İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kasım 2018 Enflasyon Farkına Göre Memur ve Emekli Zammı Ne Kadar Olacak?

Enflasyon oranında yaşanan artışa bağlı olarak memur maaşları ve emekli zam oranlarında da yüksek beklentiler söz konusu. Kasım ayında enflasyon oranında yaşanan yüzde 1,44’lik düşüşe rağmen genel itibarıyla yüksek olan rakam, zam beklentilerini de yüksek tutuyor. 2019 yılının ilk ayı itibarıyla zamlı maaşlarına kavuşacak memur ve emekli kesimi için şimdiden zam oranları tahminleri yapılmaya başlandı. Genel kanı yüksek zam yönünde.

Enflasyona Uygun Zam Beklentisi

2018 yılı içerisinde oluşan yüksek enflasyon rakamları yüksek zam beklentilerini de beraberinde getiriyor. Özellikle TL’de yaşanan değer kaybı alım gücünü düşürürken geçim şartları da zorlaştı. Memur sendikaları ve hükumet arasında yapılan sözleşmeye göre zamma enflasyon farkının da eklenmesi gerekiyor. Bu durumda Ocak zammının enflasyon rakamları doğrultusunda hatırı sayılır bir rakam olması bekleniyor.

TÜİK Açıklaması Bekleniyor

Zammın netleşmesi için yıl sonu enflasyon verilerinin açıklanması beklenirken genel tabloda yüksek seyreden enflasyon rakamları zam açısından bir umut kaynağı oldu. Beklenen yıl sonu enflasyon rakamı yüzde 20,8 civarında. Ancak farklı görüşler bu rakamın üst sınırının daha fazla olacağı yönünde. Yine de TÜİK tarafından yapılan resmi açıklama göz önünde bulundurularak zam oranları belirlenecek.

Enflasyon farkının maaşlara yansıtılabilmesi için 2018 yılının ikinci yarısında gerekli olan, yüzde 3,5 artış yaşandı. 4 aylık enflasyon oranının yüzde 12,26 olması ile birlikte memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı hakkı yüzde 8,76’ya ulaştı. Böylece ocak zammı ile birlikte maaşlara bu enflasyon farkı da yansıtılacak.

Net rakamların oluşması için aralık ayı verileri de bekleniyor. Ancak Kasım ayında düşmeye başlayan enflasyon oranı Aralık ayı için de umut oldu. Bu ay sonunda da rakamlarda aşağıya doğru bir seyir beklentisi var. Yine de yıllık bazda düşünüldüğünde yüksek çıkan enflasyon rakamı maaşlarda yüksek artış olacağı yönünde görüşlerin de oluşmasını sağladı.

SSK ve BAĞ-KUR Emeklileri İçin de Beklenti Yüksek

Memur ve memur emeklilerinin durumlarının yanında SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de yıl sonu yaklaşırken kendilerine yapılacak zam miktarı açıklamasını beklemeye başladılar. 2018 sonunda yüzde 23,5 civarında olması beklenen enflasyon rakamları ile orantılı bir şekilde zam yapılırsa, zamlar yüzde 13,00 civarında olacak. Bu veri şimdilik Merkez Bankası tahminlerine göre oluşturulmuş durumda. Net zammın belli olması için yıl sonu enflasyon rakamlarının belli olması gerekiyor. Ancak enflasyonun yıl içerisindeki yüksek seyri zam oranlarının yüksek olacağı yönünde bir izlenim çiziyor.

Bu zam oranlarına göre şu anda ödenen en düşük emekli  maaşı bin 21 lira 39 kuruş, bin 130 lira 17 kuruşa çıkacak. Memur ve memur emeklileri ile SGK, BAĞ-KUR emeklilerinin zam hesaplamaları farklı bir şekilde yapılıyor. Net rakamların belli olması için 3 Ocak tarihi bekleniyor. Yılbaşından hemen sonra TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri doğrultusunda zam oranları da kesinleşecek. Yeni yıl içerisinde düşük maaş alan SGK ve BAĞ-KUR emeklilerine maaş düzenlemesi yapılması da gündemde olan maddelerden biri.

Bir önceki yazımız olan Zootekni Nedir ve Ne İş Yapar? Zooteknist Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.