İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Aşçılık Bölümü İş İmkanları, Aşçı Maaşları ve Çalışma Şartları

Günümüzde üniversite tercihi aşamasında yönelinebilecek çok çeşitli ve farklı meslekler var. Bunlardan biri de, aşçılık mesleği. Önceden alaylı olarak tabir edilen ve genellikle bir aşçının yanında çalışarak öğrenilen bu meslek artık bir ön lisans programında profesyonel elemanlar yetiştiriyor. Bu da sektörde çalışan kişilerin daha kalifiye olmasını sağlıyor. 

Aslında 2 yıllık aşçılık okumak ilk başlarda yadırgandı. Fakat insanlar aşçıların maaşı ve geniş iş imkanları konusunda fikir sahibi oldukça bu meslekten zevk alacağını düşünen gençlerin bu bölüme yönelmeye başladı. Önyargılar bir kere kırıldıktan sonra da aşçılık bölümü okuyanlar çoğaldı.

Tabii bu ilk yargının değişmesindeki en büyük neden, yüksek şef maaşları. Elbette her aşçı aynı parayı almıyor. Ancak siz bu mesleğin okulunu okursanız ve işini iyi yapan başarılı bir aşçı olursanız yüksek maaşlar kazanabilirsiniz. Çünkü aşçılık mesleğinin geleceği oldukça parlak. Siz de işinizi layığıyla yaptığınız sürece karşılığını alabilirsiniz. Biz bu yazıda aşçılık bölümü hakkında bilgi vermek istiyoruz. Böylece siz de bu yola çıktığınızda sizi nelerin beklediğinden haberdar olabilirsiniz. 

Aşçılık Bölümü Nedir?

Aşçılık; otel ve restoran gibi hizmet alanlarının mutfaklarında çalışacak kalifiye elemanlar yetiştiren bir bölümdür. Besinleri tanıyarak en iyi forma ulaşmasını sağlamakla görevli olan aşçılar bu bölümdeki eğitimler sayesinde yeteneklerini geliştirirler. 

Aşçılık 2 yıllık bir ön lisans programıdır. Hatta günümüzde Anadolu Üniversitesi sayesinde açıköğretim aşçılık okuyanlar da var. Bu ön lisans programından mezun olan kişiler sektörde işe başlayabilirler.

Aşçılık ve Gastronomi Arasındaki Fark Nedir?

Aşçılık bölümüyle ilgili bir kafa karışıklığı söz konusu. Aşçı ne iş yapar, aşçılar ne kadar kazanıyor gibi bölümle ilgili diğer konulara geçmeden önce bu karmaşayı açıklığa kavuşturmak istiyoruz.

Gastronomi ve aşçılık çoğunlukla karıştırılıyor. Birçok kişi ikisini aynı eğitim programı sanıyor, fakat öyle değil. Gastronomi 4 yıllık bir lisans programıdır. Yani 2 yıllık gastronomi okumak diye bir şey yok. O bölüm direkt olarak aşçılık olarak geçiyor. 

İki bölüm arasındaki farklara da değinelim. Gastronomi damak tadı ve yemek zevki konusunda çok daha geniş bir bilgi birikimi sunan bir program. Bu programdan mezun olan kişiler “Gastronom” unvanını alırlar. Peki, gastronomi ne iş yapar?

Gastronomlar yalnızca yemeği hazırlamakla ilgilenmez. Bütünsel olarak bir hizmet sunar. Yani yemeğin yanında içilecek içeceklerden sonrasında yenilecek tatlılara kadar fikir sahibi olmalıdırlar. Gastronomi bölümünde dünya mutfağına daha çok yer verilir. Bu yönüyle gastronomi iş imkanları maaşları açısından aşçılık bölümünden daha şanslıdır diyebiliriz. Ama aşçılık bölümünden mezun olarak kendini geliştiren kişiler de tıpkı bir gastronom gibi çalışabilir ve gastronomi maaşı seviyesinde para kazanabilir. 

Nasıl Aşçı Olunur? Aşçı Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Aşçı olmak için dilerseniz 2 yıllık ön lisans programını dilerseniz de 4 yıllık gastronomi bölümünü okuyabilirsiniz. Burada karar tamamen sizin. İki bölüm arasındaki farkları inceleyerek karar verebilirsiniz. 

