İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

GİB Vergi Dairesi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey, belirli şartlar ve oranlar dahilinde devletin kendisinden talep ettiği vergiyi ödemekle yükümlüdür. Bu vergilerin ödenmemesi yasal bir suç kapsamındadır ve vadesi gelen vergi borçlarının ödenmemesi halinde gecikme bedeli ve faiz gibi yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlara rağmen de borç ödenmemeye devam ediyorsa haciz ya da hapis gibi işlemler söz konusu olabilir. Dolayısıyla vergi borçlarının zamanında ödenmesi, borçların sıkı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Bu sebeple internet üzerinden belirli aralıklarla vergi borcunuzu sorgulamanızda fayda var. Sorgulama işlemleri gibi ödeme işlemleri de internet üzerinden yapılabilir hale geldiğinden sorgulama sonucunda bir borcunuz çıkması halinde bu borcu vadesi gelmeden hızlı bir şekilde ödemeniz, ileride faiz ya da gecikme bedeli gibi ek yükümlülüklerle karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

Vergi Dairesi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vergi borcunuzu internet üzerinden hızlı bir şekilde sorgulamanız mümkündür. Bunun için e-devlet sistemi, İnteraktif ya da İnternet Vergi Dairesi seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

1. E-devlet sistemi ile borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından e-devlet sistemi aracılığıyla sağlanan hizmet ile vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

 • Bunun için ilk olarak bu bölümün en alt kısmında yer alan bağlantıya tıklayarak e-devlet sistemindeki vergi borcunu sorgulama sayfasını açın.

 • Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle karşınıza gelen sayfadaki “kimliğimi şimdi doğrula” yazısının yer aldığı mavi renkli kutucuğa tıklayın.

 • Giriş işlemini gerçekleştirmek için karşınıza gelen sayfadaki ilk boşluğa T.C. kimlik numaranızı, ikinci boşluğa ise e-devlet parolanızı yazıp “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer henüz bir e-devlet parolası edinmediyseniz mesai saatleri içerisinde size yakın konumda yer alan herhangi bir PTT şubesine gidip yetkili personele kimlik kartınızı göstermek şartıyla içerisinde e-devlet parolanızın yazılı olduğu zarfı satın alabilirsiniz.
 • Şifrenizi unutmanız durumunda ise “şifremi unuttum” yazısına tıkladıktan sonra güvenlik amaçlı sizden talep edilen kimlik bilgilerinizi, bir yakınınıza ait T.C. kimlik numarasını girmeniz ve daha sonra sistemde kayıtlı olan cep telefonu numaranıza gönderilen kısa mesajda yer alan güvenlik kodunu ilgili boşluğa yazmanız gerekir. Eğer sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız bulunmuyorsa bu durumda şifre yenileme işlemini gerçekleştirmeniz mümkün olmayacaktır. Dolayısıyla yeni bir e-devlet parolası temin edebilmek için tekrar bir PTT şubesine giderek yeni bir zarf satın almanız gerekir.
 • E-devlet parolasına alternatif yöntemlerden biriyle de sisteme giriş yapmak mümkündür. Giriş ekranında üst bölümde yer alan internet bankacılığı, elektronik imza, mobil imza ya da T.C. kimlik kartı seçeneklerinden herhangi birine tıklayarak ilgili aşamaları takip edip sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan bilgiler kapsamında karşınıza iki ayrı başlıktan oluşan bir sayfa çıkacaktır. Sayfa otomatik olarak güncel borçların yer aldığı bölümü karşınıza getirecektir. Eğer toplam borçları görmek istiyorsanız “toplam borçlar” yazısına tıklamanız gerekir.
 • Eğer herhangi bir vergi borcunuz bulunmuyorsa yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz “borç bilgisi bulunamamıştır” yazısını görürsünüz. Diğer taraftan bir borcunuzun olması halinde bu sayfada borçlara ilişkin tüm detayları görüntüleyebilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden vergi dairesi kapsamındaki borçları sorgulamak için TIKLAYINIZ

2. İnternet Vergi Dairesi borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde yer alan İnternet Vergi Dairesi kapsamındaki borçları sorgulamak için de internet üzerinden ücretsiz ve hızlı bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Borç sorgulama işlemlerine başlamak için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayıp İnternet Vergi Dairesinin resmi web sayfasını açın.

