. Ancak enflasyon oranının %4’ü aşması halinde de fark oranı uygulanacak zamma eklenecek. Memur ve memur emeklilerinin alacağı kesin zam oranı 3 Temmuz tarihinde belli olacak.

Bir önceki yazımız olan PDR Nedir? PDR Çalışma Alanları Neler, PDR Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.