İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Okul Birinciliği Kontenjanı Olan Üniversiteler 2018

Bir çok öğrenci okul hayatı boyunca yüksek not almak için yoğun çaba gösterir. İlkokul ve ortaokulda alınan yüksek diploma notları liseye girişte önemli bir rol oynar iken lisede derslerden alınan yüksek notlar ise liseden mezun olduğunuzda verilen diploma notuna yansımaktadır. Diploma notu da üniversite sınavlarından alınan sonuçlara ek puan olarak eklendiği için yüksek puanlı ve iyi bir bölümde okumak isteyen öğrenciler için büyük önem arz etmektedir.

Dolayısıyla lise eğitimi boyunca diploma notu yüksek olan öğrencilerin üniversite sınavı sonuçlarına okul puanı neticesinde daha fazla puan eklenmektedir. Ayrıca bazı üniversitelerde çeşitli bölümler için okul birinciliği kontenjanı bulunmaktadır. Bu kontenjan doğrultusunda bölümün diğer öğrencilerine göre okul birinciliği avantajı sayesinde daha düşük bir puanla o okulun bölümüne girmek de mümkün olmaktadır.

Okul birincisi iseniz öncelikli olarak bir önceki yılın yani 2017 yılının okul birincisi kontenjanı olan üniversitelere bakınız. Aşağı yukarı taban ve tavan puanları geçmiş yıllara göre yakın olacağı için tercihlerinizi de o yönde kullanmanız daha doğru olacaktır.

OKUL BİRİNCİLİĞİ KONTENJANI 2018

ÖSYM tarafından yayınlanmış olan okul birinciliği kontenjanına BURADAN ulaşabilirsiniz. Genellikle üniversitelerin bölümlerindeki okul birinciliği kontenjanı bir, iki ya da üç ile sınırlıdır. Bu yüzden tercih yaparken sizden başkalarının da okul birinciliği kontenjanını kullanabileceğini unutmayınız.

Çünkü ülkemizde çok sayıda okul bulunmaktadır ve her okuldan bir insan okul birincisi olarak mezun olmaktadır. Yani okul birincileri, okul birinciliği kontenjanı 2018 için tercih yapar iken aynı bölüme başka okul birincilerinin de tercih yapabileceğini bu doğrultuda puanları yetse bile rakiplerinin daha yüksek puana sahip olması durumunda istedikleri tercihlerin gelemeyebileceğini de göz önünde bulundurmalıdırlar.

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa Geçiş Şartları 2018 başlıklı makalemizde Uzman Çavuş Astsubay Olabilir Mi? ve Uzman Çavuşlar için Astsubaylık Sınavı 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.