İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

MEB LGS Örnek Soru Kitapçığı Yayımladı! LGS 7. Örnek Soru Kitapçığı İndir

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gerçekleştirilecek olan Lise Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava dair 7’nci örnek soru kitapçığı yayımlandı. Yeni sınav sistemine yönelik yayımlanan kitapçığın kapsamı, derslerin dağılımı ve soru sayıları sınava girecek adaylar için oldukça merak konusu. Sınav sisteminin değişmesiyle beraber bazı detaylar öğrenciler ve veliler tarafından araştırılıyor. Peki LGS kapsamı nedir? LGS örnek soru kitapçığında yer alan dersler nelerdir? LGS kitapçığında derslere göre soru dağılımı nasıl düzenlenmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 1 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılacak merkezi sınava dair 7’nci örnek soru kitapçığı yayınlandı. Aynı kurum ayrıca 2018 Ekim, Kasım, Aralık; 2019 Ocak, Şubat, Mart aylarında da örnek soru kitapçılarını adaylarla paylaşmıştı.

2019 Lise Geçiş Sistemi Örnek Soru Kitapçığının Kapsamı Nedir?  

MEB aracılığıyla yayınlanan LGS örnek soru kitapçığı, sayısal ve sözel olmak üzere iki kısımdan oluşur. Kitapçıkta sayısal testte 20, sözel testte 25 olarak toplamda 45 soruya yer verildi.

  • Sayısal bölüme ait kısımda, 10 Matematik ve 10 Fen Bilimleri derslerine dair örnek sorular bulunur.
  • Sözel bölüme ait kısımda, 10 Türkçe, 5 T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 5 İngilizce derslerine dair örnek sorular bulunur.

Örnek sayısal sorularını indirmek için TIKLAYINIZ!

Örnek sözel sorularını indirmek için TIKLAYINIZ!

Lise Geçiş Sistemi Örnek Soru Kitapçığının Soru Dağılımı Nasıldır?

LGS sınavında 8. Sınıf müfredatında bulunan ders kitapları konularından öğrencilere sorular hazırlanmıştır. Sınavda yer verilen Matematik, Türkçe, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü, Ahlak Bilgisi ve İngilizce derslerinin konu dağılımı MEB tarafından belirtilmiştir:

  • Türkçe konuları: Anlam Bilgisi, Yazım ve Noktalama ve Dil Bilgisi
  • Matematik konuları: Çarpanlar ve Katlar, Üslü İfadeler, Kareköklü İfadeler, Basit Olayların Olma Olasılığı, Üçgenler, Dönüşüm Geometrisi, Cebirsel İfadeler ve Özdeşlik, Eşlik ve Benzerlik, Doğrusal Denklem, Denklem Sistemleri, Eşitsizlik, Geometrik Cisimler, Veri Analiz
  • Fen Bilimleri konuları: Mevsimler ve İklim/ Dünya ve Evren, DNA ve Genetik Kod/ Canlılar ve Yaşam
  • C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük konuları: Bir Kahraman Doğuyor, Milli Uyanış/ Bağımsızlık Yolunda Atılan Adımlar, Milli Bir Destan, Atatürkçülük ve Çağdaşlaşan Türkiye, Demokratikleşme Çabaları, Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası, Atatürk’ün Ölümü ve Sonrası
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi konuları: Kader İnancı, Zekat ve Sadaka, Din ve Hayat, Hz. Muhammed’in Örnekliği, Kur’an-ı Kerim ve Özellikleri
  • İngilizce Konuları: Friendship, Teen Life, Cooking, Communication, The Internet, Adventures, Tourism, Chores, Science, Natural Forces

Bir önceki yazımız olan 2019 - 2020 Lise ve Ortaokul Devamsızlık Hakkı - Sınırı Kaç Gün? başlıklı makalemizde 11 Gün Devamsızlığım Olursa Sınıfta Kalır Mıyım?, Lise Özürsüz Devamsızlık Hakkı 2018 ve Raporlu Devamsızlık Kaç Gün Lise 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.