İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

DHMİ Tekniker Ne İş Yapar? DHMİ Tekniker Maaşları Ne Kadar?

11.06.2020

Havacılık sektörü 1903 yılında Wright Kardeşlerin ilk uçağı icat etmesiyle birlikte başlamış ve geçen zaman içerisinde büyük gelişmeler göstermiştir. Havacılığın gelişmesiyle birlikte tarihin akışı da değişmiştir.  Savaş uçaklarından kargo ve yolcu uçaklarına kadar uzayan sistem hayatımızı daha güvenli ve yolculuklarımızı daha hızlı hale getirmiştir. 

Günümüzde kullanılan en hızlı ulaşım aracı olan uçaklar, teknik anlamda oldukça karmaşık sistemlere sahiptir. Yolculuk sırasında çıkabilecek herhangi bir arıza durumu çok ciddi hayati tehlikelere sebep olabilmektedir. Bu nedenle uçakların kalite ve kontrollerinin yapılması, havaalanlarında kalkıştan önce ve inişten sonra kontrol edilmesi ve tüm bu uçuş operasyonlarının belirli bir düzen içerisinde gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Tüm yolcuların ve görevlilerin güvenliğini sağlamak amacıyla yapılan bu işlemlerde konusunda uzman havaalanı çalışanları görev almaktadır. 

Biz bu yazımızda sizlere devlet hava meydanları memur ve teknisyenlerinden bahsedeceğiz. Devlet Hava Meydanları İşletmesi teknikerliği ve havaalanı çalışanları maaşları konusunu ele alacağız. En çok merak edilen “DHMİ teknisyen ne iş yapar? Nasıl olunur? DHMİ teknisyen maaşları ne kadardır?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

DHMİ Nedir? DHMİ Ne İş Yapar?

Teknikerlik ve havacılık işletmeleri maaşları konusuna girmeden önce biraz DHMİ’den bahsedelim. DHMİ, 1933 yılında kurulan “Devlet Hava Meydanları İşletmeleri” isimli kamu iktisadi kuruluşunun kısa adıdır. Bu kuruluş Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlıdır.

DHMİ’nin asli görevi; Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki havaalanlarını işletmek ve hava trafiğinin kontrol ve denetimini sağlamaktır.

Havaalanlarının hızla çoğalmasıyla birlikte, DHMİ bünyesinde çalıştırılacak personel ihtiyacı da artmıştır. Bu bağlamda yılın bazı dönemlerinden DHMİ personel alımı yapmakta ve istihdam fırsatı yaratmaktadır. Devlet Hava Meydanları İşletmesi maaşları yüksek olduğu için birçok kişi tekniker veya memur olarak DHMİ’de çalışmak istemektedir. 

DHMİ Tekniker Ne İş Yapar?

Teknikerlik, konu hakkında özel eğitim gerektiren zorlu bir meslektir. DHMİ bünyesinde çalışan teknikerler özelleştikleri dal doğrultusunda görevlendirilirler. Görev tanımlarıysa sorumlu oldukları alandaki teknik aksaklıkları çözmektir. DHMİ teknikerleri, gerek sahaya inerek gerekse elektronik sistemlerle ilgilenerek oluşan problemlere çözüm getirirler.

DHMİ Elektronik Teknikeri Nedir?

DHMİ bünyesinde en çok elektronik teknikerleri çalışmaktadır. DHMİ elektrik elektronik teknikerlerinin görevi, radar gibi hava trafik ile ilgili cihazlarda yaşanan arıza durumlarına müdahele etmektir. Bu kişiler cihazların bakım ve onarımını yaparak düzgün bir şekilde çalışmasını sağlarlar.

Elektronik teknikerlerinin yanına iklimlendirme ve soğutma gibi değişik branşlarda görev yapan personeller de alınmaktadır. Bu teknikerlerin görevleri ise kurumun ısıtma ve soğutma sistemlerinin bakım ve onarımlarını gerçekleştirmektir.

DHMİ Mekatronik Teknikeri Nedir?

Mekatronik teknikerliği son yılların popüler mesleklerinden. DHMİ de dönem dönem mekatronik teknikeri alımı yapıyor. Yüksek DHMİ maaşları bu bölümden mezun olan birçok kişiye cezbedici geldiği için kurumun personel alımlarına ilgi büyük oluyor.

