İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Sivil Havacılık Nedir? Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ne İş Yapar?

Sivil havacılık ve ulaştırma sektörünün son dönemlerde gösterdiği gelişmeler sonucunda sektörün ihtiyaç duyduğu personel profilinde de değişim meydana geldi. Bu değişime ayak uydurmak amacıyla kurulan sivil havacılık programlarının temel amacı, hava taşımacılığı konusuna odaklanarak, üniversite mezunu nitelikli personeller yetiştirmektir. Bu doğrultuda varlık personel yetiştiren ilgili programlardan mezun olan bireylerin iş olanakları ise oldukça geniş. Mezunlar, Türk Hava Yolları başta olmak üzere özel hava yolu firmaları, havaalanları, yer hizmeti işletmeleri, kargo ve lojistik işletmelerinde iş bulabilirler. Özel sektörün dışında Ulaştırma Bakanlığı, SHGM, DHMİ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışmak mümkün.

Sivil Havacılık Alanı Nedir?

Askeri amaçlar dışında, yani sivil amaçlarla hava yolu şirketleri tarafından taşınan yolcu sayısı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hızla artmaya başladı. O günlerden beri büyük bir ivme yakalayan havacılık sektörünün gelişimi, günümüzde de hız kaybetmeden devam ediyor; buna paralel olarak da uçuş güvenliği giderek daha fazla önem kazanıyor. Yaşanan bu gelişmeler neticesinde ya yeni hava yolları piyasaya giriyor ya da var olan hava yolu şirketleri hizmet kapasitesini artırıyor. Tüm bu nedenlere bağlı olarak da havacılık sektöründe;

 • Alanında yetkin,
 • Yolcular ile olumlu iletişim kurabilen,
 • Hızlı karar verip sorunlara çözüm üretebilen,
 • Acil durumlara müdahale edebilecek kadar ilk yardım bilgisine sahip birçok yetişmiş elemana ihtiyaç duyuluyor.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nasıl Bir Bölüm?

2 yıllık bir eğitim programı olan sivil havacılık bölümünün esas amacı; havacılık sektöründeki gelişmelerle doğru orantılı olarak artan yetişmiş kabin hizmetleri elemanı talebini karşılamaya yönelik, operasyonel düzeydeki faaliyetlere hakim personeller yetiştirmektir.

Diğer üniversite bölümlerinden farklı olarak sivil havacılık ve kabin hizmetleri programını tercih edecek öğrencilerin mezun olduktan sonra kabin memuru olarak çalışabilmeleri için bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • İyi derecede mesleki İngilizce bilmek (İkinci bir dil her zaman tercih sebebidir.),
 • Kadın personeller için 160 – 180 cm. arasında bir boy uzunluğuna sahip olmak,
 • Erkek personeller için 170 – 190 cm. arasında bir boy uzunluğuna sahip olmak (Boy-kilo orantılı olmak zorunda),
 • Sağlık durumu açısından uçuşa herhangi bir engeli olmamak,
 • Herhangi bir sabıka kaydı bulunmamak,
 • Kabin memuru üniforması giyildiği zaman bedenin görünen uzuvlarında dövme, piercing veya herhangi bir yara izine sahip olmamak,
 • Daha önce çalıştığı havacılık firmalarından; disiplinsizlik, sicil yetersizliği veya sağlık nedeniyle ayrılmamış olmak şeklinde sıralanır.

Bu bölüm, günümüzde 2 yıllık programlar arasında en çok tercih edilen ve taban puanları yüksek olan ön lisans programlarından bir tanesidir. Kabin hizmetleri bölümü hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde okunabilir; ancak kabin hizmetleri bölümü olan üniversiteler genellikle özel üniversitelerden oluşmaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Öğrencileri DGS ile Hangi Bölümlere Geçebilir?

