İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Doğum Parası Nasıl Alınır? Gerekli Evraklar Neler?

Devlet tarafından nüfusun gençleştirilmesini teşvik etmek amacıyla başlatılan uygulamalardan birisi olan doğum parası, gerekli başvuru şartlarının yerine getirilmesinin ardından vatandaşlara dağıtılan sosyal yardımlardan birisidir. Anne ve baba adaylarına, dünyaya bir çocuk getirirken daha az maddi kaygı gütmelerini mümkün kılmak amacıyla bir sosyal devlet politikası olarak karşımıza çıkan doğum parası, çocuk sayısına göre farklı miktarlarda verilebiliyor.

Çocuk Parası Nasıl Alabilirim?

Doğum parası başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi doğum yapan kadının ya da eşinin SSK ya da BAĞ-KUR kapsamında SGK’lı olması ve en az 120 günlük primlerinin ödenmiş olmasıdır.

Doğum yardımı ya da başka bir ifadeyle süt parası almak için:

 • Türk vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak gerekir.
 • Anne ya da babadan en az birinin Türk vatandaşı olması da doğum yardımından yararlanmak için yeterlidir. Yani iki ebeveynin birden Türk vatandaşı olmaması, doğum yardımı almanın önünde bir engeldir.

Doğum parası yardımı için başvurular:

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının il müdürlüklerine bağlı olarak hizmet veren Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine yapılabileceği gibi ilçelerde ise kaymakamlık binalarının içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor.
 • Yurt dışında yaşayanlar ise başvurularını büyükelçiliklere ya da konsolosluklara yapabilirler.

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum yardımı için:

 • Başvuru yapmadan önce çocuk için KPS’ye, yani Kimlik Paylaşım Sistemi’ne, çocuğun nüfus kayıt işlemi gerçekleştirilmeli ve kimliği çıkartılmış olmalıdır.
 • Daha sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” adı verilen dilekçenin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanması sonrasında istenmesi halinde bizzat elden ilgili kuruma teslim edilmesi, arzu edilmesi halinde posta ya da kargo yoluyla gönderilmesi gerekir.

Ayrıca doğum yardımı için:

 • 15 Mayıs 2015 tarihinde ve sonrasında doğan çocuklar için başvuru yapılabiliyor.
 • Başka bir deyişle bu tarihten önce doğan çocuklar için herhangi bir şekilde doğum parası yardımı alınamıyor.

Çalışmayan Eş İçin Doğum Parası Nasıl Alınır?

Eşi çalışmayan kişiler ise “Çalışmayan anne ya da baba için süt parası nasıl alınır?” şeklinde bir endişeye sahip. Çalışmayan eş için de doğum parası almak mümkündür. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eşlerden herhangi birisinin sigortalı bir şekilde çalışıyor olması ve geçmişte en azından 120 günlük, yani dört aylık sigorta primlerinin ödenmiş olması yeterlidir.

Şu an kanun kapsamında iki eşin de çalışmıyor olması bu yardımın kapsamı dahilinde değildir ama ihtiyaç olması halinde belediyelere ve ilgili bakanlıklara başvuru yapıldığında yetkililerin durumu gözden geçirmesi sağlanabilir.

İmam Nikahlı Olanlar Doğum Yardımı Alabilir mi?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Sosyal Yardım Hattı sayfasında yer alan duyuruya göre:

 • Doğum parası yardımında resmi nikah şartı aranmaz.
 • Bununla beraber Kimlik Paylaşım Sistemi’nde yer alan kaydın esas alınmasıyla birlikte doğum yardımı başvurusu değerlendirmeye alınır.

Hamile Olanlar Doğum Parası Yardımı İçin Başvuru Yapabilir mi?

Doğum gerçekleşmeden önce başvuru yapılması mümkün değildir. Hamileliğin son günleri yaşanıyor olsa bile doğumun gerçekleşmesi ile başvuru yapılabilir.

Doğum Yardımı İçin Kaç Para Ödeniyor?

Süt parası ya da çocuk parası olarak da bilinen doğum yardımı parası için başvuru yapan ailelere:

 • İlk çocukları adına 300 Türk Lirası,
 • İkinci çocukları adına 400 Türk Lirası,
 • Üçüncü ve sonraki çocukları adına ise 600 Türk Lirası tutarında tek sefere mahsus olmak kaydıyla doğum yardımı ödemesi gerçekleştirilir.

Örnek vermek gerekirse:

 • İki tane çocuğu olan bir aile, bu iki çocuğu için bir doğum yardımı almamış olsa da doğacak bir sonraki çocukları üçüncü çocuk olarak değerlendirilecek ve 600 Türk Lirası tutarında destek alabilecektir. Ya da bir çocuğu olan bir aile ikiz bebeklerinin olması halinde bu bebeklerden birisi ikinci, diğeri üçüncü çocuk sayılacak ve 400 + 600 TL’den toplam 1000 Türk Lirası doğum yardımı alacaktır.

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum parası yardımına ilişkin ödemeler, yapılan başvurunun DYS’ye, yani Doğum Yardımı Sistemi’ne girilmesini takip eden ayın son haftası yapılmaya başlanır. Her ayın son haftası ödemeleri gerçekleştirilen doğum paraları PTT şubelerinden alınır.

Bir önceki yazımız olan Plakadan İsim Sorgulama - Plakadan Araç Sahibi Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Arabanın Plakasından Kime Ait Olduğunu Öğrenmek, Plakadan Araç Sahibinin Adını Soyadını Bulmak ve Plakadan Araç Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.