İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

JÖH Nasıl Olunur? 2020 Erkek ve Kadın Şartları

Çoğunlukla rütbeli askerlerden oluşan Jandarma Özel Harekat Birliği, bugüne dek terörler mücadelede sayısız başarıya imza atmış, tüm dünya tarafından bilinen bir özel harekat timidir. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapan JÖH birliklerinde yer alan askerlerin tümü seçilmiş ve gönüllü kişilerden oluşur. Genellikle her birliğin başında bir yüzbaşı bulunur. JÖH askerlerinin birçoğu uzman çavuş statüsündedir ancak yine de aralarında erler ve astsubaylar da yer alır. Erler genellikle C Timi olarak bilinen timlerde görev yaparlar. JÖH birlikleri bir tugay kadar kalabalıktır. Terörle mücadelede önemli bir yere sahip olan JÖH birlikleri; efeler, dadaşlar, kurtlar, roketler, fatihler gibi farklı isimler alarak kollarında kendi birimlerine ait olarak birlik armasını taşırlar.

JÖH Nasıl Olunur?

JÖH timlerinde görev alabilmek için ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığı personeli (astsubay, subay, uzman jandarma, sözleşmeli uzman çavuş veya çavuş) olmanız gerekmektedir. Sonrasında istisnai bir durum olmazsa askerliğinizin bitimine 6 ay kala Jandarma Özel Harekat timinde görev almak için başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvuru şartlarını sağlıyor ve diğer kriterlere uyuyorsanız yapılan değerlendirilmeler neticesinde uygun görülmeniz halinde JÖH olmanın ilk adımlarından biri olan sıkı bir eğitime tabi tutulursunuz.

JÖH Olma Şartları Nelerdir?

Jandarma Özel Harekat birlikleri için yapılacak olan alımların başvuru şartlarında geçen yıldan farklı olarak herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. 2019 yılında da aynı şartlar geçerlidir. Jandarma Özel Harekatı olmak için gereken şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak
 • 27 yaşını doldurmamış olmak
 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olmak ya da yurt dışındaki lise dengi bir okuldan mezun olmak
 • En az 1.64 cm boya sahip olmak
 • Er olarak görev yapanlar ya da sözleşmeli erbaşlar için 29 yaşını tamamlamamış olmak
 • Silah taşımayla ilgili bir sorunu olmamak
 • “Komando olur” sağlık raporu alabilecek şartlara sahip olmak
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu bir sonuç almak
 • Fiziksel olarak bir kusuru bulunmamak
 • Fiziki ve sözlü mülakatlardan başarı elde etmek
 • Yasa dışı herhangi bir terör örgütüne karşı sempati beslemiyor olmak
 • Askerliği yapmış ya da yapıyor olmak
 • Türk silahlı kuvvetlerinin maneviyatına gölge düşürmemiş, şeref ve haysiyetine ters düşecek eylemlerde bulunmamış olmak
 • Türk Silahlı Kuvvetleriyle herhangi bir sebepten ötürü bağının koparılmamış olması
 • 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148. maddesinde yer alan suçlardan ötürü hükümlü bulunmamak

Kadınların maalesef JÖH olarak görev yapmaları mümkün değildir. JÖH için gereken koşullar kadın fizyolojisi için çok uygun olmadığından dolayı şu anda JÖH alımlarında kadın adaylara yer verilmemektedir. Ancak kadın adaylar isterlerse jandarma astsubay ya da subay olarak görev yapabilirler.

JÖH Eğitimleri

Jandarma Özel Harekat timlerinin aldıkları eğitim tamamen güç ve kondisyona dayalıdır. Bu eğitimler verilirken stratejik olarak terör bölgelerine benzer koşullara sahip bölgeler tercih edileceği için JÖH eğitimleri İzmir Foça’da gerçekleştirilmektedir. Birliğe seçilen adaylar 2.5 ay boyunca Foça’da savaş teknikleri ve coğrafi koşullarla ilgili olan eğitimlerini teknolojinin imkanlarından sonuna kadar yararlanarak gerçekleştirirler. Eğitimlere katılabilmek için yüz binlerce kişi başvuruda bulunmaktadır. Ancak ne yazık ki bunlardan büyük bir çoğunluğu elenmektedir. Teknik anlamda yeterliliğe sahip olan adaylar ise burada hem uykusuzluk hem de stres ile mücadele etmek zorunda kalırlar. Eğitimler oldukça zorlayıcıdır. Ancak elbette dünyaya ismini duyurmuş olan bu başarılı timde görev alabilmek için verilecek bazı bedeller olmalıdır. Ancak bu bedeller sayesinde JÖH askerleri çok daha güçlü ve çok daha dayanıklı hale gelirler.

