İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Pilot Maaşları | Türkiye’de Pilotluk Eğitimi Veren Üniversiteler

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bu yazımızda sizlere halk arasında en çok merak edilen mesleklerden biri olan pilotluk ve pilotların aldığı maaşlar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiye’de nasıl pilot olurum? sorusunun cevabını verelim. Türkiye’de pilot olabilmek için öncelikle uçuş eğitimi almanız gerekmektedir. Bunun için ise laştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan ve pilotluk eğitimi veren Uçuş Eğitim Organizasyonları’na başvurmanız gerekmektedir. İstanbul ili başta olmak üzere; Ankara, Eskişehir, İzmir, Samsun ve Adana gibi okullarda da sivil havacılık uçuş eğitimi verilmektedir.

Türkiye’de pilotluk eğitimi veren yetkili okulların listesini görmek için TIKLAYINIZ

Türkiye’de pilot olmak için yani uçuş eğitimi alabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Fakat genellikle lise mezunlarının pilot olarak istihdam edilme şansları düşüktür. Çünkü üniversite mezunları arasında genellikle teknik alanların mezunları tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra pilotluk eğitiminden mezun olmanın yanı sıra havayollarında pilotluk yapabilmek için bazı çeşitli şartları sağlamanız gerekmektedir.

Örnek vermek gerekir ise; her havayolu pilot adaylarını işe almadan önce DLR olarak adlandırılan ya da buna benzer testlerden geçirmektedir. Bu testlerde genellikle adayların görsel hafıza, duyu organları arasındaki koordinasyon, konsantrasyon, temel fizik kavramları, üç boyutlu düşünme, algılama hızı ve geçici bellek gibi durumları ölçülmektedir. Bu testte başarısız olan adayların pilotluk eğitimi mezunu olsalar dahi havayollarında istihdam edilmeleri mümkün değildir.

Pilotluk eğitimi alabilmek için İngilizce diline de çok iyi derecede hâkim olmanız gerekmektedir. Eğitimler ve sınavlar İngilizce dilinde yapıldığı için İngilizce bilmek ya da öğrenmek durumu pilotluk için çok önemlidir. Konuşma ve anlama düzeyinde İngilizcesi iyi olmayan adayların havayollarında iş bulması neredeyse imkansızdır. Dolayısıyla pilotluk eğitimi almak isteyen adayların bu durumu da göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Pilotluk eğitimi yaklaşık 18 ay sürmektedir. Kariyerini havalık sektöründe pilot olarak sürdürmek isteyen adaylara ortalama 18 ay eğitim verilmektedir. Pilotluk eğitim ücretleri ise havacılık okullarına göre değişiklik gösterse de eğitim ücretlerinin ortalama 80.000 Euro civarında olduğu bilinmektedir. Pilotluk eğitimleri ile ilgili ücret detaylarını eğitim veren okullardan alabilmek mümkündür.

Türk Hava Yolları’nda yeni işe giren yardımcı pilot maaşlarının ortalama 9.000 TL ila 12.000 TL arasında olduğu tahmin edilmektedir. SunExpress ve Pegasus gibi havayollarında yeni işe giren yardımcı pilot maaşlarının ise 7.000 TL ile 9.500 TL arasında değiştiği tahmin ediliyor. Kaptan pilotların maaşları yardımcı pilotlara göre doğal olarak daha fazladır.

Kaptan pilotların maaşlarının ise 13.000 TL ile 25.000 TL arasında olduğu tahmin edilmektedir. Kaptan pilotların maaşları havayolu firmasına göre değişiklik gösterse de genellikle Türk Hava Yolları’nın pilotlarının maaşlarının diğer havayollarına göre daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca bu maaş ücretlerine ek sefer, ek uçuş gibi ek ücretler dahil değildir. Ek ücretler ile birlikte pilotların maaşları daha da yüksek olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.