İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Sigortası Olmayanlar Sağlık Ocağına Aile Hekimine Gidebilir Mi?

Sağlık Sigortası Olmayanlar Aile Hekimine Ücretsiz Gidebilir Mi?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde sağlık sigortası durumu yıllardan beri süre gelen insanların başlıca problemlerinden biri olmuştur. Sigorta kapsamında çalışan insanların sağlık sigortalı iş verenler tarafından yapılmaktadır. Uzun zaman önce Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçilmesi ile birlikte 18 yaş üstü iseniz aynı zamanda çalışmıyor ya da öğrenci değilseniz bu sigorta kapsamında bulunuyorsunuz.

Eğer sağlık sigortanız mevcutsa sigortanız üzerinden dilediğiniz yerde istediğiniz gibi bakılmanız mümkündür. Aynı zamanda eğer öğrenci iseniz anneniz ya da babanız sigorta kapsamında ise onların üzerinden de bakılmanız mümkün. Ancak Genel Sağlık Sigortası kapsamında iseniz yapmış olduğunuz gelir testi doğrultusunda aylık ödeyeceğiniz prim devlet tarafından belirleniyor ve bu primleri ödeyerek istediğiniz yerde sigorta kapsamından yararlanabiliyorsunuz.

Herkesin yaşadığı yani ikamet ettikleri yerde sağlık ocakları bulunmaktadır. Her sağlık ocağında ise bulunduğunuz mahalleye ait olan aile hekimleri mevcuttur. Sağlık ocağına gittiğiniz taktirde sizin bölgenize bakan aile hekimine muayene için gidebilirsiniz. Sigortanız olmasa dahi aile hekimi ziyareti ve muayenesi için devlet sizden herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Ayrıca eğer başka bir yere geçici bir süreliğine gittiyseniz ya da seyahat halinde iseniz bulunduğunuz bölgedeki aile hekimlerine de misafir hasta olarak gidip muayene olabilirsiniz. Yaşadıkları yerdeki aile hekimini değiştirmek isteyenlerin de aile hekimlerini değiştirmesi mümkündür. Ancak kendi talebinizle seçmiş olduğunuz aile hekimini üç aydan önce değiştirmeniz mümkün değildir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.