Kabin hizmetleri bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilerin dikey geçiş yapma hakkına sahip oldukları sivil havacılık bölümleri ve diğer 4 yıllık lisans programları aşağıdaki gibidir:

 • Havacılık yönetimi 
 • Lojistik
 • Uluslararası lojistik
 • Ulaştırma ve lojistik yönetimi
 • Lojistik yönetimi
 • Ulaştırma ve lojistik
 • Turizm ve otelcilik
 • Turizm işletmeciliği
 • Seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği
 • Seyahat işletmeciliği

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ne İş Yapar?

Kabin hizmetleri programından mezun olan öğrenciler, havacılık sektörüyle doğrudan ilişkide olan tüm işletmelerde çalışabilirler. Peki buralarda ne iş yaparlar? Yolcu taşıyan hava araçlarında görev yapan bir kabin hizmetleri personeli; yolcuların gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasından emin olur ve yolcuların uçuş boyunca konforlu bir seyahat geçirmelerini sağlar.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Ne İş Yapar?

Sivil hava ulaştırma işletmeciliği bölümünden mezun olan öğrenciler hava yolu firmalarında; operasyon memuru, operasyon şefi, yolcu hizmetleri personeli, kargo görevlisi, ramp memuru ve ramp şefi gibi pozisyonlarda çalışabilir. Bu pozisyonlardan farklı olarak hava yolu veya turizm firmalarında çalışabilir, hava limanlarında ve terminallerde pek çok farklı görev üstlenebilirler.

Sivil Havacılık İş İmkanları

Bu alanda mezun olan öğrenciler, Türk Hava Yolları başta olmak üzere dünyanın en prestijli hava yollarında çalışmayı hayal eder. Elbette bu imkansız bir hayal değil, ancak en iyi firmalarda çalışmak için sadece hayal etmek değil, çalışmak ve kendini geliştirmek gerekir. Peki çalışmak ve kendini geliştirmekten kasıt ne? Bu bölümden mezun olan bir kişinin kolayca iş bulabilmesi için ikinci bir dil olarak İngilizceyi bilmesi gerekiyor. Hatta hedefiniz Türk Hava Yolları gibi büyük şirketlerse, İngilizceyi zaten bildiğiniz varsayılır ve buna ek olarak üçüncü bir dil istenir. Kısacası kendinizi en çok dil alanında geliştirmelisiniz. Türkçe ve İngilizceye ek olarak Almanca, Arapça, Çince, Japonca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinden birini daha bilmeniz, sizi Türk Hava Yolları gibi büyük firmalarda çalışmanız için rakiplerinizden bir adım ileriye taşıyacaktır.

Bu bölümden mezun olan öğrencilerin sayısı öğretmenlik, hukuk veya mimarlık gibi bölümlerden mezun olanlar kadar fazla değildir. Sektörün büyüdüğünü ve mezun sayısının az olduğunu söyledikten sonra karşımıza şu sonuç çıkıyor; bölümden mezun olan sayısı az olunca bu işlerde çalışacak personellere de firmalar yoğun bir talep gösteriyor. Kısaca, sivil havacılıktan mezun olarak hava limanlarında ve ilgili firmalarda çok rahat iş bulabilirsiniz. Yeter ki kendinizi geliştirmek için çaba gösterin ve alanınızda yetkin bir personel olun.

Sadece özel şirketler değil, devlet kurumları da bu bölümden mezun olanlara iş imkanları sunuyor. Devlet güvencesine sahip olup bu imkanlardan faydalanmak istiyorsanız ilk önce KPSS’ye girmeniz gerekiyor. İyi bir puan alırsanız Sivil Havacılık Müdürlüğü kurumunca istihdam edilen hava trafik kontrolörlüğü ve benzeri kadrolara yerleşebilirsiniz.

Sivil Havacılık Maaşları

Görev yapılan pozisyona bağlı olarak değişiklik gösterse de bu sektördeki maaşların oldukça dolgun olduğunu ve sektördeki çalışanları tatmin ettiğini söyleyebiliriz. Örneğin göreve yeni başlayan bir kabin memuru aylık 5 bin lira seviyesi ile işe başlar. Bu miktar bir yıl sonra %10 civarında, 10 yıl sonra ise kazanılan deneyime bağlı olarak %100 artış gösterir.

