İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Yılı İçin Asgari Ücretle Çalışan Personelin İşverene Maliyeti Nedir?

Her yılın sonunda, o seneye ait ekonomik veriler ve ülkenin yaşam şartları dikkate alınarak yeniden tespit edilen asgari ücret artışı, sadece işçiler tarafından değil, tüm çalışanlar tarafından da merakla takip ediliyor. Çünkü, özel sektör çalışanlarına yapılacak olan zamlarda da asgari ücretteki artış dikkate alınıyor.

İşçilerin barınma, beslenme, ulaşım, giyim, sağlık ve kültürel ihtiyaçlarını asgari düzeyde karşılayabilecekleri en düşük miktar olan asgari ücret, ülkemizdeki tüm çalışanların aylık gelirleri için alt limit kabul ediliyor. Bu tutar her yıl (kanunen en fazla 2 yılda bir) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının (Başkanlık sistemine geçişin ardından yapılan yeni düzenlemeyle; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” çatısı altında birleştirildi.) himayesinde toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon hükümeti, işçileri ve işverenleri temsil eden 5’er kişi olmak üzere toplam 15 kişiden oluşur. Asgari ücretin hangi kriterlere göre tespit edileceği ve komisyonun nasıl çalışacağı ile ilgili usul ve esaslar, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 39. maddesine dayandırılarak hazırlanan Asgari Ücret Yönetmeliği çerçevesinde düzenlenir.

2019 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar?

İlk kez 6 Aralık 2018 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde toplanarak çalışmalarına başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yaklaşık 20 gün süren görüşmelerin ardından, 2019 yılında ödenecek asgari ücreti, tüm tarafların oy birliği ile belirledi. Bu yıl ilk defa bir işçinin de yer aldığı ve görüşlerinin dinlendiği komisyon, asgari ücretin 2019 yılında brüt 2558 TL, net 2020 TL olacağını açıkladı. 2018 yılı asgari ücretine göre % 26,05’lik bir artışa karşılık gelen bu tutar, adından da anlaşıldığı üzere, tek bir kişinin, hayatta kalabilmek için kazanması gereken aylık ücret.

Çalışanın evli ya da bekar olmasına ve çocuk sayısına göre, yine aynı komisyon tarafından belirlenen “Asgari Geçim İndirimi (AGİ)” uygulanır ve asgari ücrete eklenir. İşveren tarafından karşılanan AGİ, 2019 yılı için en düşük 191 TL ve en yüksek 326 TL olarak belirlendi.

2019 Yılında Asgari Ücretlinin İşverene Maliyeti Ne Olacak?

Asgari ücretin muhatabı özel olarak işçi kesimi olsa da genel anlamda tüm çalışanları ve hatta işverenleri de ilgilendiren bir konu. Tüm sektörlerde, yeni işe başlayanlar için bir alt sınır, çalışanların zam hesaplarında ise yüzdelik bir oran olarak kabul gören asgari ücret, işveren maliyeti açısından da önemli bir veri. Dolayısıyla 2019 yılı için belirlenen %26,05’lik artış, işveren maliyetlerinde de çok ciddi bir artışa sebep olacağından, iş yerlerinin kapanacağı ya da işten çıkarmaların artacağı endişesini taşıyan çalışan kesimde bile beklenen coşkuyu yaratmadı.

İşçi çalıştırmanın bir işverene, maaş dışında başka maliyetleri de var. Çalışanların zorunlu SGK priminin, devlet teşviki almayan işletmelerde %20,5, teşvik alan işletmelerde %15,5’lik kısmını ve işsizlik priminin de %2’sini işveren karşılamak zorunda. Emekli olduğu halde çalışan kişilerin işverene maliyeti ise, SGK priminin %24,5’lik bölümü. Tamamı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanan bu oranlar işverene 2019 yılı için, 448 TL ile 627 TL arasında artı bir maliyet getiriyor.

2018 yılında brüt 2029,50 TL olan asgari ücretin net olarak 1603,12 TL’si işçinin cebine girerken, işverenin cebinden yaklaşık 2384 TL çıkıyordu. Bu yıl ise brüt 2558 TL olan asgari ücret işçinin hanesine 2020 TL olarak girerken işverenin ödemesi gereken miktar 3134 TL olacak. 

Yeni asgari ücretin işveren açısından bir diğer olumsuz tarafı da yüksek ücretli çalışanların artan maliyeti. Çünkü SGK primine esas teşkil eden prime esas kazanç matrahı da asgari ücretle birlikte arttı. İşveren, yüksek maaşlı çalışanına hiç zam yapmasa bile önemli bir maliyet artışıyla karşı karşıya kalacak. Ekonomik kalkınma için iş yerlerinde üretimin devam edebilmesi ve işsiz sayısının daha da artmaması için, devletin işverenin maliyet yükünü azaltmaya yönelik teşviklerinin bu yıl da devam etmesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan İnfaz Koruma Memuru - Gardiyan Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Önlisans Mezunu İnfaz Koruma Maaşı 2018 ve Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.