İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Diyaliz Bölümü Nedir? Diyaliz Teknikeri Maaşları ve İş İmkanları

26.06.2020

Sağlık sektöründe birbirinden farklı görev tanımları var. Bizler genel olarak doktor ve hemşireler olarak ayırsak da aslında sistem çok daha detaylı ve kapsamlı. Sağlık sektöründe farklı konularda uzman birçok meslekten biri de diyaliz teknikerliği.

Biz de bu yazımızda diyaliz okumak isteyenlerin akıllarındaki sorulara cevap vermek istiyoruz. Son yıllarda sağlık sektörü hızla büyüyor. Özel hastane sayısı her geçen gün artıyor. Bu da meslek tercihi yapacak olan gençlerin sağlık sektörüne yönelmesini sağlıyor. Eğer siz de diyaliz bölümü nedir ne iş yapar maaşı ne kadardır diye merak ediyorsanız, sizler için hazırladığımız bu ayrıntılı rehberi inceleyebilirsiniz. “Nasıl diyaliz hemşiresi olunur? Diyaliz bölümü ne iş yapar? Diyaliz teknikeri maaşları ne kadardır?” sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz. 

Diyaliz Makinesi Nedir? Diyaliz Ne İş Yapar?

Diyaliz bölümü hakkında bilgi vermeden önce diyalizin tanımıyla başlamayı uygun bulduk. Çünkü birçok kişi ne demek olduğunu tam olarak bilemiyor. Durum böyle olunca da meslek tanımı tam anlaşılamıyor. 

Böbrekler, diğer tüm organlar gibi, insan yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Böbreklerin görevi, kandaki yabancı ve toksik maddeleri süzerek vücut dışına atılmasını sağlamaktır. Ancak bazı hastalık ve kazalar sonucu insanların böbrekleri bu süzme yeteneklerini kaybedebilmektedir.

Teknolojinin günümüzdeki gibi gelişmemiş olduğu zamanlarda böbreklerin bu şekilde işlevini yerine getirememesi çok büyük sağlık sorunlarına ve hatta ölümlere yol açıyordu. Fakat günümüzde, teknolojinin de yardımıyla, böbreklerin yaptığı işlevi yerine getiren diyaliz makineleri geliştirilmiştir.

Diyaliz makinesine bağlanan kişinin kanı basit bir işlemle, aynı böbrekten geçiyormuş gibi, diyaliz sisteminin içinden geçirilir ve makine içerisinde temizlenerek tekrar insan vücuduna geri verilir. Elbette, bu işlemlerin ve takibinin bir uzman tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sebeple diyaliz teknikerliği mesleği bulunmaktadır.

Diyaliz Bölümü Nedir? Nasıl Diyaliz Hemşiresi Olunur?

Aslında bir önceki bölümde diyaliz mesleği nedir sorusunun cevabına giriş yaptık. Diyaliz bölümü bahsettiğimiz diyaliz servisinde çalışacak tekniker ve hemşirelerin eğitim gördüğü bölümdür. 

Diyaliz bölümü mezunlarına “diyaliz teknikeri” unvanı verilir. Bu bölüm yüksekokullarda ön lisans programı olarak okutulur yani 2 yıllıktır. Bu bölüme girebilmek için üniversite sınavından yeterli puanı almaktan başka bir ön koşul gerekli değildir.

Diyaliz Teknikeri Ne iş Yapar?

Gelelim 2 yıllık diyaliz ne iş yapar sorusunun cevabına. Mezun olup bir sağlık kuruluşunda çalışmaya başlayan diyaliz teknikerlerinin görevlerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Diyaliz makinelerini çalıştırmak.
 • Makinelerin belirli aralıklarla bakımlarını yapmak.
 • Hastaları, doktorun önerdiği şekilde, diyaliz makinesine bağlamak.
 • Makineye bağlı hastaların durumlarını takip etmek.
 • Hasta yakınlarına ve hastalara bilgilendirme yapmak.
 • Diyaliz servisinde kullanılan tüm ekipmanların steril ve kullanıma uygun olduğundan emin olmak.

