İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Banka Memuru Nasıl Olunur? Banka Gişe Memuru Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde en fazla tercih edilen mesleklerden birisi olan banka gişe görevlisi hem kadınlar hem de erkekler tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu nedenle bir çok kişi banko görevlisi veya bankacı olmak için neler gerektiğini merak ediyor ve meslek tercihi yapmadan önce konuyla ilgili fikir sahibi olmak istiyor. Eğer sizde “Bankada çalışmak istiyorum ne yapmalıyım?” diye düşünüyorsanız aklınıza takılan soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız rehberde; “Bankada veznedar nasıl olunur?, Bankalarda çalışmak için aranan şartlar nelerdir?, Çalışma şartları ve maaşlar nasıldır?” gibi soruların yanıtlarına yer vereceğiz. 

Banka Gişe Görevlisi Ne İş Yapar?

Banka gişe yetkilisi, çalıştığı kurumun para akış takibi ve insan ilişkileri ile ilgili işleri yerine getiren kişidir. Banko memurlarının görevleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Bankanın müşterileri tarafından talep edilen hesap açma işlemlerini yapma.
 • Gişeden para yatırma ve çekme işlemi yapmak isteyen müşterilere yardımcı olma.
 • Müşterinin isteği doğrultusunda eft ve havale gibi para transferi işlemlerini gerçekleştirme.
 • Satış sonrası nakit tahsilatı.
 • Müşterilere yapılacak ödeme öncesinde söz konusu kişilerin kimlik ve hesap tespitleri.

Banka Memuru Nasıl Olunur?

Banka gişe memurluğu düzenli çalışma saatleri ve uygun maaş ücretleri sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilen bir meslek. Bu mesleğin cezbedici yanlarını gören kişilerin akıllarında da ilk olarak “Bankalara nasıl girilir? Banka çalışanı nasıl olunur” gibi sorular geliyor. 

Bankada gişe yetkilisi olmak ve banko memuru pozisyonunda görev yapmak isteyenlerden birtakım koşulları yerine getirmeleri bekleniyor. Eğitim düzeyinin daha esnek tutulduğu başvurularda belirleyici nokta bankaların özel olarak düzenlediği sınavlar oluyor.

Bankaya Girmek İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

İş arayan ve bankaya nasıl girilir diye düşünen vatandaşlara güzel bir haberimiz var. Birçok kişi bankada memur olmak için üniversite şartı arandığını düşünüyor. Oysaki sanıldığı gibi sadece üniversite mezunları bankacı olmuyor. İlgili dalda eğitim veren meslek yüksek okulları ve lise mezunları için de banka iş ilanları mevcuttur. Bu durum bankanın personel alım politikasına göre değişiklik gösterir. Genel çerçevede değerlendirirsek bankada memur olma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • En az lise mezunu olmak.
 • Bankanın açtığı ilanda belirtilen şartları yerine getirebiliyor olmak.
 • Bankaların düzenlediği yazılı veya sözlü sınavlardan belirtilen kriterlerin üzerinde not almak.

2 Yıllık Bankacılık ve Sigortacılık Mezunları İçin İş Olanakları

Banka Sınav Soru Tarzları Nasıl? 

Bankalarda yapılan sınavlarda ortalama olarak 100 adet soru sorulur. Bu sınavlar “”Genel Yetenek” ve “Genel Kültür” olmak üzere 2 aşamadan oluşur. Genel Yetenek sınavında mtematik ve Türkçe gibi konular yer alırken Genel Kültür bölümünde daha güncel bilgilerden oluşan sorular bulunur. Çoğu banka yaptıkları sınava katılan adaylara 100 üzerinden en az 60 puan almak gibi bir şart koyar. 

Bankacılık Sınavları Ne Zaman?

Bankaların açılan iş ilanlarında verdikleri şartları sağlıyorsanız, sırada bankacılık sınavları var demektir. Zaten “Bankada işe nasıl girilir? Herkes bankacı olabilir mi?” sorularının belirleyicisi bu sınavlardır. Söz konusu sınavların tarihleri personel alımı yapacak olan bankanın insiyatifindedir. Bankalar ilgili pozisyonlara dair iş ilanlarını yayınladıklarında sınav tarihlerinin detaylarını da aynı ilan içerisinde paylaşır.

Sınav Sonrasında Banka Personel Alımları Nasıl Yapılıyor?

Başvurusu ve sınav sonuçları detaylı bir şekilde incelenen adaylar arasından seçim yapmak bankanın işe alım departmanının görevidir. Bu aşamada yetkili kişiler adayları sözlü görüşmeye de davet edebilirler. 

