İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Askerlik Yapmayanlar Durum Belgesini e-Devlet’ten Alacak

Askerlik Durum Belgesi e-Devlet’ten Alınabilecek

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bugün yapılan açıklamalara göre artık e-devlet üzerinden askerlik durum belgesi almanın sistemi genişletiliyor. Henüz askerliğini yapmamış ertelemiş olanlarda askerlik durum belgesini alabilmelerine imkan sunulmuştur. Daha öncesinden askerlik şubelerine giderek alınan bu belgeler artık internet üzerinden e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılarak alınabilecektir.Bildiğiniz üzere daha önce bu uygulamadan sadece askerlik görevini tamamlamış kişilerin faydalanabiliyordu. Ancak yeni uygulama ile artık Askerlik Durum Belgesi hizmetinden askerliği ertelenmiş olanlarda yararlanabilecektir.22 Ekim 2015 tarihi itibariyle e-devlet kapısına bu sistem eklenmiş olup vatandaşlar siteme giriş yaparak kendilerinden istenen askerlik durum belgelerini internet üzerinden çıktısını alabilecektir.Yapılan uygulama askerlik şubelerinde sadece bu işlem için oluşan uzun kuyrukların oluşmasına engel olacaktır.

ASKERLİK DURUM BELGESİ

ASKERLİK YAPMAYANA E-DEVLETTEN DURUM BELGESİ

Türksat A.Ş. ve Milli Savunma Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan Askerlik Durum Belgesi hizmetinin içerik ve kapsamı, kullanıcılardan gelen talepler üzerine genişletilerek yeni haliyle 22 Ekim’de kullanıma açıldı.

Daha önce yalnızca askerlik görevini tamamlamış kişilerin faydalanabildiği Askerlik Durum Belgesi hizmeti, askerlik görevini ifa etmiş, askerlik görevinden muaf olmuş ve askerlik yükümlülüğü olduğu halde çeşitli nedenlerle ertelenmiş vatandaşların kendilerine ait bilgiyi daha ayrıntılı şekilde görüntüleyebileceği ve çıktı alabileceği bir hizmet olarak yeniden tasarlandı.

e-Devlet Kapısı’nın mobil uygulaması üzerinden de ulaşılan hizmet aracılığıyla ayrıntılı Askerlik Durum Belgesine ihtiyaç duyan vatandaşların, askerlik şubesine gitmeleri gerekmeksizin, sıra beklemeden ve 7/24 söz konusu belgeyi alabilmesi sağlandı. Vatandaşların barkod numaralı Askerlik Durum Belgesini ilgili makamlara ibraz etmelerini müteakip, ilgili makamlarca da söz konusu belgenin e-Devlet Kapısı belge doğrulama hizmetiyle kolaylıkla doğrulaması yapılabilecek.

YENİ UYGULAMA

Yeni uygulama ile artık askerlik durum belgesi almak için yani askerliğini yapmamış tecilli olanlar,ertelemiş olanlar internet üzerinden anınca durum belgesinin çıktısını alabilecek ve işini görebilecektir. Yapılan uygulamanın son derece faydalı olduğunu düşünmekteyiz. Sürekli olarak gelişen devlet kapısı bu alanda yapmış olduğu yenilik ile askerlik şubelerinde oluşan kalabalığında önlenmesi yönünde önemli bir adım atmış oldu.

kaynak

Bir önceki yazımız olan Şubat'ta 30 BİN Kadar Yeni Öğretmen Ataması Yapılacak başlıklı makalemizde 2016 Şubat Öğretmen Alımı Açıklamalar, MEB Haberleri ve Nabi Avcı Öğretmen Atamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.