İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Taşeron Çalışan İşçiler Devletten 200 BİN Kadro Bekliyor

Taşeron İşçilere Devletten Kadro Gelecek Mi ?

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere devlet kurumlarında taşeron olarak firmalara bağlı olan ihaleler ile çalışan binlerce taşeron işçi mevcut.Yaklaşık olarak 1 yıldır yasa aktif olsa da taşeron işçilere halen kadro verilmedi. Kadro konusu sürekli olarak gündeme gelse de halen somut bir adım atılmış değil. Eklemek istiyoruz ki 2014 Eylül’de yürürlüğe giren Torba Yasa, taşeron işçilerinin hakları açısından önemli düzenlemeleri beraberinde getirmişti. Yasada yerini alan bu yasa ile kamuda çalışan taşeron işçilerin yıllık izinleri,maaşları ve maaşlara yapılacak olan zamlarda yer aldı. Ancak her ne kadar bu yasada bu konuların yer alsa da şuan için taşeron çalışan kamu işçileri devletten kadro bekliyor. Devlet kurumlarına alınacak 200 BİN kadar bir taşeron işçisine kadro verilirse binlerce taşeron işçi de kadroya girme umuduna karamsar bakmaz.

TORBA YASAYLA TAŞERONA KADRO

TAŞERON İŞÇİLER SEÇİM BEYANNAMESİNDE OLACAKTIR

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından geçtiğimiz aylarda müjdesi verilmişti ve 6 BİN 500 kadar Karayolu işçisi kadroya alınmıştı.Bu kadroya alımlarda da yargı kararı olduğundan bu denli hızlı bir şekilde gerçekleştirildi. Taşeron işçiler tüm siyasi partilerin seçin beyannamesinde yer alacaktır. Çünkü azımsanacak kadar az değil 650 BİN kadar kamu kurumlarında çalışan taşeron işçi mevcut. Bu kadar vatandaş ve ailelerinin büyük sorunu olan taşeron işçilerin kadroya alınması,maaşlarda iyileştirme ve yıllık izinlerinde yapılan düzenlemeler sadece işçileri değil ailelerini de sevindirecektir.

650 BİN TAŞERON ÇALIŞAN İŞÇİ MEVCUT

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre 2015 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında taşeron olarak çalışan yaklaşık 650 bin taşeron çalışan var. Yine eklemek istiyoruz ki bu çalışanların 200 bini kamuda asıl işlerde görev yapıyor. Yani şöyle de denebilir bu 200 BİN taşeron işçi devlet kurumlarında kadrolu olarak görev yapan memur,personel ve işçilerin yapmaları gereken işleri yapıyor.

TAŞERON İŞÇİLERİN BÜYÜK SORUNLARI

Kamu kurumlarında çalışan taşeron işçilerin en büyük sorunlarından bir tanesi de kendi asıl işlerini yapmamaları.Şu şekilde bir örnek verirsek daha açıklayı olacaktır.Taşeron çalışan işçiler İş Yasası’na göre sadece yardımcı işlerde çalıştırılmasına izin verilmektedir. Yani Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde taşeron işçisi varsa, bu işçiler sadece temizlik, güvenlik, servis, yemek vb. işlerde çalışabilir. Ancak bu taşeronlar asfalt dökme ya da buna benzer işlerde çalıştırılınca işçiler de bu durumdan haliyle hoşnut olamıyor.

TAŞERON İŞÇİLE KADRO NE ZAMAN GELİR ?

Bildiğiniz üzere 1 Kasım 2015 tarihinde bir erken seçim yapılacak. Bu erken seçimden sonra kurulacak olan yeni hükümetin ilk adımlarından birisi taşeron işçilerin kadro durumlarına bir çözüm bulmak olacaktır. Bu yüzden seçimlerden sonrasına kalmasına kesin gözüyle bakılsa da hem Ak Parti hem de CHP’de seçim beyannamelerinde taşeron işçilerin sorunu çözülmesi için adımlar atılacağı söylenecektir.

Kaynak:Editör
kaynak

Bir önceki yazımız olan Kamu Kurumlarına Taşıt Alımında Büyük Artış Yaşanıyor başlıklı makalemizde Devlet Kurumlarına Taşıt Kiralama, Kamuda Taşıt Alımı Artıyor ve Kamuda Taşıt Alımı Harcamaları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.