Sivil Havacılık Yüksekokulu Nedir?

Sivil havacılıkla ilgili kabin hizmetleri, ulaştırma işletmeciliği gibi 2 yıllık eğitim öğretim programlarına sahip yüksekokullara sivil havacılık yüksekokulu denir. Bu kapsamdaki yüksekokullardan mezun olan öğrenciler, bazı 4 yıllık lisans bölümlerine dikey geçiş yapabilme şansına sahiptirler.

Bir önceki yazımız olan 2015 Yılı Sağlık Bakanlığı Yan Dal Sınavı Başvurusu başlıklı makalemizde Ankara'da Yan Dal Sınav Uygulaması Yapılacak, Sağlık Bakanlığı Yan Dal Sınav Ücreti 2015 ve Sağlık Bakanlığı Yan Dal Uygulama Sınavı 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. habasu dedi ki:

  merhaba ben bu sene iki yıllık özelden bu bölüme gitmek istiyorum sizce nasıl bir bölüm yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mokoko dedi ki:

   İyi diyende var bosuna okuma diyende. İyi rastirma yapmak lazim yorumlardan hareket etme

 2. Pınar dedi ki:

  Ben şu an Sivil Havacılık önlisans okuyorum. Bölümün önü çok açık. Tek ihtiyacınız İngilizcenizi iyi geliştirmek.

  1. Merve dedi ki:

   Tam olarak mezun olduktan sonra hangi gorevlerı yapıyoruz ve Internette sivil havacılık kabın hizmetleri seklınde geçiyor yanı kabın memuru mu oluyoruz tercıhlerde yazmayı dusunuyorım lutfen cevaplar mısınız?

 3. Pınar dedi ki:

  Bitiren yokmu bu bölümü tavsiye? ?

 4. Kaan dedi ki:

  Merhabalar,ben havacılık yönetimi(lisans,4yıllık) programda öğrenim görüyorum ingilizce ve ispanyolca dillerinde yoğunlaştım ingilizce c2 seviye ,amacım yurtdışında gerek THY kolu gerekse diğer ülke firmalarında kalıcı olarak çalışmak tavsiye ve önerilerinizi alabilirmiyim lütfen.

  1. Merve dedi ki:

   Havacılık yönetiminden mezun olduktan sonra tam olarak hangı gorevlerı yapıyoruz? Ve bayanlar için uygun bır bolum mu?

 5. Tarık dedi ki:

  Diyelim ki kazandık VE dört yılın sonucunda yeterince dil ogrenemedik ne olur

  1. Furkan dedi ki:

   Kardesim 4 yılın 2 yılı ingilizce 1 yıl hızlandırılmıs ingilizce ve 1 yılda havacılık ingilizcesi görüyosun illaki öğreniyosun. Zaten ingilizceyi bilmiyosan sınıf geçemessin. Şöyle olur mezun olduğunda ingilizce biliyosundur ama çok iyi konusamıyosundur senin dediğin gibi bi seçenek yok

 6. Tarık dedi ki:

  Diyelim ki kazandık VE dört yılın sonucunda yeterince çok ogrenemedik ne olur

  1. Furkan dedi ki:

   İngilizceyi bilmezsen mezun olamazsın zaten kardesim

 7. Burak dedi ki:

  Beyler bu bolumu bitirmis olan varmi icerigi nasil yani ben girmeyi dusunuyorum cevaplarsaniz cok mutlu olurum pls

 8. Umut dedi ki:

  Üniversite okurken İngilizce kursları alabiliyor muyuz

 9. Senem dedi ki:

  Diyelim ki cok çalışıp kendini yükseltti pilot veya pilot yardımcısı olamaz misin

 10. Muhammed nuri talo dedi ki:

  Peki ingilizce olmasa devlette yer bula bilirmiyiz….

 11. Ortac dedi ki:

  İngilizce sartmi ya

  1. Zeynep dedi ki:

   Şart tabiki

  2. Mandela dedi ki:

   Şart tabiki hatta 3. Bir dil daha seni öncelik yapar

 12. burak dedi ki:

  merhabalar ben bu bölümün 2 yıllığına geçiş yapmayı düşünüyorum 4 yıllık ile arasında bi fark var mı fazla?

 13. Nesrin dedi ki:

  peki bu bölümün lise mezunlarıda aynı olanakta iş bulabiliyomu.

 14. Sude dedi ki:

  Merhaba ben şu an 10.sınıf öğrencisiyim.Bölüm olarak eşit ağırlık seçeceğim.THK Üniversitesine gitmek istiyorum,üniversiteyi bitirdikten sonra THY de avantajım olur mu?

 15. sabri dedi ki:

  Merhba …ben bu bolumu çok istiyorum ve okumak istiyorum. Yorumlara bakarsak işsiz kalma ihtimali varmis.Acaba doğru mudur ?yoksa mümkün müdür iş bulmak.

 16. Selin dedi ki:

  Merhabalar ben sivil havacılk lisesinde okudum önlisans gecis hakkımı kullanmak istiyorum ama hangi bolumlere gecme hakkım var. Adalete falan geçebiliyor muyuz. Bi bilginiz var mıdır

 17. Can dedi ki:

  Sivil havacılık atama yok işe girmek çok zor ben okuyorum çok pişmanım.yazmayın bu bölümü

 18. Emre tez dedi ki:

  Sivil havacılık atama yok puanlar 96

 19. Admin dedi ki:

  Bu bolumden mezun olunca havalimanlarinda ne görevlisi olarak is yaparim

 20. Fatma dedi ki:

  Merhabalar sivil havacılık bölümü okusam hostes olabilirmiyim

  1. Kemal dedi ki:

   Sivil Havacılık ve kabin hizmetini okumaniz gerekir

 21. Cansu dedi ki:

  Merhabalar. Acaba bu bölumu bitirince işsiz kalma ihtimali var midir? birde bayanlar icin avantaj ve dezavantajlarini merak ediyorum. Çok mu yorucu bir meslektir? Tatil gunleri var midir. Cevaplarsaniz cok sevinirim..

  1. Admin dedi ki:

   Cansu Hanım Merhaba

   Sivil Havacılık bölümünden mezun olduktan sonra Havaalanı İşletmelerinde çalışabilirsiniz.Tatil günleri elbette bulunmaktadır. Havaalanında farklı pozisyonlar için başvuru yapabilirsiniz. Örneğin sitemizde de bulunan Çetin İşletmeleri,Havaş,TAV Grubu gibi büyük şirketlerin ilanlarına göz atabilirsiniz.

   1. Cansu dedi ki:

    Pekalaa 🙂 Yine bir sorum olucak size. Bu bolumu bitirince makul bir ucretle işe alımlar olur mu? birde bu bolumun avantaj ve dezavantajlarını merak ediyorum. Bir yazida çok yorucu meslek birakmayi dusunuyorum yazmis gercekten oyle mi? Bu sene liseden mezun oldum seneye tekrar sinava hazirlanicam istihdam saglayabilecegim meslek olmasi için. tek hedefim sivil havacilik siz ne önerirsiniz acikcasi biraz korkuyorum..tercih edilebillir meslek midir?

    1. Admin dedi ki:

     Cansu Hanım

     Açık konuşmak gerekirse bizim bu bölümü bitirmiş ve okulu bitirir bitirmez ÇELEBİ’de işe başlayan arkadaşlarımız var. Bölümü bitirdiğiniz zaman iş bulabilirsiniz ancak şunu belirtelim ki mülakatlarda İngilizce Sınavı yapıyorlar. İngilizcenizin konuşabilecek düzeyde olması gerekmektedir.

     Yoruculuk kısmına gelecek olursak bu insandan insana değişir. Yani onlara göre yorucu olabilir ama size göre çok eğlenceli bir iş olabilir.