Bunların dışında eğitim alabileceğiniz başka yerler de var. Yurt dışında Amerika ve İtalya’da çok tanınmış aşçılık okulları mevcuttur. Buralarda eğitim gördükten sonra alacağınız bir diploma ya da sertifika sayesinde 5 yıldızlı otellerde kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de hizmet veren Mutfak Sanatları Akademisi’nden eğitim alırsanız da iyi yerlerde dolgun maaşlarla işe başlayabilirsiniz.

Fakat hangi bölümü tercih ederseniz edin bazı noktaları baştan kabullenmeniz gerekir. Aşçılık; sabır, hırs ve biraz da yetenek isteyen bir iştir. Aşçıların azimli ve kararlı bir yapısı olması önemlidir. Çünkü bahsettiğimiz aşçılık bölümü maaşları öyle kolay kazanılmıyor. Eğer yoğun çalışma saatlerinden şikayetçi olacaksanız ve ilk yıllarda, tecrübe kazanana kadar, üslerinizin her dediğini yapamayacaksanız bu mesleği tercih etmemenizi öneririz. 

Aşçılık Mezunu Ne İş Yapar?

Aşçılar yemek hazırlayan kişiler gibi görünse de aslında meslek tanımları çok daha geniştir. Aşçılık mezunlarının görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yemek yapılan alanın her an temiz ve hijyenik kalmasını sağlamak.
 • Gelen siparişi en doğru ve uygun şekilde hazırlamak.
 • Gerektiğinde standart menülerin dışına çıkarak yaratıcı tabaklar hazırlayabilmek.
 • Yemek yapımında kullanılan ürünlerin tazelik ve son kullanma tarihi kontrolünü sağlamak.
 • Çalışılan mutfağın kurallarına uymak.
 • Sektörü yakından takip etmek ve yeniliklere açık olmak.
 • Dünya mutfağı lezzetlerini takip ederek çağa ayak uydurmak.

Aşçılık İş İmkanları ve Aşçılık Maaşları

Aşçılık bölümü iş imkanları ve maaşları açısından dikkat çeken bir bölüm. Aynı şeyi gastronomi iş imkanları maaşları için de söyleyebiliriz. Hizmet sektörüne bağlı her organda görev yapabilen aşçılar devlette de çalışabiliyor. Bu da bölüme olan ilgiyi artırıyor. 

Aşçılık İş Olanakları Nelerdir? 

Aşçılık mezunları; yiyecek ve içecek firmalarında, özel işletme ve otellerin mutfaklarında, devlete bağlı tesislerde görev alabilirler. Aşçılar işin mutfak aşamasında çalışabilecekleri gibi üretim yapan özel tesislerde kontrol ve yönetim departmanında da görev alabilirler. 

Aşçılık daha staj aşamasından iş bulabileceğiniz bir meslek. Bölümde zorunlu olan staj döneminde çalıştığınız yere kendinizi sevdirirseniz, mezun olduğunuzda direkt olarak orada işe başlayabilirsiniz. Tatil köylerinde, gemilerde, büyük otellerde ve restoranlarda çalışmak için başvuru yapabilirsiniz. İlanlar için bölüm sonunda verilen linki kullanabilirsiniz. 

Kamuda aşçı olmak için KPSS’ye girmeniz gerekiyor. Taban puanın ortalama 70 civarında olduğu aşçılık atamalarında çoğu zaman tecrübe de aranıyor. Bu detayı göz ardı etmemenizi öneririz. 

Kariyer.net aşçı ilanları sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aşçılar Ne Kadar Kazanır? Aşçılar Ne Kadar Maaş Alır?

Gelelim profesyonel aşçı maaşı konusuna. Bu mesleği seçmek isteyen birçok kişi aşçı maaşı ne kadar diye düşünüyor. Tabii ki geçiminizi sağlayacak meslekle ilgili maaş detaylarını merak etmeniz oldukça doğal. 

