İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Nasıl Hemşire Olunur? Liseden Olunur mu? Erkek Hemşire ve Başhemşire

30.07.2018

Her ne kadar sağlık sektörü denildiğinde akla ilk doktorluk gelse de yaralanma, hastalık vb. sağlığımızı tehdit eden her türlü durumda yardımımıza koşan mesleklerden biri hemşirelik. Hemşireler hastaneye gelen hastaların ilk bulgularını dikkate alarak teşhis ve tedavide doktorlara yardımcı olurken tedavi süresince de hastaları izliyorlar. Hemşirelik toplumda sanki sadece kadınların yapabileceği bir meslek gibi algılansa da bu alanda çalışan erkeklerin sayısı da az değil.

Hemşirelerin Görevleri Nelerdir?

Hemşirelerin yapması gerekenleri şu şekilde özetlemek mümkün:

 • Hastaneye gelen hastaların kabulünü yapar ve muayene için hazırlar
 • Acil durumlarda ilk yardım yapar
 • Hastanın solunum, boşaltım, beslenme gibi temel sistemlerini yakından inceleyerek gözlemler, tedavi sırasında bunları not alarak raporları düzenler
 • Ameliyathaneyi hazırlar ve operasyon sırasında cerrahlara yardımcı olur
 • Hastanın tedavisi sırasında belirlenen tedavinin uygulanmasını sağlar; kan alma, damar yolunun açılması vb. yardımcı işlemleri uygular.

Bugün hemşireler devlet hastaneleri, sağlık ocakları, dispanserler gibi devlet tarafından açılıp işletilen sağlık kurumlarında görev yapabilecekleri gibi özel hastaneler, doktorların kendi poliklinikleri gibi işletmelerde de çalışabilirler. İşe alınma prosedürü elbette hangi işi yapmak istediklerine göre değişir.

Nasıl Hemşire Olunur?

Hemşire olabilmek için diğer birçok meslekte olduğu gibi bir lisans programından mezun olmanız gerekiyor. Eskiden Sağlık Meslek Liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olanlar hemşire olarak göreve başlayabiliyorlardı. Ancak 2015’ten itibaren artık böyle bir şey mümkün değil. Hemşire olarak devlet hastanelerinde çalışabilmek için bir lisans programından mezun olma şartı var.

Açık liseden hemşire olunur mu, meslek lisesinden hemşire olunur mu, düz liseden hemşire olunur mu, anadolu lisesinden hemşire olunur mu gibi soruların cevabı ne yazık ki hayır. Fakat hemşirelik lisans programına kayıt yaptıramayacak durumda olup hemşire olmak isteyenler için “hemşire yardımcılığı” kadrosu açıldı. Lise ya da ön lisans mezunları hemşire yardımcısı olarak görev yapabiliyorlar.

Hemşire olmak için hangi okul okunmalı sorusunun yanıtı lisans düzeyi olsa da bu daha ileri eğitim imkanının olmadığı anlamına gelmiyor. Hemşireler genel olarak hastanelerde çalışabildikleri gibi aşağıdaki gibi özel alanlarda da uzmanlaşıp sadece o alanda çalışabilirler:

 • Anestezi hemşiresi
 • Diyabet hemşiresi
 • Klinik hemşiresi
 • Yaşlı bakım hemşiresi
 • Psikiyatri hemşiresi
 • Yenidoğan hemşiresi
 • Ortopedi hemşiresi

Bu alanların birinde uzmanlaşmak içinse lisans programını bitirdikten sonra bu alanlarda yüksek lisans ve isteğe bağlı olarak doktora yapmak gerekiyor.

Lisans ya da yüksek lisanstan sonra devlet kurumlarından birinde görev yapmak isteyen hemşireler KPSS’ye girerek kendi puan aralıklarındaki hastanelerden tercih yaparak hemşire olabilirler. Özel sektörde görev yapmak içinse çalışmak istenilen yerin işe alım ilanları yakından takip edilip başvuru yapılmalı. Kaç yaşında hemşire olunur? 4 senelik lisans eğitimi tamamlandıktan sonra, ortalama 22-23 yaşlarında hemşire olmak mümkündür.

Erkek hemşire nasıl olunur? Kadın hemşire ile erkek hemşire arasında herhangi bir fark yoktur, bu yüzden sağlanması gereken şartlar da aynıdır.

Başhemşire Nasıl Olunur?

