İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Zara’da Çalışmak: Maaşları, Şartları ve Diğer Tüm Detaylar

Değişen çağın, gelişen ve ilerleyen teknolojinin bir sonucu olarak hazır giyim ve tüketim sektörünün hızla büyüyerek gelişmesi, bu alanlarda çalışan istihdamının da artmasına neden oldu. Son yıllarda, ülkemizde bulunan alışveriş merkezi sayısının artışıyla birlikte Türkiye pazarına giren yabancı marka sayısı da arttı. Modaya yön veren markaları bir araya getiren İspanya merkezli Inditex Grup markalarının hayatımıza girişi de bu şekilde oldu. Dünyanın en büyük moda perakendecisi olarak kabul edilen ve 86 ülkenin pazarında toplamda 6009 mağazası olan Inditex Grup; Bershka, Zara, Strativarius, Massimo Dutti, Pull & Bear, Zara Home, Uterque ve Oysho markalarını içinde barındırıyor. Bu grubun içinde yer alan her bir markanın hedef kitlesi ve ürün skalası birbirinden farklı. Bunun yanı sıra bu markaların hepsinde işe alım süreci Inditex Grup İnsan Kaynakları tarafından yapılsa da İnditex maaşları ve çalışma koşulları birbirinden farklıdır. Özellikle Zara ve Zara Home mağazası, günümüzde birçok kişinin çalışmak istediği mağazalar arasındadır.

Zara Çalışma Şartları Nasıl?

Ürün kalitesi ve şık modelleriyle birçok kesim tarafından beğeniyle tercih edilen Zara, Inditex Grup altında yer alan İspanya merkezli bir şirkettir. Zara, dünyanın en büyük 3 hazır giyim şirketinden biri olarak kabul edilir. Part time ve tam zamanlı olarak iki farklı işe alım şekli olan Zara’nın genel koşulları şu şekildedir:

 • Hazır giyim sektöründe yer alan birçok markada olduğu gibi Zara’da da tam zamanlı olarak çalışan bir personelin haftalık 45 saatlik çalışma süresini tamamlaması zorunludur.
 • Zara part time çalışma saatleri ise haftalık 30 saat olarak belirlenmiştir. Bu sürecin nasıl tamamlanacağı çalışanın inisiyatifine bırakılmıştır. Yani bu süre 6 güne yayılabileceği gibi 4 günde de tamamlanabilir, bu sebepten izin günlerinin arttırılıp kısaltılması çalışanların isteğine bağlıdır.
 • Bunun yanı sıra, birinci yıllarının sonunda tüm Zara çalışanları 14 günlük yıllık izin hakkı elde ederler.
 • Personellerin sabahçı ve akşamcı olmak üzere dönüşümlü vardiya sistemi ile çalıştıkları Zara firmasında yöneticiler tarafından belirlenen kurala göre, izinlerin hafta sonu alışveriş merkezlerinde yaşanan yoğunluk sebebiyle hafta içinde kullanılmasına izin verilir.
 • Zara mağazalarının çalışma saatleri sabah 10.30 ve akşam 22.30 olarak belirlenmiştir.
 • Ülkemizde dini bayramlarda ve bazı önemli günlerde bu saatlerde çeşitli değişikler yapılabilir ve mağazada çalışan personellerin çalışma saatleri uzayabilir.
 • Bunun yanı sıra, çok yoğun bir çalışma temposuna sahip Zara firmasında çalışanlar bazen farklı pozisyonlara ait işleri de yapmak zorunda kalabilirler. Örneğin opsiyonel olarak bir kasiyer boş vakitlerinde reyonda satış danışmanı olarak çalışabilir.
 • Çalışma saatleri genel olarak net olsa da bazı durumlarda birtakım sarkmalar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda çalışanlar mağaza yöneticilerine aylık mesailerini bildirerek bu mesailerin ücretlerini isteyebilirler.
 • Zara personel kıyafetleri de belli bir standarda uygun olarak belirlenmiştir. Hangi bölgede olursa olsun tüm Zara çalışanları, çalışma saatleri sırasında firma tarafından belirlenen ve Zara imzası taşıyan kıyafetleri giymek zorundadırlar.
 • Zara’da çalışan tüm personellerden şık ve temiz bir görünüme sahip olmaları ve mağazaya gelen müşterilere karşı her türlü durumda nazik ve kibar davranmaları istenir. İşe alım süreçlerinde gerçekleştirilen mülakatlarda da en çok buna dikkat edilir.