Aşçılık maaşı aslında firmadan firmaya değişmektedir:

 • Otelde aşçı maaşları ortalama olarak 4.000 TL ile 6.000 TL arasında değişir. Tabii bu rakamlar baş aşçı maaşları için geçerlidir. Bahsedilen miktar otelin yıldız sayısına ve müşteri profiline göre 20.000 TL’ye kadar çıkabilir. 
 • Devlette aşçı maaşları 3.000 – 5.000 TL arasındadır. Bu miktar kadro ve kuruma göre değişir.
 • Yurt dışı maaşlarına da bakalım. Örneğin, İtalya’da aşçı maaşları tıpkı ülkemizdeki gibi tecrübe ve yeteneğe göre belirlenir. 2.000 Avro civarından başlayan maaşlar 7.000 – 8.000 Avro’ya ve daha üzerine kadar çıkabilir. 
 • Son olarak aşçılık staj maaşları üzerinde duralım. Staj yapan öğrencilere birçok kurum asgari ücret üzerinden saat hesaplayarak ödeme yapar. Fakat daha yüksek meblağlar ödeyen otel ve restoranlar da vardır. 

Peki, Gastronomi Bölümü İş Olanakları ve Maaşları Nasıl?

Önceki bölümlerde gastronomi nedir ne iş yapar maaşı ne kadardır konusuna biraz değinmiştik. Ama iki bölüm arasındaki farkın netleşmesi açısından gastronomi mezunu maaş konusunda daha detaylı bilgi verelim. 

Öncelikle şunu söyleyelim. Gastronomi mezunlarının çoğu, tıpkı aşçılık mezunları gibi, şef olarak çalışır. Bu nedenle aslında gastronomi ne kadar maaş alır sorusunun cevabı aşçılığa benzerdir. Aynı durum gastronomi staj maaşları için de geçerli. Buradaki en büyük fark kişinin kendini geliştirmesi. Çünkü hem gastronom olan hem de başta dünya mutfağı olmak üzere her konuda gelişime açık olan biri sektörde fark yaratacağından meslektaşlarından çok daha yüksek meblağlar kazanabilir. Elbette aynı durum gelişime ve yeniliğe açık 2 yıllık aşçılık mezunlar için de geçerlidir. Yani aşçı ve gastronomi maaşları kişinin kendisine de bağlıdır diyebiliriz. 

Kaptan Nasıl Olunur?

Lokanta Açmak Karlı mı?

Bir önceki yazımız olan Fason İşler İle Para Kazanmak - Dışarıya Fason İş Veren Firmalar başlıklı makalemizde Ankara da Fason İş Para Kazanmak, Bursa Fason İş İlanları 2015 ve Ev Hanımlarına Fason İş Verenler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Kemal dedi ki:

  Teşekkür ederim bilgi verdiğiniz için bir sorum olacaktı ellerim de titreme var yumurta kırarken korkarım yemek yapmaya becerim yoktur ama bu bölümü seçerek geliştirmek istiyorum sizce seçmeli miyim iki gün sonra sınav açıklanacak ve tercih yapacağım cevap verirseniz sevinirim

 2. Ahmet dedi ki:

  Ben aşçı olmak istiyorum 8.sınıfa geçtim ve derslerim de iyi inşallah ilerde aşçı olurum

 3. Murattosun dedi ki:

  Ben aşçıyım 25 yaşındayım yaklaşık 8 senedir yapıyorum işimi aynı zamanda severek sevgimi katarak yapıyorum ve çokta güzel lezzetler üretiyorum 😊 Chines,Japanese,thai chef murat tosun

 4. Evin dedi ki:

  Bende aşçı olmak istiyorum ilerde kendi iş yerimin şefi olmak istiyorum allahın izini ile

 5. Zeynep dedi ki:

  Ben de aşçı olacağım. İleride bir kafe açmayı düşünüyorum. İnşallah açarım.

 6. Adil dedi ki:

  Ben sulu yemek ustasıyım ama 5,6 yıldır aşçılık yapmıyorum ,tekrar başlamayı düşünüyorum kısmetse inşallah İstanbul’da yeniyim ,,,gerçekten aşçılık çok güzel bir meslek yeterki severek yapın yani en basiti pilav bile yapsanız sevginizi katın bakın o pilav ne kadar lezzetli oluyor….teşekkür ederim.

 7. Doğa dedi ki:

  Ben aşçı olmayi istiyo gibiyim yani nasıl bi iş mesela üniversitede 4 yil okusam ilk basdigimda maasim ne kadar olur?