Yani, diyaliz teknikerleri hem diyaliz makinelerinden hem de hastalardan direkt olarak sorumlu kişilerdir. Bu nedenle diyaliz teknikeri olmak isteyen bireylerin birtakım özellikleri sağlaması meslek hayatlarında ona başarı getirir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

 • İnsanları sevmeli.
 • İnsanlarla kolay ve etkili bir şekilde iletişim kurabilmeli.
 • Takip ve analiz yetenekleri güçlü olmalı.
 • Dikkatli ve sabırlı olmalı.
 • Makinelerin kullanımına ve hastalara yardımcı olmasına engel olacak bir rahatsızlığı veya engeli bulunmamalı.

Diyaliz Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Diyaliz konusunda ülkemizde yetişmiş kişi sayısı oldukça azdır. Bu nedenle de diyaliz iş imkanları oldukça geniştir diyebiliriz. Sağlık kuruluşlarının diyaliz teknikeri arayışı olduğu için bu bölümü okuyan kişilerin mezun olduktan sonra iş bulmaları oldukça kolaydır. İş arama aşamasında size yardımcı olacak diyaliz iş ilanları sayfalarına ulaşmak için bölüm sonunda verilen linkleri kullanabilirsiniz. 

Peki diyaliz teknikerleri nerelerde çalışır? Biraz da bu konuya değinelim:

 • Diyaliz teknikerleri özel hastane veya devlet hastanelerinin diyaliz bölümünde çalışabilirler.
 • Diyaliz bölümü mezunları hastanelerden ayrı olarak hizmet veren diyaliz merkezlerinde de görev alabilirler.

Yani diyaliz makinesinin bulunduğu her yer, diyaliz teknikerleri için bir iş imkanı anlamına gelmektedir. Diyaliz teknikerliğinde meslekte yükselme şansı pek olmasa da ön lisans programını bitiren kişiler dikey geçiş yaparak hemşirelik okuyabilmektedirler.

Kariyer.net sitesinde yayınlanan diyaliz teknikeri iş ilanları sayfalarına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Jooble.org diyaliz hemşiresi iş ilanları sayfalarını görüntülemek için TIKLAYINIZ!

Diyaliz Bölümü Maaşları ve Çalışma Şartları

Diyaliz bölümü okumak isteyen herkesin aklında “Diyaliz teknisyeni maaşı ne kadar? Diyaliz hemşiresi ne kadar maaş alıyor?” gibi sorular oluşur. Elbette bu mesleği yapacak kişilerin diyaliz teknikeri maaş bilgilerini merak etmesi oldukça normal. Sonuçta para kazanmak ve hayatımızı idame ettirebilmek için çalışıyoruz.

Diyaliz maaşları görev yapılan hastaneye ve o hastanenin bulunduğu şehre göre değişiklik gösterebilir. Daha doğrusu özel sektör diyaliz teknikeri maaşı bu parametrelere göre belirlenir. Devlet diyaliz maaşı sabittir. Yalnızca çalışılan hastanenin döner sermayesine göre belirli bölgelerde biraz farklılık gösterebilir. 

Diyaliz teknikeri devlet maaşları normal memur maaşıyla aynıdır. KPSS’ye girerek atanan diyaliz hemşiresi maaşı ortalama olarak 3500 – 4000 TL’dir diyebiliriz. Bu miktar döner sermaye ve ek ödemelerle artış gösterebilir. 

Özel hastane ve diyaliz merkezlerindeki diyaliz hemşireliği maaşları devletten daha düşüktür. Ayrıca özel sektörde diyaliz ne kadar maaş alır sorusunun cevabı sağlık kurumunun bulunduğu il, ilçe ve hatta semte göre değişebilir. Özelde çalışan diyaliz teknikeri maaşı asgari ücretten başlar. Bu miktar ek ödemeler ve hastanenin maaş politikasına göre artış gösterebilir.  

Diyaliz teknikeri çalışma saatleri görev yapılan hastaneye göre değişir. Devlette haftada 40 saat çalışan diyaliz teknikerleri ek ücret karşılığında mesai yapabilir veya nöbet tutabilirler. Özel sektörde ise işler biraz daha farklıdır. Genellikle mesai saatleri daha uzundur. Fakat buralarda da ek mesai ve nöbet durumları vardır. 

Nasıl Hemşire Olunur?

Diyabet Hemşiresi Nasıl Olunur?

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.