 • JÖH timleri tüm eğitim süresince 675 km yürüyüş yaparlar. Toplamda 935 km yol kat ederler.
 • Eğitim süresince askerler 260 km koşarlar.
 • JÖH timleri manevra eğitimine tabi tutulurlar. Bu eğitim düşman ile karşı karşıya kalındığında saniyelik refleksler ile silahı düşmanın elinden alma gibi eğitimleri kapsar.
 • Operasyon bölgesindeki keşfin gerçekleştirilmesi için harita üzerindeki yolları hızlıca bulurlar. Bu eğitime haritacılık eğitimi denir.
 • Suda geçiş teknikleri öğrenirler. Birlikler hem karada hem de havada son derece aktif ve başarılı olmalıdırlar. Aldıkları bu eğitimde sudan nasıl kolayca geçileceğinin ve hedefe nasıl ulaşılacağının tatbikatını yaparlar.

Alınan bu eğitimlerin hepsinde ortaya koyulan performanslar görevlilerce video kaydına alınır. Eğitimler bittikten sonra ise teknik yeterlilikleri ölçmekle görevli olan heyet adayların başarılı olup olmadıkları hususunda karar verirler.

Jandarma Özel Hareket Birliklerinin Maaşı Ne Kadardır?

JÖH askerlerinin çalışma koşulları oldukça zorludur. Öyle ki zor şartlar altında görev yapan JÖH timlerini tehlikeli görevler beklemektedir ve JÖH maaşları da bu durumlar göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Çetin sahalarda görev alan JÖH timlerinin maaşları 5 bin ile 8 bin TL arasında değişmektedir. Emeklilik yaşları da diğer birliklere göre çok daha erkendir. Fiziksel ve ruhsal anlamda yıprandıklarından dolayı emeklilik sürelerinin kısa olmasının yanında emeklilik ikramiyeleri de diğer birimlere kıyasla daha fazladır. Görev yaptıkları şehir de göz önünde bulundurulduğunda maaşlarında 250 ile 650 TL arasında bir farklılık görülür.

JÖH çalışma saatleri belirsizdir. Her ne kadar belli bir çalışma saatleri olsa da bu mesai saatlerine personel yetersizliği sebebiyle pek fazla uyulmaz. JÖH birlikleri ani bir operasyon dahilinde göreve çağrılırlar ya da şehir içindeki terör sempatizanlarının gerçekleştirdiği şiddet içeren eylemler, şehir içi kolluk kuvvetleri tarafından kontrol altına alınamazsa daha büyük çaplı olayların önüne geçebilmek için JÖH devreye girer.

JÖH görev yerleri genellikle terör bölgeleridir. Ancak tehlikenin olduğu hemen her bölge JÖH’ün görev yeri dahilindedir. JÖH timleri sürekli dış görevdedirler. Dağlarda ve sınır bölgelerinde görev yaparlar. JÖH görev süresi ise 5 yıl doğu görevi şeklinde olmaktadır.

Komando ile JÖH Arasındaki Fark

Komando birlikleri intikal eder, görüntü alır ve rapor sunarlar. JÖH birlikleri ise müdahale ederler. Ayrıca komandolar 3 aylık bir eğitimden geçerken JÖH eğitimi kaç ay sorusunun yanıtı komandolardan farklı olarak 5 aydır. Eğitimleri bittiğinde binaların aranması, grup halinde savaşma, mayınların temizlenmesi ve mağaraların aranması gibi koordine olmayı gerektiren konularda uzmanlaşmış askerler olurlar.

Bir önceki yazımız olan Nasıl Milletvekili Olunur? Şartları Neler? 18 Yaşında Milletvekili Olmak başlıklı makalemizde akp milletvekili adayı nasıl olunur, bağımsız milletvekili nasıl olunur ve chp milletvekili adayı nasıl olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.