  1. Oguzhan dedi ki:

   Ben 4yıllık ascılık lısesı okudum ılk basladıgım kademe komı ve maası askerı ucret tabı otelden otele degısebılır. Ikı yıllık unıversıtesını okursan dömi olarak baslarsın ıse tabı tecruben varsa. Dömi maaşlarıda 1800 2000 arası değişir

 8. Ali dedi ki:

  Gençler aşçıyım diyorsaniz kesinlikle önce ingilizce, sonrasında da yurt dişi….kariyer yapmak isteyenlere tavsiyemdir…..93 ten bu yana bu meslekteyim, son 11 yildirda Hilton otelindeyim….eğer durumunuz varsa MSA’YI (mutfak sanatlari akademisi) ŞÍDDETLE TAVSÍYE EDÍYORUM….TEŞEKKÜRLER

  1. rabia dedi ki:

   ali bey merhaba sözlümde aşçı olmak istiyor ve msa da kurs almayı düşünüyor ve sizde biliyorsunuzki yüklü bir miktar evlilik aşamamızda yatırıcaz bu parayı sözlüm bu eğitimden sonra iyi bir iş imkanı ve ücret alınmında iyi bir miktar alabilirmi yani şuan başlayalım mı bu eğitime

 9. yakup dedi ki:

  beyler ben anadolu da okuyorum ama aşçı olmayı çok istiyorum fikir verirmissiniz

  1. adil dedi ki:

   buyur kardeş istediğini sorabilirsin , aşağıda biri yazmışki aşçılıkta bişey yok gastronomi okuyun alakası yok kardeşim iki yılda okursun eğer bu bölümü lisede okuduysan üniye gerek bile yok ama diploma maaş arttırır neyse 2 yıl okur sonra işe girer 2 yıldada çok iyi yerlerde olursun onların yazdıklarına bakmayın

   1. Beyza dedi ki:

    Merhaba,2 yıllık aşçılık mezunu olan biri iş yeri açabilir mi

 10. Melih dedi ki:

  2 yıllık aşçılık mezunuyum. Tek avantajı elinizde diploma olması. Ama gastronomi in avantajı, okuduğunuz üniversite bu bölümle ilgili anlaşmalı otelleri var. Ve mezun olunca direk o otellere yerleştiriliyorsunuz. İlk etapta daha cazip fiyatla calışırken sizin performansınızı takip ediliyor. Tamamen sizin kendinizi geliştirmesine bağlı bir durum. Kendinizi ne kadar cok geliştirirseniz o kadar çok kardır. Benim açımdan soracak olursanız ilk başta maaşı düşünmeyin. Otelden şu sözü alın. Sizi yetiştirsinler. Bazı oteller kullanıyor ama kurumsal oteller gerçekten yetiştiriyor. Daha önce bodrumda 2 farklı otelde staj yaptım. Az çok otelde işler nasıl yürüyor biliyorum.

 11. ozge dedi ki:

  İki yilik ascilik meslek yuksek okulundan mezun olduktan sonra is imkanlari nedir bilgi verirmisiniz??

  1. adil dedi ki:

   yeterince iş imkanı var bide nerde çalışacağına bağlı ve hangi mutfakta çalışacağına sıcak mı soğuk mu balık mı kasap mı pastane mi değişir yani

 12. babel dedi ki:

  ah be ahmet. bi de kendini duzgun ifade edebilsen

 13. Merve dedi ki:

  Merhaba ahmet bey bende bu yıl İki yıllık aşçılık bölümü yazmayı düşünüyorum tavsiye edermsiniz okunacak bir bolummu dört yıllık Gastronomiden farkı nedir yaridimci olursanız sevinirm

 14. Alim dedi ki:

  Ahmet bey 2 yıllık aşçılık mı okudunuz yoksa gastronomi 4 yıllık mı ?

 15. AHMET dedi ki:

  Merhaba benim adim ahmet ben turuzim otelcilikte okuyorum ascilik bölumundeyim. Cok memnunum sitaj maasim 1200 tl ama yazinda sitaj goruyorum amerika firansa italya cumhurbaskanlinda da yaptim ben asci lmaktan cok memnunum

  1. yakup dedi ki:

   abi bak ben anadolu da okuyorum ama aşçı olmak istiyorum sizce aşçılık mi daha iyi yoksa anadolu lisesimi