Mekatronik teknikerleri elektromekanik cihaz olarak bilinen ekipmanların bakım, onarım ve kalibrasyon işlerinden sorumludurlar. Hava trafiğini kontrol eden ve havaalanının aksamadan çalışmasını sağlayan binlerce sistem mekatronik teknikerleri tarafından tamir edilir. 

Stajyer AIM Memuru Nedir?

Aslında AIM memuru tekniker olarak geçmiyor ama biz yine de bahsedelim. Çünkü AIM memurluğu havacılık işletmeciliği maaşları arasında dikkat çeken meblağlarda gelir getiriyor. Bu durum da birçok kişinin bu işin tanımını merak etmesine sebep oluyor.

Havacılık bilgi yönetimi personeli olarak bilinen AIM memurlarının görevi sivil havacılığı denetmektir. Uçuş sahasına girecek uçakların bilgileri, uçuş planları ve detayları, havaalanı personelinin uçuş operasyonuyla ilgili bilgilendirilmesi gibi önemli ve hayati görevleri olan AIM memurları işe stajyer olarak başlar. Belli bir süre eğitim görüp tecrübe kazandıklarında stajyerleri unvanları kalkar. 

Apron Memuru Nedir? Apron Memuru Maaşları

DHMİ Nasıl Tekniker Olunur?

DHMİ tekniker alımı ilanlarında aranan şartları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Başvurulacak teknikerlik branşıyla ilgili alanda bir meslek lisesi ya da yüksek okuldan mezun olmak. 
  • KPSS’den 70 ve üzerinde bir puan almak.
  • Mesleğin icra edilmesini engelleyecek herhangi bir sağlık sorunu yaşamamış olmak.
  • Adli sicil kaydının temiz olması ve herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak.

DHMİ yalnızca KPSS ile alım yapmaktadır. KPSS’den gerekli puanı alamayan kişiler DHMİ’nin yayınladığı açık pozisyonlara başvuru yapamazlar. Yalnız burada unutulmaması gereken bir nokta var. Bilindiği gibi her şehirde havaalanı yok. Bu nedenle KPSS tercih listesinde istediğiniz şehirlerin hepsi yer almayabilir. Bu aşamada tercihlerinizi geniş tutmanızı ve farklı şehirler için de başvuru yapmanızı öneririz. 

En az DHMİ tekniker maaşı kadar merak edilen bir diğer konu da DHMİ bünyesinde işe başlayan teknikerlerin tabii tutulduğu eğitimlerdir. Devlet Hava Meydanları İşletmelerinde çalışacak teknikler, atamalarından sonra, yapacakları iş üzerine eğitim alırlar. DHMİ teknikerlerine meslek hayatları boyunca birçok farklı eğitim fırsatı sunan bir kuruluştur. 

DHMİ Tekniker Maaşları Ne Kadar?

Havaalanı çalışanları maaşları genel ortalamaya göre yüksektir.  Aşağıdaki listede havacılık işletmeciliği maaşları ile ilgili detayları paylaştık. Siz de devlet hava meydanları personel maaşları hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz. 

  • DHMİ tekniker maaşı 3.500 TL’den başlar ve 6.000 – 7.000 TL’ye kadar çıkabilir.
  • DHMİ mühendis maaşları 8.000 – 13. 000 TL arasında değişir. Bu rakam mühendislik dalına ve eğitim seviyesine bağlıdır.
  • Arff memuru maaşı 6.000 – 7.500 TL arasındadır.
  • DHMİ apron memuru maaşı 6.000 TL’den başlar ve statü ve kadro derecesine göre artış gösterir. 
  • DHMİ AIM memuru maaşı 9.000 – 11.000 TL arasında değişir. 

DHMİ personel maaşları, iş alanına, uzmanlığa ve kadro derecesine göre değişir. Devlet hava meydanları teknisyen maaşları görev yapan teknisyenin alanıyla doğrudan ilişkilidir. Örneğin, DHMİ elektrik teknikeri maaş olarak mekatronik teknikerinden daha az kazanır. Çünkü mekatronik daha zorlu ve farklı bir bölümdür. DHMİ memur maaşı değerleri de memurun görev tanımına göre değişir. En az ücreti düz memurlar alır. AIM memurları ise en çok kazananlar arasındadır.

DHMİ Memur Alımları

Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Bir önceki yazımız olan Sağlık Fizikçisi Nedir, Nasıl Olunur? Sağlık Fizikçisi Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.