Başhemşire, resmi adıyla “Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü” normal hemşirelerin görevlerini layıkıyla yapmalarını sağlayan kişidir. Başhemşire olabilmek için cinsiyet ve ek eğitim şartı bulunmamakla beraber, başhemşirelerin alanlarındaki işleri kontrol etmeleri gerektiği için genelde alanında uzman, o alanda yüksek lisans yapmış hemşireler bu göreve seçilir. Bulundukları ünitedeki hemşire, ebe, diyetisyen, fizyoterapist, sosyal hizmet çalışanı gibi yardımcı sağlık elemanlarının tamamı Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün sorumluluğundadır.

Başhemşirenin görevleri şunlardır:

 • Bulundukları ünitedeki sağlık ekipmanlarının steril olarak kullanılması ve sayılarının düzenli olarak kontrolü
 • Kendi sorumluluğunda bulunan çalışanların verimlerini gözlemlemek, gerekli durumlarda müdahale ederek verimin artırılması için çalışmalar yapmak
 • Hastanede çalışan sağlık elemanlarının alanlarını, sayılarını ve görev vardiyalarını belirleyerek rapor halinde hastane yöneticilerine sunmak, onay alınmaması halinde gerekli değişiklikleri yapmak
 • Hastanede sunulan temizlik, yemek gibi hizmetlerin özel ihtiyaçları olan hastalara uygun olduğundan emin olmak
 • Devamlı olarak kullanılan ilaçlar ve serumların sayılarının denetlenmesi, yokluk halinin oluşmamasını sağlamak
 • Çalışanların tıbbi malzeme ve ekipmanları doğru kullandığından emin olmak, olası bir kural ihlalini yahut yanlış kullanımı derhal üstlerine bildirmek
 • Ameliyatlarda görev alacak yardımcı ekipleri oluşturmak ve ameliyat ekipmanlarının sayısını ve temizliğinin denetlenmesini sağlamak
 • Hastane yöneticisi tarafından yapılan görev dağılımı sırasında kendine verilen diğer görevler.

Yardımcı Hemşirenin Görevleri Nelerdir?

Hemşire yardımcılığı 2014 öncesinde var olan bir mevki değildi. Lisans mezunlarına istihdam sağlama amacıyla hemşireliğe lisans diploması şartı getirildiğinde hemşire olma umuduyla meslek lisesi ve ön lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin mağdur edilmemesi için hemşire yardımcılığı görevi getirildi. Resmi gazeteye göre yardımcı hemşirenin görevleri şunlardır:

 • Hastanın odasının düzenlenmesini sağlar, eğer devamlı alması gereken bir ilaç ya da kullanması gereken bir alet varsa hastanın odasında bulunduğuna emin olur
 • Doktorun uygun gördüğü tedavi kapsamında alınması gereken ilaçların dozlarını ve saatlerini takip ederek hastanın aldığına emin olur
 • Hasta kişisel bakımını yapamayacak durumdaysa yardımcı olur
 • Hastanın muayene ya da ameliyat öncesinde tıraş edilmesi ve gerekli ameliyat giysilerinin giyilmesine yardımcı olur
 • Kilo takibi yapılması gereken hastaların takibini yapar
 • Belirli bir beslenme şeklini takip etmesi gereken hastaların diyetlerine uygun beslendiklerinden emin olur
 • Tek başına hareket etmekte güçlük çeken hastaların yataklarında uygun pozisyona gelmelerine yardım eder
 • Başka bir hastane ya da kliniğe transfer edilen hastalara refakatçilik eder
 • İlgilendiği hastada olağan dışı bir değişikliklik olursa üstüne bildirir
 • Hastanın tedavi ve bakımında kullanılan tıbbi araç ve gereçlerin steril olduğuna emin olur.

Yardımcı Hemşire, Hemşire Olabilir Mi?

Yardımcı hemşirelik ve normal hemşirelik birbirinin devamı niteliğinde mevkiler olmadığı için yardımcı hemşirelerin bir şekilde terfi ederek normal hemşire olması mümkün değildir. Yardımcı hemşire olmak için en az lise mezunu olmak gerekirken normal hemşire olmak için en az lisans mezunu olmak gerekiyor. Yardımcı hemşire olan birisi görev süresince çeşitli sertifika programlarına, eğitimlere katılarak kendi görevleri çerçevesinde yükselebilir, terfi edebilir ancak normal hemşire olamaz.

Hemşirelik Maaşları Ne Kadar?

Özel sektörde hemşire maaşları genelde asgari ücret civarında olmakla birlikte çalışanlar tecrübeleri arttıkça yükselerek başhemşire vb. mevkilere gelebilirler, bu durumda maaşlar doğal olarak artar. Devlet kurumlarında ise sağlık personellerinin maaşları döner sermaye aracılığıyla da artabildiği için genelde asgari ücretin 300-500 TL üzerinde olur.

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM