İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2015 Seçimlerde Sandık Görevlisi Nasıl Olunur

2015 Genel Seçimlerde Sandık Görevlisi Olmak ve Ücretleri

Merhaba Sayın Okurlarımız. Hepinizin bildiği gibi ülkemizde 7 Haziran 2015 tarihinde Genel Seçim var. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 25. Dönem üyelerini seçmek için partiler kıyasıya bir yarış haline girdi diyebiliriz. Bildiğiniz üzere AKP,CHP,MHP,HDP gibi siyasi partilerin TBMM’de milletvekilleri bulunmaktadır. Seçimlerde oy pusulalarında bu partilerin de isimleri olacağından ve seçim zamanlarında oylara sahip çıkmak,para almak için bir çok insan sandık görevlisi olmak istiyor.Peki ama herkes sandık görevlisi olabilir mi ? Sizlere bu konuda ayrıntılı bilgi vereceğiz. Bir çok insan bu seçimlerde görev almak istiyor. Fakat herkes olamıyor tabi ki. Sandık Görevlisi ya da Başkanı olabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekmekte. Başlıklar halinde inceleyelim.

Sandıkta Görev Almak 2015

Kimler Sandıkta Görev Alamaz ? : 7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan Genel Seçimlerde görev alamayacak olanlarda vardır:Zabıta amir ve memurları, İdare amirleri,Askeri Ceza Kanununun 3 üncü maddesinde yazılı askeri şahıslar, milletvekilleri ve adaylar, bu Kanunda gösterilen kurullara seçilemezler. Öncelikle bunu bilmekte fayda vardır.

Sandık Görevlisi Olmak: Sandık Başkanı olabilmek için devlet memuru olma şartı vardır. Ancak YSK bu seçimlerde farklı bir yol izleyerek Sandık Başkanlarını kura ile seçme kararı aldı. İlk kez uygulanacak olan bu sistem için Kura Seçimi 13 Nisan 2015 tarihinde yapılacaktır. Sandık Kurulunda 2 şekilde görev alınmaktadır.
1- Sandık Kurulu Üyeleridir: Bu üyeler sandık kurulu başkanı ve diğer memurları kapsamaktadır.  Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi artık kura yolu ile belirlenecektir.
2-Sandık Kurulu Siyasi Parti Üyeleri: Bu üyeler ise Siyasi Parti tarafından belirlenecek seçilecek isimlerdir.4 asil 4 yedek olmak üzere 8 kişiden oluşur. Hangi siyasi partiye üyeyseniz o siyasi partiye başvuru yapmak gerekmektedir. Ardından partilerde bu seçilen kişileri YSK’ya göndermekte ve üyeliğiniz onaylanmaktadır.

Not: Eğer bir siyasi parti üyesiyseniz mutlaka parti içinde görev alabilirsiniz. Malum seçimlerin daha şeffaf bir şekilde olması için son zamanlarda Gönüllü Sandık Gözlemcisi de olabilirsiniz. Bunun içine üye olmanız gerekmektedir. Yani kısaca özetlemek gerekirse Sandık Başkanı ya da Kurulda üye olarak görev yapmak için Devlet Memuru olmak gerekmektedir. Sandık Kurulunda Parti Üyesi olarak görev almak içinde bağlı olduğunuz parti için bu konuda başvuru yapmanız gerekmekte. Merak edilen bir diğer konuda Sandık Görevlisi 2015 Yılı Ücretleri. Bu konuda da bilgi verelim.

Sandık Görevlisi Ne Kadar Ücret Alacak?:

 Kurs verilen sandık kurulu başkanlarına :219 TL
• Kurs verilmeyen sandık kurulu başkanlarına :146
• Devlet memuru olan ve eğitim verilen üyeye :128 TL
Eğitim verilmeyen sandık kurulu memur üyeye: 64 TL
• Siyasi parti üyelerine: 64 TL

Kaynak:Editör
Kaynak

Bir önceki yazımız olan 1000 TL'den Az Maaş Alan Emekliye Zam Haberi başlıklı makalemizde 2015 Yılı Emekliye Zam Var Mı, Ahmet Davutoğlu Emekliye Zam Haberi 2015 ve Emekliler Ne Zaman Zam Alacak 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.