Zara İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zara markası bünyesinde kariyer fırsatı elde etmek için, Zara mağazalarından edindiğiniz iş başvuru formunu doldurarak ya da Inditex Grup resmi internet sitesi üzerinde yer alan ilanlar ile Zara firmasına başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvuruları mağazalara giderek yapabileceğiniz gibi ilan verilmesi halinde kariyer siteleri üzerindeki başvuru formları aracılığıyla da yapabilirsiniz.

İşe alım sürecinde ilk olarak yapmış olduğunuz başvuru, Inditex Grup İnsan Kaynakları tarafından oldukça detaylı biçimde incelenir. Sonrasında, göndermiş olduğu CV ve yapmış olduğu başvuru olumlu değerlendirilen adaylar, İnsan Kaynakları departmanı tarafından grup mülakatına çağrılır. Bu mülakat sırasında Zara’ya başvuru yapmış olan diğer adaylar da aynı yerde bulunur.

Grup mülakatı bir çeşit ön eleme sürecidir ve bu ön elemeyi başarılı bir şekilde tamamlarsanız, bireysel mülakatlara çağrılırsınız. Bu mülakatlarda sizden başvurduğunuz pozisyona dair ve mağaza ortamında başınıza gelebilecek olaylara dair sorulan soruları yanıtlamanız beklenir. Eğer insan kaynakları müdürü, bölge müdürü ve mağaza müdürünün de bulunduğu birebir mülakat aşamasını da başarılı bir şekilde tamamlarsanız tam zamanlı ya da yarı zamanlı Zara çalışanı olarak işe başlayabilirsiniz.

Zara Maaşları Nasıldır?

 • Zara çalışan maaşları konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, Zara firmasında tam zamanlı olarak işe yeni başlayan bir kişi ilk etapta asgari ücret seviyesinde maaş alsa da primler ile bu ücret daha iyi seviyelere yükselebilir.
 • Yarı zamanlı olarak haftalık 30 saatlik çalışma süresini dolduranların Zara part time maaşı ise primler ve yemek ödemesi ile birlikte asgari ücrete yakın bir seviyeye ulaşabilir.
 • Zara mağaza müdürü maaşları güncel hesaplamayla ortalama 6.500-7.500 Türk Lirasının bandındadır.
 • Zara kasiyer maaşları ve Zara satış danışmanı maaşları ise ilk etapta asgari ücrete göre hesaplanırken bu rakam zamanla artar.
 • Zara depo personeli maaşları 2500-3000 Türk Lirası arasındayken bu rakam aylık primler ve tecrübe süresi ile birlikte artış gösterebilir.

Mağaza tarafından hedeflenen aylık satış kazancına ulaşılması durumunda, mağaza çalışanları aldıkları maaşın neredeyse %20’si oranında prim alırlar. Zara prim sistemine göre, tam zamanlı olarak çalışan personellerin yanı sıra yarı zamanlı olarak çalışan elemanlar da ay sonunda prim alma hakkına sahiptir.

Ayrıca aylık maaş ve prim sisteminin yanı sıra, çalışan personele çalışmaya başlamalarının ikinci ayı itibariyle her ay yemek kartı verilir. Verilen yemek ücreti çalışanların banka hesaplarına yatmaz, kartlarına yatırılır. Bu kartlarla market alışverişi yapılmasının yanı sıra alışveriş merkezlerinde yer alan birçok restoranda yemek ödemeleri yapılabilir. Böylece; maaş, sigorta, yemek kartı ve prim ile birlikte Zara çalışanlarının aldıkları net maaş rakamına ulaşılabilir. Zara saatlik ücret hesaplaması ise aylık alınan net maaşın çalışılan saate bölünmesi ile hesaplanabilir. Bu miktarları alabilmek için gösterilen performans çok önemli olsa da sağladığı avantajlardan ve özellikle prim sisteminden dolayı Zara’da çalışmak birçok kişinin istediği bir durumdur.

Revaçta Olan Diğer Bir İşveren: A101 Çalışma Şartları ve Maaşları

Bir önceki yazımız olan 2020 Yılı Zamlı Zabıt Katibi Maaşları başlıklı makalemizde Katip Zabıtları Ne Kadar Maaş Alıyor?, Üniversite Mezunu Zabıt Katibi Maaşları ve Yeni Başlayan Zabıt Katibi Maaşı 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  Üyelik iptali istiyorum lütfen halledin devamli sorun yasiyorum