İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Otel Resepsiyonist Maaşları Ne Kadar?

Turizm işletmeciliği ve otelcilik ile ilgili meslekler her zaman popüler. Ülkemizin turistik bir coğrafyada olduğunu düşünürsek elbette bu durumda şaşılacak bir şey olmadığını anlayabiliriz. 3 tarafı denizlerle çevrili cennet vatanımız hem yerli hem de yabancu turistler için ideal. İşte bu durum da gençleri turizm ve otelcilik alanlarına yöneltiyor, otellerde çalışmak isteyenlerin heveslerini artırıyor. Biz de bunlardan yola çıkarak sizler için otellerin olmazsa olmaz personelleri arasında yer alan resepsiyonistler hakkında detaylı bir bilgi hazırladık. Resepsiyonist nedir, görevleri nelerdir? Resepsiyonist ne kadar maaş alır? gibi soruların yanıtlarını sizler için bir araya getirdik. Siz de turizm işletmeciliği maaşları hakkında bilgi sahibi olmak ve meslekleri daha yakından tanımak istiyorsanız, bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Otelde Resepsiyonist Ne İş Yapar?

Küçük büyük her otelde mutlaka karşılaşacağınız resepsiyon görevlileri otelin yüzü gibidir. Çünkü içeriye girdiğinizde ilk o kişiyi görür ve ilk kez onunla iletişime geçersiniz. Bu nedenle resepsiyon görevlileri oldukça önemli bir işe sahiptir diyebiliriz. 

Resepsiyon görevlileri genellikle turizm alanında eğitim alan kişiler arasından seçilir. Ama güler yüzlü ve düzgün diksiyonlu birçok kişi bu işi yapabilir. Önemli olan görüşme esnasında bu işi yapmaya uygun olduğunuzun işverene hissettirmenizdir. 

Resepsiyon görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Otele gelen müşterileri ve ziyaretçileri karşılamak.
 • Kişileri ziyaret sebebine uygun olarak yönlendirmek.
 • Konaklayacak kişilere odaları, konferansa gelen kişilere programları hakkında bilgi vermek.
 • Gelen ziyaretçilerin kaydını tutmak.
 • Gelen çağrıları cevaplamak ve ilgili birimlere yönlendirmek.
 • Konuklardan gelen özel taleplere yanıt vermek.
 • İlgili belgeleri düzenlemek ve arşivlemek.
 • Müşterilerin sıkıntılarını çözmesine yardımcı olmak.
 • Çalışma alanına her daim temiz ve düzenli tutmak.

Otel Resepsiyonist Maaşları Ne Kadar?

Otelde çalışmak maaş açısından tatmin edicidir. Ama tahmin edebileceğiniz gibi otel çalışanları maaşları yapılan işin tanımına göre değişiklik gösterir. Resepsiyonist maaşı da çalışılan kurumun kalitesin, maaş politikasına ve müşteri profiline göre değişebilir. Bunun yanında turizm işletmeciliği maaşları kişinin kendisiyle de ilgilidir. Hem mesleki hem de kişisel anlamda kendini geliştiren bireyler daha yüksek maaş alırlar. Örneğin, yabancı dil bilmek maaşın artmasını sağlar.  2-3 tane yabancı dile bilen özellikle de; İngilizce, Rusça ve Almanca gibi dilleri akıcı bir şekilde konuşabilen resepsiyonistler oldukça iyi maaşlar alabilmektedirler. 

Bahsettiğimiz gibi özellikle turizm ile ilgili bölümlerden mezun olanların ilgi gösterdiği meslek gruplarından olan resepsiyon görevlileri sezonluk da çalışabilirler tam yıl şeklinde de. Özellikle yaz aylarında yazlık bölgelerdeki otellerde resepsiyonistlere duyulan ihtiyaç artar. İstanbul ve Ankara gibi illerimizde ise tam zamanlı çalışan resepsiyon görevlileri çoğunluktadır. 

Otel resepsiyon maaşları asgari ücret seviyesinden başlar. Daha önce de bahsettiğimiz gibi maaşları etkisi olan etkenlerin başında eğitim ve yabancı dil gelmektedir. Resepsiyon görevlisi maaşları 4.000 – 5.000 TL’ye kadar çıkabilir. 

Resepsiyon görevlilerinin yemek ve yol ücretleri genellikle oteller tarafından karşılanır. Bunun yanında maaşa ek olarak gelen bahşişler vardır. Tip Box’a atılacak olan bahşişler diğer resepsiyonistler arasında ortak olarak pay edilmektedir. Yani resepsiyonist bahşiş ile maaşına ek getirebilir. Bu aşamada en önemli kriter müşteri memnuniyetidir. 

Turizm ve Otelcilik Mezunları İş Olanakları

Aşçılık Bölümü İş İmkanları

Bir önceki yazımız olan Otomotiv Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Kubilay dedi ki:

  Şu anda 2017 yılındayız. Bu makale yazıldıktan iki yıl sonra. Turizm işletmeciliği ve otelcilik lisans mezunuyum. Otellerin mutfak, bar, restoran, kat, rezervasyon ve resepsiyon departmanlarında çalıştım. Ayrıca seyahat acentasında otel rehberi olarak da çalıştım. Yaklaşık 7 yıldır resepsiyonistlik yapıyorum. Maaşım hiçbir zaman aylık 1500tl yi ne geçti ne de buldu. Yıl 2017 şu anda asgari ücretten sadece 46tl fazlasını alıyorum.

  1. Servet dedi ki:

   Kardeş Slm şu anki resepsiyon maaşı nekadardır

   1. Erman Eroğlu dedi ki:

    Ben yüksek lisans mezunuyum ing öğretmenliği meslekte 6 yıldır varım, resepsiyon şefi olarak işe başladım 5 yıldızlı bir otelde bana verdiği maaş agi dahil 1900 tl 🙂 memleket resmen şaka…