İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu Başvuru Koşulları Askeri Öğrenci Alımı 2017

Merhaba Sayın Okurlarımız. Önceden sadece Kara Harp Okulu olan ve yeni düzenleme ile Milli Savunma Üniversitesi Kara Harp Okulu olan askeri üniversite, çok sayıda öğrencinin özellikle subay olmak isteyenlerin hayalini kurduğu askeri bir eğitim kurumudur. Dolayısıyla subay olmak isteyen subay aday adaylarının ise başvurulara olan ilgisi oldukça fazladır. KHO öğrenci alımı 2017 başvuruları için öncelikli olarak Kara Harp Okulu tarafından yayınlanmış olan başvuru kılavuzunu okumak gereklidir.

Harp Okulları ve Meslek Yüksek Okullarının başvuru kılavuzlarının yayınlanması ve okullara başvuruların alınması 19 Nisan – 25 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. KHO’da; Piyade, Tank, Topçu, Hava Savunma, Kara Havacılık, İstihkâm, Muhabere, Ulaştırma, İkmal, Bakım, Personel, Maliye, Harita ve Jandarma sınıflarından subay yetiştirilmektedir. Uçucu olmaya istekli öğrencilere, gerekli şartları taşıdığı takdirde helikopter ve uçak pilotu olma imkânı sunulmaktadır. Her yıl, KHO’dan mezun olan Harbiyelilerin yaklaşık %25’i pilot olarak yetiştirilmek maksadıyla Kara Havacılık sınıfına ayrılmaktadır.

Harbiyelilere sevk ve idare edebilme yeteneği kazandırmak, çeşitli sınıf ve silahların taktik kullanılması ile muharebe sahası sistemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak maksadıyla, akademik program boyunca haftada bir gün öğleden sonra askerî eğitim icra edilmektedir.

Yaz döneminde ise İzmir Menteş’te, 6 hafta süreli eğitim verilmekte, Afyon ve Çanakkale başta olmak üzere Harp Tarihi gezileri düzenlenerek donanımlı birer subay olmaları sağlanmaktadır. Harbiye’de akademik ve askerî eğitimlerin yanısıra beden eğitimi ve spor dallarında eğitim verilmektedir.

Harbiyeliler, her hafta Cuma akşamı, Cumartesi ve Pazar günleri sivil kıyafet ile şehir içi izne çıkabilmektedir. Ailesi Ankara’da ikamet eden Harbiyeliler, Cuma akşamından Pazar akşamına kadar evci iznine (ailesinin yanına yatılı izin) gönderilmektedirler. İzne çıkan Harbiyeliler, Ankara Kızılay’da bulunan öğrenci lokalinden istifade edebilmektedir.

Okul yerleşkesi içinde bulunan 13 Mart Sitesinde; kafeterya, pastane, market, kuruyemiş ve kitap satış reyonlarında Harbiyelilere hizmet sunulmaktadır. Kütüphane zengin kitaplığı yanında, ulusal ve uluslararası elektronik veri tabanına ulaşabilecekleri internet imkânına da sahiptir.

BAŞVURU ŞEKLİ VE YERİ

Başvuru koşulları bayan ve erkek adaylar için aynıdır. Başvuru koşullarını sağlayan adaylar, 04 Nisan- 15 Mayıs 2017 tarihleri arasında www.msb.gov.tr İnternet adresinden başvurularını yapacaklardır. Belirtilen internet sitesi üzerinden başvuru yapmayan adaylar seçim aşamalarına çağrılmayacaktır.

Başvuruda bulunan adaylar YGS-1, YGS-2, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan en yüksek olanı esas alınarak sıralanacak, ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak “Seçim Aşamaları Çağrı Puanı” veya “Baraj Puan” belirlenecektir.

Kara Harp Okulu Komutanlığında icra edilecek İkinci Seçim Aşaması Sınavlarında başarılı olan adaylar, seçim aşamalarında aldıkları puanlara ve 2017 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucuna göre sıralanacaktır. (Lisans Yerleştirme Sınavında MF ve TM puan türlerinin en yükseği esas alınacaktır.) Sıralama neticesinde kontenjana giren adaylar, sevk edildikleri hastaneden “Askerî Öğrenci Olur” raporu alacaklardır.

2017 ÖSYS Kılavuzu’nda belirtilen Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) taban puanını geçemeyen adaylar sıralamaya girmeye hak kazanamayacaklardır. (Değerlendirme, asil ve yedek adayların tespit edilmesi ile ilgili detaylı bilgi 04 Nisan-15 Mayıs 2017 tarihleri arasında www.msb.gov.tr ve www.kho.edu.tr internet adresinde yayımlanacak başvuru kılavuzunda belirtilecektir.)

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.