Bankalarca yapılan sınavlar ya da sözlü mülakatlar sonucunda seçilen kişiler gişe görevlisi olarak işe başlamaktadırlar. Ancak göreve yeni başlayacak personelin bankaların kurmuş olduğu kendilerine özel “Banka Akademileri”ne katılmaları gerekir. Bu akademide işe başlayacak banka gişe memurlarına eğitimler verilmekte ve işin incelikleri anlatılmaktadır. Hiçbir banka sınavı kazanan birisini hemen gidip herhangi bir şubede tecrübesiz bir şekilde işe başlatmaz. 

Verdiğimiz tüm bilgiler sonrasında “Bankada nasıl işe girilir?” sorusunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Bankada gişe asistanı olarak çalışmak için ya iş başvurusu yapmak.
 • Bankalarca açılan sınavlara katılarak geçer not almak.
 • Gerek görüldüğü durumda sözlü mülakata katılmak.
 • Akademide başvurulan kadronun iş tanımı ve görevleri hakkında eğitim almak.

Peki, Bankalara Memur Alımı Ne Zaman Yapılıyor?

Ülkemizde hizmet veren bankalar kendi internet siteleri ve kariyer platformları üzerinden personel alımı duyurusu yapar. Banka memuru alımları çoğunlukla ekim ve kasım  yapılmaktadır. En azından ülkemizin en köklü bankalardan biri olan Ziraat Bankası banka memur alımı ilanlarını bu aylarda açar. Tabii ki bu durum bankanın personel ihtiyacına ve yıl boyunca yaşananlara göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle en iyisi bankaların sayfalarını ve kariyer sitelerini takip etmektir. Bu konuda size yardımcı olacak linkleri aşağıda bulabilirsiniz.

Banka gişe iş ilanları sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Ziraat Bankası personel alım sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ

Türkiye İş Bankası iş ilanları sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ.

Banka Gişe Memuru Maaşları Ne Kadar?

Banka çalışma şartları da tıpkı banka memur alımları gibi kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Birçok banka çalışanlarına sağlık sigortası, bireysel emeklilik gibi geniş yan haklar sunar. Maaşlarsa asgari ücretten başlar ve bankanın politikasına göre değişiklik gösterir. Daha büyük çaplı ve köklü bankaların maaşları daha yüksektir. 

Banka gişe memurları hafta içi günlerinde belirli mesai saatleri içerisinde çalışırlar. Söz konusu mesai saati banka açılmadan önce başlar. Bitişi ise gün içerisinde yapılan işlemlerin raporlanma ve paraların sayılma süresine göre değişir. Çoğu banka gişe memurlarına fazla mesai ücreti ödemektedir.

Sizler için banka gişe memuru olmakla ilgili tüm detayları bir araya getirdik. Eğer bankacı nasıl olunur konusuyla ilgili aklınıza takılan noktalar varsa yorumlar kısmından iletebilirsiniz.  

Banka Personel Alımları

Bir önceki yazımız olan Nasıl Mühendis Olunur ve Mühendis Olmak İçin başlıklı makalemizde LYS Mühendis Olmak İçin Kaç Puan, Mühendis Olma Şartları ve Mühendis Olmak İçin hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. öznur dedi ki:

  merhaba ticaret lisesi mezunuyum nasil basvuru yapabilirim

 2. Serkan dedi ki:

  Ticaret lisesi mezunuyum muhasebe ve finansman bölümü nerden başvuru yapıyoruz

 3. Seyran dedi ki:

  Ilgili bolumde okuyan ya da yeni mezun olmus 6 ayi gecmemis yabanci uyruklu ogrenciler bankalara is basvurusunda bulunabilirlermi veya en azindan staj icin ? Oluyorsa sartlar aynimidir? Olmuyorsa Cifte vatandas basvuru yapabilirmi ? Turkiyede is basvurularnda bulunmak isteyen yabanci ogrenci en az yuksek lisans mezunu olmasi gerekiyormus bu dogrumu ?

 4. arzu korkmaz dedi ki:

  merhabalr bende sağlık kurumu işletmeciğini bitirdim ön lisans bankalrın iş ilanları olduğunda başvursam sınava girme hakkım olur mu? yoksa bankayla ilgili bölümmü bitirmek gerekir sigortacılık gibi.. teşekkürler şimdiden.

 5. murat dedi ki:

  İktisat lisans programındayım 2. Sınıftan sonra ön lisans diploması alırsam banka sınavlarına girebilir miyim?

 6. ylnz dedi ki:

  Dediginiz gibi banka sinavlarini kazanip ise basladiktan sonra memur mu oluyoruz yoksa gecici mi

 7. halit dedi ki:

  duz lisede bu sinava dahil mi ve aof 3.sinifim bir faydasi olur mu?