İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Orman Muhafaza Memurları Maaşları Ne Kadar

16.04.2015

2015 Yılı Orman Muhafaza Memurlarının Maaşları 

Merhaba Sayın Okurlarımız. Orman Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan bu memurluk hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Çünkü çoğu zaman kolay bir iş ve kolay bir ataması olduğu düşünülse de epey yüksek puanlar almak gerekiyor ve belirli bölümlerden mezun olmuş olmak gerekiyor. Bildiğiniz KPSS Puanı ile atanan bu memurlar sınavdan en az 80-90 arası bir puan alması gerekmektedir. Ancak bu memurluk sanıldığı kadar kolay bir memurluk olmadığının altını çizerek başlamak istiyoruz.  Bilindiği üzere yüksekokulların Ormancılık ve Orman Ürünleri, Orman İşletmeciliği, Ormancılık, Orman Ürünleri, Odun Dışı Orman Ürünleri, Fidan Yetiştiriciliği, Fidan Yetiştirme, Fidan ve Fidecilik, Budama ve Aşılama, Avcılık ve Yaban Hayatı, Av ve Yaban Hayatı gibi bölümlerden mezun olanların görev yapabileceği memurluktur.  Orman Muhafaza Memur Maaş

Yani içerisinde memurluk kelimesi geçiyor diye sadece masa başında çalışmadıklarını belirtmek istiyoruz. Buna karışılık olarak bu memurların maaşları da çalışma koşullarının zorluğu göz önüne alındığında o kadar yüksek bir rakam olmadığı aşikar.

 

Orman Muhafaza Memurları ormanlarda çıkan yangınlarda itfaiye erlerine yardım etmektedir.Örnek verecek olursak bir orman yangınına havadan müdahalede vasıtada bulunan bir orman muhafaza memuru maaşına ek olarak uçuş parası alabilmektedir. Yine eklemek istiyoruz ki bu para da abartılacak kadar bir para değil 2015 yılında bu rakam brüt 71,38 TL olarak belirlenmiştir. Bunlardan düşülecek parayı göz önünde bulundurduğunuzda Net kalan paranın ne kadar az olacağını az çok tahmin edersiniz. Şunu da eklemek istiyoruz ki Orman muhafaza memurları, resmi üniformalı bulundukları sürece belediyeler tarafından işletilen toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanabilirler.

Son olarak sizlere en yüksek maaşı alan Orman Muhafaza Memuru ile en düşük maaşı alanların bilgisini vereceğiz. Eğer Mesleğe yeni başlamış yani hizmet yılı Sıfır olan birisi 10/2 derecesinde 1.993 TL Maaşla işe başlar. Meslekte daha eski örnek verecek olursa 30 yıllık bir orman muhafaza memuru ise 1/4 Kadro derecesi ile 2.383 TL maaş almaktadır.

Ayrıca bu maaşlara Asgari Geçim İndirimi eklenmemiştir. Aile yardımı parası yani AGİ’de içerisinde yoktur.Çünkü evli,çocuklu ya da çocuksuz olması maaşlarına ek ücret olarak yansıtılmaktadır.

Görevlerinden kısaca bahsedecek olursak Orman İçerisindeki güvenlikten sorumlular diyebiliriz. Malum izinsiz ağaç kesenlere karşı büyük bir operasyon başlattıkları söylenebilir. Bunun yanı sıra Orman Muhafaza Memurları yangınlara karşıda  önlem almaktadır. Orman içerisindeki hayvanların doğal ortamlarında yaşamalarını sağlamakla beraber Orman içerisinde gezici güvenlikten de sorumlular.

Kaynak:
Kaynak

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.