İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Geçici Kimlik Kartı ile YGS LYS Girilebilir Mi?

OSYM başkanlığı YGS ve LYS sınavına girecek adaylar için yaptığı açıklamayla adayların 15 gün sure geçerli olmak şartıyla mevcut nüfus cüzdanları, geçerlilik süresi dolmuş olan pasaportları veya yeni kimlik eline geçene kadarki elinde bulunan geçici kimlik kartı ile sınava gerebileceklerdir. ÖSYM nin internet sitesinde de konuyla ilgili açıklamalara yer verilmiştir.

İçişleri Bakanlığı ile Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada da doğum, kayıp ve elinde bulunan kimlik kartının geçerlilik suresinin dolması sonucu mağdur durumda kalan bireyler için mevcut sıkıntılarının geçici olarak ta olsa giderilmesi için 15 gün süreyle geçerli olacak olan kimlik kartıyla sınavlara girebileceğini ancak böyle durumlarda adayların kimlik kartı edinme için sınav tarihinin sonunu beklememeleri konusunda uyardı ve bu konunun önemine işaret etti.

Yeni Kimlik Kartı  Başvuruda İstenen Belgeler Nelerdir?

İlk kez kimlik kartı başvurusu yapacaklar için; nüfus cüzdanı, askeri kimlik kartı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, avukat kimlik kartı,  bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır. Çipli TC kimlik kartı çıkartmak istediğiniz durumda  bulunduğunuz ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu almanız gerekmektedir. Randevu işlemlerini online olarak yapabildiğiniz gibi, 199 u arayarak telefon ile yapabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra size belirtilen tarih ve saatte ilgili birime giderek yeni kimlik kartınıza sahip olabilirsiniz.

Kimlik kartı başvurusu eğer ülke içindeyse randevu alınması gerekmektedir. Randevu işlemini tamamladıktan sonra aldığınız tarih ve saatte giderek yeni kimliğimizi alabilirsiniz. Yeni kimlik kartları hayatımıza çok kolaylıklar katacak olup, hem dayanıklılık olarak 10 yıl gibi bir ömrü vardır.

Aynı zamanda taklit edilme imkânı çok zor olmaktadır. Hayatımıza kattığı kolaylıklarla ve taşınabilmesi küçük olduğundan dolayı ceplerimizde ve cüzdanlarımızda ayrı bir yer ayırmamıza gerek kalmayacaktır. İlk olarak sağlık uygulamalarında kullanılacaktır. Reçeteler bile artık bu kimlik kartı sayesinde direkt olarak eczaneden gidilip alınabilecektir. Bu yeni kimlik kartları işlemleri hızlandıracağı gibi güvenilir olması ile de ön planda yer alacaktır.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.