 • Sayfayı aşağıya kaydırarak “kullanıcı girişi” ya da “e-devlet yöntemi ile giriş” seçeneklerinden birine tıklayın ve sizden istenen bilgileri girdikten sonra sisteme giriş yapın.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra harç sorgulama, taşıt vergi ya da ceza borcu sorgulama, yapılandırılmış vergi borcu sorgulama, genel borç sorgulama, tahakkuk ya da tecil fiş numarası ile borç sorgulama gibi pek çok işlemi gerçekleştirmek mümkündür.
 • Sorgulama işlemini yapabilmek için hangi alanda sorgulama yapmak istiyorsanız o alanla ilgili butona tıklayarak işlemlerinizi yapabilir ve borcunuzu yine bu sistem üzerinden ödeyebilirsiniz.
 • Borç sorgulama işlemi sonrasında bir borçla karşılaşmanız halinde sayfada yer alan ödeme butonuna tıklayarak kredi kartı, sanal kart ya da banka kartınız ile online olarak ödeme işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

İnternet Vergi Dairesi üzerinden borç sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ

3. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden borç sorgulama işlemi nasıl yapılır?

 • İVD aracılığıyla sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilk olarak bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Siteyi açtıktan sonra sol taraftaki “kullanıcı girişi” bölümüne T.C. kimlik numarası, vergi numarası ya da kullanıcı kodu seçeneklerinden birini girip alttaki şifre alanını doldurun ve “Vergi Dairesine Giriş” yazısının yer aldığı butona tıklayın.
 • Eğer sisteme henüz kayıt olmadıysanız “kayıt ol” butonuna tıklayarak yeni bir kullanıcı kaydı oluşturarak bu kayıt bilgileri ile sisteme giriş sağlayabilirsiniz.
 • Dilerseniz “e-devlet şifresi ile giriş” butonunu kullanarak bir üst maddede anlatılan yeni kayıt açma işlemine gerek kalmaksızın sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptığınız zaman doğrudan karşınıza vadesi geçmiş borçlarınızın yer aldığı bir ekran gelecektir. Bunun hemen altında vadesi henüz geçmemiş borçlarınızı da görebilirsiniz.
 • Dilerseniz burada çıkan borçları gece 22:00-02:00 saatleri arası haricinde online ödeme yoluyla ödeyebilirsiniz.
 • Ayrıca sol menüde yer alan “sorgulamalar” bölümünü kullanarak sistem aracılığıyla diğer sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir, bu butonun hemen altında yer alan “yapılandırma başvuru sonuç” butonu ile vergi borcu yapılandırma başvurularına ilişkin durumu öğrenebilirsiniz.

İVD aracılığıyla borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için TIKLAYINIZ!

Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Nakil vasıtalarına ilişkin borçlar MTV ödemelerinin yapılmaması halinde oluşur. Dolayısıyla bu sorgulamaları gerçekleştirmek için MTV borç sorgulaması yapmak gerekir.

 • Sorgulama yapmak için öncelikle bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayın.

 • Sol tarafta yer alan menüden “MTV ve trafik para cezası ödeme” yazısının yer aldığı ilk sıradaki butona tıklayın.

 • Karşınıza çıkan sorgulama ekranındaki boşluklardan ilk sırada olana T.C. kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı, ikinci sırada olana ise plaka kodunu yazın.
 • Özel plaka durumunu seçtikten sonra güvenlik kodunu doğru bir şekilde girip en altta yer alan “sorgula” butonuna tıklayınız.
 • Bu işlemin sonunda motorlu taşıtlar vergisine ilişkin tüm borçları görebilirsiniz.

Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine borcunuz olup olmadığını sorgulamak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Randevu ve Gerekli Evraklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.